Niezwykłe odkrycia w kościele pw. św. Józefa w Puławach. W skrytce znaleziono zabytkowe przedmioty (zdjęcia)

Na początku grudnia podczas prac przy instalacji elektrycznej w kościele pw. św. Józefa w Puławach natrafiono na niezwykłe znalezisko. W skrytce w ścianie znajdowały się różne przedmioty, m.in. dewocjonalia. Przeprowadzone wstępnie oględziny wykazały, że znalezione przedmioty związane są z osobą Teresy córki księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Do niezwykłego odkrycia doszło 10 grudnia 2020 r. podczas prac przy wykonywaniu bruzdy pod kabel elektryczny w jednym z filarów kościoła. Pracownicy firmy remontowej natrafili na skrytkę, w które zostały umieszczone różne zabytkowe przedmioty.

Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wśród nich znajdowały się m.in. drewniana szkatułka z metalowymi aplikacjami, srebrny imbryk, medaliony, srebrna obrączka, krzyż-relikwiarz, szkaplerz z wizerunkiem Matki Boskiej, niewielki wizerunek dziewczynki wykonany prawdopodobnie na kości słoniowej, pukle włosów wraz z plecioną siatką na włosy oraz poduszka z haftowaną poszewką.

Wstępne oględziny odkrytych przedmiotów wskazują, że należały one do Teresy córki księżnej Izabeli Czartoryskiej i mają związek z tragicznym wydarzeniem, jakie nastąpiło w styczniu 1780 roku w należącym do Czartoryskich Pałacu Błękitnym na Powązkach w Warszawie. Wydarzył się wtedy tragiczny wypadek, w wyniku którego Teresa Czartoryska doznała dotkliwych oparzeń na skutek których zmarła kilka dni po wypadku.

– Na związek przedmiotów z Teresą wskazują m.in. wyhaftowane na poszewce poduszki monogramy TC, obecność wśród przedmiotów tkanej torebeczki/portmonetki(?) z widocznymi śladami działalności ognia oraz również monogramami TC. Z przekazów pochodzących z czasów współczesnych temu wydarzeniu wiadomo, że śmierć najstarszej córki było wielką tragedią dla Izabeli Czartoryskiej. Prawdopodobnie, przenosząc się z Powązek do Puław, zebrała pamiątki związane z tragicznie zmarłą córką i umieściła w pobliskim kościele – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Co więcej, w Słowniku geograficznym Królestwa Poleskiego i innych krajów słowiańskich znajduje się następująca relacja: W 1801 roku odbudowali kościół z gruntu Czartoryscy .

Jak wynika z oględzin skrytki, wykonana ona została celowo już w trakcie budowy filara. Można z tego wnioskować, że odkryte obecnie przedmioty, umieszczone zostały w niej prawdopodobnie w 1801 r.

Niestety oprócz cieszącej informacji o samym odkryciu, pojawiają się złe informacje dotyczące zaginięcia niektórych przedmiotów z tego depozytu, a konkretnie chodzi o ich przywłaszczenie m.in. pierścienia. Policjanci otrzymali zgłoszenie o tym fakcie od konserwatora zabytków. Sprawą zajmuje się prokuratura, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Chodzi o przywłaszczenie rzeczy stanowiącej dobro kultury i dziedzictwa narodowego.

(fot. LWKZ)

4 komentarze

 1. Apoloniusz Pierdółko Pierwszy (i ostatni)

  Znaleźli, coś tam se przywłaszczyli, no i mają chłopy wesoły początek 2021 roku

 2. nijaki św Józef to ten co mu pam bók rogi doprawił?

  • Tego typu posty powinny być natychmiast usuwane przez administratora, ewentualnie zgłaszane gdzie trzeba.

 3. Czechowskie Górki

  AA nie kocham Cię ale daj jakis znak życia z tej Nie Dolnej

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia