Nie chcą inwigilacji i kolejnych anten. Firma zapewnia, że chce im poprawić jakość życia

Po protestach mieszkańców Kazimierza Dolnego, dotyczących projektu Smart City a przede wszystkim budowy w miasteczku sieci w technologii 5G, T-Mobile zapewnia, że są to internetowe plotki. Nie planuje w tym miejscu tego typu inwestycji. Z kolei instalacje Smart City mają zapewnić mieszkańcom poprawę komfortu życia.

W czerwcu ubiegłego roku ogłoszono plan instalacji w Kazimierzu Dolnym kompletnego systemu Inteligentnego Miasta, czyli Smart City. Ma to być pierwszy w Polsce kompleksowy projekt tego typu. Zaplanowano montaż 700 instalacji mających poprawić komfort życia mieszkańców i turystów. Wśród nich wymienia się ponad 500 instalacji inteligentnego oświetlenia ulic, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich, ponad 40 kamer miejskiego monitoringu, ponad 60 rowerów i pojazdów elektrycznych, trzy stacje ładowania pojazdów elektrycznych, ponad 40 hotspotów Wi-Fi czy też dwie stacje monitorujące jakość powietrza. Porozumienie pomiędzy miastem a firmą T-Mobile, która zobowiązała się bezpłatnie zrealizować projekt, podpisane zostało na dwa lata. Później miasto będzie mogło się z niego wycofać, lub zacząć całość finansować ze swoich środków.

– Kazimierz Dolny to 4 tys. mieszkańców i ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku. Dzięki współpracy z T‑Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarządzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie – wyjaśniał wtedy ówczesny Burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula.

Nie wszystkim mieszkańcom jednak projekt się spodobał. Im bliżej do przystąpienia do jego realizacji, tym więcej pojawia się wśród nich obaw. Co więcej, część z nich zaczęło protestować przeciwko, jak wyjaśniają, niszczeniu piękna tego zabytkowego miasteczka oraz inwigilacji jego mieszkańców. Stanowczo sprzeciwiają się przede wszystkim budowie sieci internetowej w technologii 5G, która ma być wg. nich szkodliwa dla zdrowia a także szpecić krajobraz licznymi nadajnikami. Wiele osób ma też obawy co do swojej prywatności. Chodzi o montaż kamer monitoringu, które choć są standardem w innych miastach, w Kazimierzu będą dopiero nowością.

Tymczasem T-Mobile wyjaśnia, że planując zainwestowanie ponad 10 mln złotych w Kazimierzu Dolnym w nowoczesne technologie, korzyść będzie obustronna. Projekt pomoże rozwiązać problemy miasta, rozładować korki i zmniejszyć ilość pojazdów krążących w poszukiwaniu miejsc parkingowych. Dodatkowo znacznie obniży koszty oświetlenia ulicznego. Rozwiązanie to ma być unikalne w skali kraju i dorównywać najlepszym przykładom miast europejskich. Firma nie ukrywa, że w zamian chce korzystać z ogromnej atrakcyjność Kazimierza, aby pokazywać Smart City jako wzór gościom z Polski i zagranicy.

Jak wyjaśniają przedstawiciele T-Mobile, monitoring miejski, dostępny obecnie tylko w dużych miastach, ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i odwiedzających, szczególnie w okresach nasilonego ruchu turystycznego. Miasto ma mieć również możliwość prowadzenia monitoringu jakości powierza i reagowania na zagrożenie smogiem. Zapewniają także, że zaraz po ogłoszeniu planowanej inwestycji, spotkali się z mieszkańcami, by osobiście poinformować ich o szczegółach projektu oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania. Spotkania te mają być kontynuowane, ponieważ społeczność Kazimierza ma prawo do pełnej informacji o planowanym przedsięwzięciu.

-W pełni rozumiemy, że unikalność Kazimierza Dolnego tkwi w jego zabytkowej architekturze. Jest to miasto niemal „zatrzymane w czasie” i takim powinno pozostać. Wszystkie planowane instalacje są zatem ściśle konsultowane z Konserwatorem Zabytków. Nasze systemy mają pomóc ochronić historyczne miasteczko przed zanieczyszczeniem spalinami samochodów czy wandalizmem, czego trudno całkowicie uniknąć przy ogromnym ruchu turystycznym. T- Mobile ma duże doświadczenie w łączeniu nowoczesnych rozwiązań i historycznego otoczenia, czego przykładem mogą być nasze instalacje w zabytkowej część chorwackiego Dubrownika czy słowackiego Trenczyna. Jeśli chodzi o kwestię technologii 5G, wokół której narosło wiele mitów, nie planujemy jej stosowania w Kazimierzu Dolnym. Zgodnie ze strategią polskiego Rządu sieć nowej generacji 5G będzie wdrażana w pierwszej kolejności w dużych aglomeracjach. Byłaby ona zbyt kosztowna w przypadku Kazimierza Dolnego i wykraczała poza zakładany przez nas budżet Smart City – wyjaśnia Małgorzata Rybak-Dowżyk z T-Mobile.

Dodaje również w przesłanym oświadczeniu, że wbrew internetowym plotkom, technologia 5G jest w pełni bezpieczna i rozwijana obecnie na całym świecie. Oczekuje się, że znacznie zwiększy ona efektywność gospodarki, pomoże środowisku naturalnemu poprzez lepsze wykorzystanie surowców i paliw oraz poprawi diagnostykę w służbie zdrowia. Testy 5G T-Mobile prowadzi obecnie w Warszawie. Zapewnia jednocześnie, że chociaż firma wystąpiła o rezerwacje częstotliwości testowych 5G w wielu miejscach, instalacje planuje jedynie w wybranych. Nie będzie to Kazimierz Dolny.

(fot. lublin112)

15 komentarzy

 1. Inwigilacji? Ludzie udostępniają tyle info na FB i Instagramie że każdy wie gdzie mieszkają, pracują, jakie i ile dzieci posiadają, gdzie i kiedy jeżdżą na wakacje. Z resztą myślą że kogokolwiek oni obchodzą? Hahaha śmiech na sali, pustak jeden z drugim co się artykułów odczytał w szmatlawcach typu super express

 2. jestem z okolic kazimierza ludzie to tam boją sie stacji monitowrowania powietrza w zimie palą czym popadnie w weekandy kolejka kopcących samochodów w oczekiwaniu na parking i wyszło by na jaw jakie to mają turysci powietrze daję o niebo gorsze od zakopanego to widać na śniegu w zimę ile opada sadzy jest grupa trzymająca władzę z byłym policjantem a reszta to jak stado baranów idą za trykiem nic nie myśląć coś im dać a głupki nie chcą

 3. Bardzo dobrze że świadomość ludzi rośnie.

 4. Mieszkańcy mają rację i słusznie obawiają się technologii 5G . Sieć 5G może korzystać z nowego rodzaju fal, które potencjalnie mogą mieć wpływ na rozwój nowotworów w organizmie człowieka. Szkodliwość tych fal nie jest jeszcze do końca udowodniona ale prawdopodobnie nie jest to obojętne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

 5. a 3G nie ma fal czy telewizja nie ma fal panie Jan

 6. Na FB ktoś fajnie wkleił polecam aby poszerzyć swoje horyzonty 😛 https://www.totylkoteoria.pl/2017/08/mikrofala-promieniowanie-wifi-szkodliwa.html

 7. Zostawcie Go to ciemnogród

 8. precz z Kazimierza

  ja nie chceę by napromieniowywał Niemiec (T-mobile) moje jaja !!

 9. Nie będzie się można wypróżnić w ruinach zamku żeby tego nie pokazali w telewizji. Zdecydowany sprzeciw.

 10. Pozwólmy mieszkańcom na dalsze tworzenie skansenu w tej miejscowości

 11. Chętnie poobserwuję z kamery na Górze Trzech Krzyży, jak turyści docierają na najwyższe schodki 😉

 12. Ja tam bym chciał aby nowa technologia pojawiła się jak najszybciej, nie wierzę w te głupoty o szkodliwości promieniowania, od tego są specjalne organy żeby nadzorowały tego typu wdrożenia.

 13. Jak widać w Polsce, w niektórych miejscach dalej zaścianek. W innych miastach mają normalne podejście. 5G już np. działa w Szwajcarii, ale to Kazimierz Dolny chcą inwigilować bo skrywa tajemnice wszechświata 😀 A pewnie jak 5G wejdzie do Polski to i tak tam każdy będzie z tego korzystał.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8475zł 0.44%
  • GBP 5.0381zł 0.14%
  • EUR 4.2461zł -0%
  • CHF 3.9629zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie rozpoczyna działalność Akademia Mentora
   Zaproszenie na spektakl charytatywny
   „Lodowata Krew z Gorących Serc” – Zimnolubni będą oddawać krew
   VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie 2020
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.