690 680 960

Niszczejące przez lata ruiny zboru doczekały się ratunku. Prace już ruszyły

Pokryte zaroślami wzgórze skrywało ruiny wybudowanego w latach 1783-85 zboru Kalwińskiego. Władze gminy postanowiły stworzyć tu miejsce do wypoczynku dla mieszkańców oraz atrakcję dla turystów.

W Piaskach trwają prace związane z remontem zboru kalwińskiego z XVIII wieku. Ruiny dawnej świątyni, pomimo że są jednym z ciekawszych zabytków w tej okolicy, z roku na rok coraz bardziej niszczały. Teren ten przez lata zarósł tak bujną roślinnością, że dojście do ruin było nie lada wyczynem. Co więcej, choć dawny zbór znajduje się w pobliżu ruchliwej obwodnicy Piask, jednak mało kto zwraca na to miejsce uwagę a zabytek jest praktycznie nikomu nieznany.

W końcu władze Piask postanowiły zagospodarować ten teren. Kilka lat temu przeprowadzone zostały prace archeologiczne i dendrologiczne, oraz porządkowe. W 2016 roku planowano odbudowę, odrestaurowanie i nadanie nowej funkcji ruinom zboru. Finalnie miał tam powstać m.in. hotel i restauracja. Na to jednak nie wyraził zgody Wojewódzki Konserwator Zabytków. Obiekt musi bowiem mieć charakter ruin trwałych. Dlatego też plany został zmienione i ostatecznie mury będą zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych, aby zapobiec ich dalszej degradacji. Do tego odnowiona będzie cześć elewacji.

Aby ruiny były dostępne zarówno dla mieszkańców, jak też turystów, cały okoliczny teren zostanie zagospodarowany. Już zostały wycięte zbędne zarośla. Na wzgórze prowadzić będą ścieżki zarówno dla pieszych jak i rowerzystów, obok których staną ławki. Powstanie też wiata a same ruiny uzyskają iluminację. Całość będzie monitorowana. Gmina na inwestycję otrzymała 2,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Zakończenie praca planowane jest w przyszłym roku.

(fot. archiwum)

13 komentarzy

 1. Brawo Pan konserwator 🙂

 2. Powinni tę ruiny zawalić

 3. Cholewa oddaj pieniądze za las!!!

 4. Poczekają aż na kogoś to poleci.

 5. Polska mądrość -stoi ruina, więc wydać kasę na ruinę, bo taka MUSI zostać. Pytanie – dlaczego przywrócona do pierwotnego wyglądu nie może służyć ludziom jako np. hotel?

  • Jako hotel służyła by tylko nielicznym tak jak inne temu podobne z zakazem wstępu i watahą psów za ogrodzeniem.

  • Nie może służyć jako np Hotel dlatego, że było to miejsce kultu religijnego a także, że chowano tam zmarłych nie wiem czy jesteś wierzący, ale raczej byś nie chciał żeby na miejscu którym spoczywasz powstał hotel, plac zabaw albo dyskoteka.

 6. Tyle lat jeżdżę po obwodnicy i dopiero niedawno, jak wycieli te krzaki dowiedziałem się o tej ruinie

 7. Kolejny raz Polskę zawiodły te same osoby z PSL. Przeciwko ochronie konsumentów przed produktami podwójnej jakości głosowali w PE: Hetman i Kalinowski

 8. W Chodlu niszczeje coś ładniejszego i większego. Otoczone wodą i nikt nie może dojść

 9. to kirkut tam 50 lat temu to było miejsce wisielcow

  • Kirkut jest gdzie indziej dokładnie to za szkołą a koscielec jest za stawami czyli calkiem inna cześć miejscowosci.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas