„Narodowe Czytanie” z „Lalką” w Kozłówce. Do lektury zachęci Tomasz Stockinger

Muzeum w Kozłówce po raz kolejny włącza się w akcję „Narodowego Czytania”. W tym roku patronuje jej Bolesław Prus. Lekturą obowiązkową będzie „Lalka”.

5 września 2015 roku w Kozłówce odbędzie się dzień z „Lalką”. W jego przygotowaniu pomogą m.in. aktor Tomasz Stockinger, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach, grupa teatralna z Samoklęsk oraz grupa patriotyczna „Ćwieki” z Domu w Nasutowie.

Już od 11.00 na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce zorganizowany zostanie konkurs literacki „Co ty wiesz o Prusie”. Uczniowie przebrani w stroje z epoki odpytają turystów z wiadomości o Bolesławie Prusie. Nagrodami za prawidłowe odpowiedzi będą pamiątkowe zakładki. Także od 11.00 na dziedzińcu oraz w parku kozłowieckim zostaną zaprezentowane scenki z udziałem uczestników grupy „Ćwieki”. Formacja nawiązuje do tradycji powstańczych, bliskich Prusowi.

O 12.00 przed wejściem głównym do pałacu Zamoyskich rozpocznie się „Narodowe Czytanie” „Lalki” B. Prusa. Otworzy je scenka teatralna przygotowana przez młodzież. Następnie do lektury zachęci aktor filmowy i teatralny, Tomasz Stockinger. Artysta zgodził się przyjąć nasze zaproszenie i przyjedzie do Kozłówki.

Dla potrzeb akcji „Narodowego Czytania” pojawią się eksponaty, przywołujące postać Bolesława Prusa (m.in. maszyna do pisania, szachy, a nawet bicykl), a w salonach pałacu zostaną odegrane scenki z „Lalki”, przygotowane przez aktorów z Samoklęsk.

W galerii „Z ogrodu” zostanie otwarta wystawa dedykowana Bolesławowi Prusowi, ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Tu także będzie można zajrzeć do innych książek Prusa, udostępnionych w ramach akcji bookcrossingu z Panem Prusem.

Zachęcamy wszystkich do udziału we wspólnej lekturze.

2015-08-18 10:35:54
(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

 1. jeżeli przyjedzie trzeźwy, to będzie udawał wielkiego a”h”tora

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)