Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne wichury uderzą w woj. lubelskie. Będą duże zniszczenia i przerwy w dostawach energii elektrycznej

Prognozy dotyczące silnego wiatru są coraz bardziej niepokojące. Ze wstępnych analiz wynika, że na terenie woj. lubelskiego należy liczyć się z porywami wiatru o prędkości około 100 km/h.

W ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy obserwujemy nadzwyczaj wysoką aktywność cyrkulacji strefowej. Nie ulega już wątpliwości, że powrotu zimy nie będzie w lutym. Niże atlantyckie przynosić będą niebezpieczne warunki pogodowe.

Spodziewane są dwie wichury, a nawet groźne burze. Pierwszą falę silnego wiatru przyniesie głęboki niż o imieniu „YLENIA”, a drugi w weekend o nazwie ZEYNEP. Dwa te niże mogą spełnić kryteria dla orkanu. Pogłębią się z powodu obecności bardzo silnego prądu strumieniowego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Główna aktywność wiatrowa ma być obserwowana na frontach chłodnych oraz po południowej i południowo-zachodniej części cyklonów.

Główna fala wiatrowa wraz z opadami na froncie chłodnym, a nawet burzami powinna dotrzeć w czwartek rano nad region. Średnia prędkość wiatru osiągnie około 30-40 km/h, a w porywach do 90-100 km/h. Z sektora południowo-zachodniego i zachodniego. Wietrzny będzie cały czwartek, dopiero wieczorem wiatr osłabnie. W piątek również powieje silniejszy wiatr z zachodu i południowego-zachodu do 50-60 km/h. Jednak zdecydowanie groźniejsze warunki pogodowe, nawet z burzami są prognozowane na sobotę.

Wkrótce przekonamy się, czy wyliczenia modeli nie ulegną zmianie. Nie do końca jest znana trajektoria kolejnego niżu wchodzącego w skład wyjątkowo aktywnej cyrkulacji strefowej. Ciśnienie w centrum niżu spaść może poniżej 963 hPa. Będzie więc to bardzo głęboki niż baryczny umiarkowanych szerokości geograficznych. Już wkrótce podamy kolejne informacje o weekendowym załamaniu pogody, które może być groźniejsze niż czwartkowe.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. Alert RCB wysyłany do sms jest tak strasny jak apokalipsa głoszona z kościoła.

 2. Za PO nie było aż takich wichur.

  • Tylko zaprzestanie testów zakończy plandemię

  • Była taka jedna wichura, co wywiała Polakom połowę pieniędzy z OFE. Niż „Donald” jeśli dobrze pamiętam.

   • Kolejna też wywiała. I to Mateuszek zadziałał. Masz wybiórczą pamięć czy tylko zwyczajnie jesteś głupi?

 3. Chichotnik, jajcarz (niepotrzebne skreślić)

  Będą przerwy w dostawach energii elektrycznej, przygotujcie: kaganki, świece, łuczywa (nawet znicze sie przydadzą), a co bogatsi mogą „wyrychtować” stare lampy naftowe

 4. wina Tuska !!!

 5. Baju baju baju baju, srali muchy bedzie wiosna. Przestańcie straszyć ludzi tymi silnymi wiatrami. Wcale takie silne nie są.