690 680 960

Nielegalne papierosy w nagrzewnicy, kole, drzwiach, czy skrzyni biegów. Tytoniowa kontrabanda za prawie pół miliona złotych (zdjęcia)

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z oddziałów celnych drogowego i kolejowego w Terespolu udaremnili w ostatnim czasie przemyt do Unii Europejskiej 31,5 tys. paczek papierosów. Rynkowa wartość zajętych papierosów to blisko 470 tys. złotych.

Oddział Celny Drogowy w Terespolu

Skutecznym narzędziem do walki z przemytem jest zainstalowane w ubiegłym roku na drogowym przejściu granicznym w Terespolu urządzenie rtg do prześwietlania pojazdów osobowych i autokarów. Niejednokrotnie zdarza się, że pojazdy są odpowiednio przerobione na potrzeby przemytu, a skaner pozwala takie skrytki szybko namierzyć.

Przykładowo, 258 paczek papierosów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w przerobionej nagrzewnicy renaulta, a kolejne 287 paczek w skrzyni biegów osobowego vw passata. Przerobione konstrukcyjnie samochody zajęte zostały do spraw karnych skarbowych.

Z kolei kierowca autokaru, również skontrolowanego na skanerze w Terespolu, próbował przemycić do Polski 584 paczki papierosów. Ukrył je w kole zapasowym pojazdu. Po ujawnieniu papierosów przez Służbę Celno-Skarbową mężczyzna dobrowolnie poddał się karze, wpłacając blisko 15 tys. złotych.

Dwóch innych kierowców wykorzystało do przemytu „naturalne” skrytki konstrukcyjne w samochodach osobowych. W trakcie szczegółowej kontroli funkcjonariusze wyjmowali nielegalne papierosy m.in. z drzwi, paneli i podłogi – w sumie ponad 830 paczek. W rewizji jednego z aut, poza doświadczeniem funkcjonariuszy, nieoceniony okazał się też węch psa służbowego szkolonego do wykrywania wyrobów tytoniowych.

Oddział Celny kolejowy w Terespolu

W wyniku kontroli składów towarowych jadących z Białorusi do Polski funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, we współpracy ze Strażą Graniczną, ujawnili w ostatnim czasie w sumie ponad 29,5 tys. paczek nielegalnych papierosów. Papierosy ukryte były m.in. w wagonach towarowych przewożących drewnianą zrębkę – pod wierzchnią warstwą towaru. Przesłuchani w sprawie maszyniści nie przyznali się do próby przemytu.

Część przemytu umieszczona była też w elementach konstrukcyjnych składów towarowych, w tym w ramach nad wózkami jezdnymi.

(fot. KAS)

3 komentarze

  1. Papierosy nie mogą przejeżdżać, ale miliony różnych ludzi już tak.

    • Musisz kupić papierosy od gangu pisowskiego. Oni mają monopol. Kasę dzielą między sobą, a jak zostanie parę luźnych miionów to wysyłają do agenta rosyjskiego w Toruniu. .

  2. ni jak sie to ma do respiratorów i kagańców bez atestu 😀

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina
175. rocznica urodzin Bolesława Prusa