Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niska wilgotność powietrza – problem występujący nie tylko zimą

Do spadku wilgotności powietrza w budynku dochodzi głównie w sezonie grzewczym, ale nie oznacza to, iż latem problem ten wcale się nie pojawia. Potencjalne skutki przesuszenia powietrza są takie same bez względu na porę roku, dlatego zawsze należy dbać o odpowiednie nawilżenie.

Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska

O tym, że powietrze jest przesuszone, mówimy wówczas, gdy wilgotność względna wynosi poniżej 40%. Prawidłowa wilgotność mieści się bowiem w zakresie od 40 do 60%. Pod pojęciem wilgotności względnej rozumiemy stosunek ilości wody znajdującej się w powietrzu do maksymalnej jej ilości, jaką powietrze mogłoby przyswoić w danej temperaturze. 

Dlaczego latem dochodzi do przesuszenia powietrza

Zdolność powietrza do przyswajania wody rośnie wraz z temperaturą. Zależność ta stanowi główny powód niskiej wilgotności powietrza w budynkach zimą. W okresie letnim przyczyną problemu zazwyczaj są susze. Inny możliwy powód suchego powietrza to stosowanie klimatyzacji, ponieważ efektem ubocznym pracy klimatyzatora jest odprowadzanie z powietrza wody.

Symptomy suchego powietrza

O tym, że wilgotność powietrza w domu jest zbyt niska, mogą świadczyć niektóre dolegliwości. Suche powietrze powoduje bowiem m.in.:

  •  drapanie w gardle i suchy kaszel,
  •  podrażnienie oczu (zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie),
  •  przesuszenie i podrażnienie skóry,
  •  pogorszenie kondycji włosów.

Ponadto warto zwrócić uwagę na brązowienie i kruszenie się liści roślin doniczkowych, ponieważ często dzieje się tak z nimi przy zbyt niskiej wilgotności powietrza.

Oczywiście, najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu nawilżenia jest użycie wilgotnościomierza, czyli higrometru.

Metody nawilżania powietrza

Z problemem niskiej wilgotności powietrza można próbować walczyć na kilka sposobów, ale nie wszystkie są skuteczne.

Nawilżacz powietrza

Najlepsze rozwiązanie to nawilżacz powietrza. W sprzedaży dostępne są urządzenia wykorzystujące różne technologie, a na szczególną uwagę zasługuje nawilżacz powietrza ewaporacyjny. Wykorzystuje on naturalny mechanizm odparowywania i umożliwia stosowanie wody prosto z kranu.

W przypadku popularnych nawilżaczy ultradźwiękowych sytuacja wygląda już gorzej, ponieważ wymagają one używania wody destylowanej. Ultradźwięki przekształcają bowiem na mikroskopijną mgiełkę wodę i całą jej zawartość, dlatego w przypadku zastosowania tak zwanej kranówki generują biały pył, powstały na skutek rozbicia kamienia wodnego.

Na rynku można jeszcze znaleźć nieliczne nawilżacze parowe. Nie bez powodu niemal wyszły one już z użytku – stwarzają ryzyko poparzenia, ponieważ działają na zasadzie doprowadzania wody do wrzenia, a dodatkowo zużywają dużo prądu.

Domowe sposoby na suche powietrze

Niektórzy próbują poprawić wilgotność poprzez stosowanie domowych metod. Takie nawilżanie powietrza w pokoju jest szczególnie popularne zimą, ponieważ najbardziej znana metoda to wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika. Spośród trików możliwych do zastosowania latem można wymienić:

  •  moczenie firanki,
  •  ustawianie w pokoju pojemników wypełnionych lodem,
  •  pozostawianie otwartych drzwi do łazienki.

Niestety takie działania zwykle przynoszą niewielkie efekty, dlatego sprawdzają się wyłącznie przy drobnych problemach z wilgotnością.

Nawilżacz i oczyszczacz w jednym – za i przeciw

Jeśli nie mamy jeszcze nawilżacza powietrza, to warto pomyśleć o jego zakupie właśnie teraz. Sezon na nawilżacze przypada bowiem na okres jesienno-zimowy, a jak wiadomo po sezonie ceny często są bardziej atrakcyjne. Wśród propozycji, na które natykamy się podczas poszukiwań takiego sprzętu, znajdują się urządzenia łączące funkcje nawilżania i oczyszczania powietrza. 

Ich zaletą jest fakt, że pozwalają wyeliminować jednocześnie dwa częste problemy związane z jakością powietrza, czyli jego przesuszenie i zanieczyszczenie. Ponadto znaczna część tych urządzeń wykorzystuje rekomendowaną technologię ewaporacji i wyróżnia się dobrą wydajnością nawilżania, o czym można przeczytać w artykule https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/. Jednak sprzęt 2w1 ma też swoje wady.

Po pierwsze, ilość oczyszczaczy z funkcją nawilżania wciąż jest dość mała. Po drugie, ich częstym niedociągnięciem jest tryb automatyczny nawilżania. Dobry przykład stanowią urządzenia marki Sharp, które w większości są wyposażone w czujniki słabo wykrywające smog. W rezultacie podczas pracy w trybie auto dopuszczają do wysokich stężeń zanieczyszczeń, zamiast szybko podjąć działania zmierzające do poprawy jakości powietrza.