W niedzielę warto przyjechać do Krzczonowa i zajrzeć do lubelskiego skansenu

W niedzielę w Krzczonowie odbędzie się czwarta edycja festiwalu „Kiszeniaki i Kwaszeniaki”. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza zaś na wykopki kartoflane.

Dzisiaj w Krzczonowie odbędzie się czwarta już edycja festiwalu „Kiszeniaki i Kwaszeniaki”. Organizatorem festiwalu jest Gmina Krzczonów wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Krzczonowie oraz Lokalna Grupa Działania „Kraina Wokół Lublina”.

Z roku na rok impreza przyciąga coraz większą liczbę uczestników i wystawców. W tym roku będą obecni wystawcy z Węgier, którzy na swoim stoisku zaprezentują swoje tradycyjne potrawy, a zwłaszcza kiszonki z papryki.

Odbędzie się także pokaz kulinarny w wykonaniu delegacji węgierskiej oraz konkurencja polsko – węgierska „Bitwa Smaków”. Na zakończenie odbędzie się koncert zespołu POWER PLAY!

Start imprezy od godzinie 13.

W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się pokazy tradycyjnych wykopków kartoflanych

Motyki, kopaczki konne i inne tradycyjne narzędzia do zbioru ziemniaków pójdą w ruch przy okazji wykopków w lubelskim skansenie. Na pokazach tradycyjnych wykopków kartoflanych w Muzeum Wsi Lubelskiej będzie można zobaczyć różne sposoby kopania kartofli: ręczne przy użyciu motyk i mechaniczne przy pomocy kopaczki konnej.

W stodole w zagrodzie z Żabna zaprezentowane zostaną maszyny, narzędzia, kosze i worki używane do zbioru ziemniaków na Lubelszczyźnie w XIX i XX w. Z kolei w chałupie z Niemiec gospodynie z Woli Osowińskiej pokażą jakie potrawy można przygotować z ziemniaków. Na dzieci będą czekały zajęcia plastyczne i quizy, w których motywem przewodnim będzie ziemniak.

Ponadto dla przybyłych w tym dniu do skansenu przygotowano trochę zabawy przy ognisku w wąwozie nieopodal dworu z Żyrzyna i degustację pieczonych kartofli przy akompaniamencie ludowej kapeli.

Bilety: 12 zł/ 6 zł

plakat_Wykopki_2018

2018-09-23 09:04:27
(fot. mat. org.)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.795zł 0.56%
  • GBP 5.2862zł 0.2%
  • EUR 4.5567zł 0.06%
  • CHF 4.1325zł 0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)