Niebezpieczne burze przejdą przez woj. lubelskie. Miejscami możliwe podtopienia, gradobicia i szkody wiatrowe

We wtorek na terenie woj. lubelskiego prognozowane są gwałtowne burze. Będą im towarzyszyć silne porywy wiatru, a lokalnie można spodziewać się opadów gradu.

We wtorek przeważający obszar Polski znajdzie się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Jedynie zachód kraju ma być na skraju niżu znad Atlantyku i linii zbieżności. Spodziewany jest rozwój płytkich niżów w naszej części Europy. Znajdować mamy się w dalszym ciągu w wilgotnej i chwiejnej masie polarno-morskiej. Nie zabraknie burz, które miejscami spowodują szkody. Temperatura wyniesie od 22°C do 25°C. W czasie burz możliwy spadek temperatury o 5-10 stopni na skutek oddziaływania silnych prądów zstępujących z chmur Cumulonimbus.

Dziś ponownie we wschodniej połowie kraju wystąpią burze. Miejscami prognozowane są zalania, szkody wiatrowe oraz gradobicia. Średnica gradu nie przekroczy jednak na ogół 2 cm. Podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień.

Pierwsze zjawiska burzowe możliwe są nad regionem w godzinach przedpołudniowych. Nieco więcej burz może pojawić się po godzinie 14. Silne burze możliwe są w całym regionie, ale modele numeryczne prognozują szczególnie gwałtowne komórki burzowe w centrum, na zachodzie i wschodzie oraz północy regionu. Możliwy jest rozwój wielokomórkowej struktury burzowej, której głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, miejscami grad do 2 cm i porywy wiatru do 90 km/h powodujące szkody. W czasie burz możliwe opady do 40-50 mm. Punktowo natężenie 15 mm w 10 minut.

Burzowa aura utrzyma się do końca dnia, a miejscami grzmieć będzie w całym regionie. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 90%.

W nocy płytki niż ma mieć wpływ na warunki pogodowe we wschodniej części kraju, a temperatura wyniesie od 17°C do 19°C. Zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Miejscami możliwe burze z uniesionego trybu konwekcji, które trwać mogą punktowo całą noc. Lokalnie opady w czasie burz do 20-30 mm, co może prowadzić do zalań. Opady gradu w nocy są mało prawdopodobne. Aktywność elektryczna ma być mniejsza niż w ciągu dnia. Porywy wiatru nie przekroczą 50 km/h.

W środę kolejne burze możliwe na wschodzie Polski. Więcej informacji podamy jutro.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

Zobacz również

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8759zł 0.24%
  • GBP 5.0579zł -0.06%
  • EUR 4.5774zł 0%
  • CHF 4.2734zł 0%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach