Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Najzdolniejsi studenci ze stypendiami marszałka województwa. Otrzymało je blisko 300 osób (zdjęcia)

Aby otrzymać Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego liczą się nie tylko wysokie wyniki w nauce, lecz również osiągnięcia w innych dziedzinach. W tym roku pobierać je będzie 298 osób. Większość z nich to studenci dwóch lubelskich uczelni.

W czwartek, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie miało miejsce uroczyste wręczenie stypendiów dla najzdolniejszych studentów. Jest to forma wyróżnienia uzdolnionych młodych ludzi zamieszkujących lub studiujących w naszym województwie. Łącznie na ten cel przeznaczono z budżetu Województwa Lubelskiego kwotę w wysokości ponad 797 tysięcy złotych.

Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego zostały przyznane za wyniki osiągnięte w roku akademickim 2022/2023. Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak wręczył je 298 osobom. Starało się o nie znacznie więcej studentów, gdyż wpłynęło aż 480 wniosków. Pod uwagę brano jednak nie tylko wysokie wyniki w nauce, lecz również osiągnięcia w aktywnościach takich jak m.in. praca w kołach naukowych, praca naukowo-badawcza, studia równoległe na dodatkowym kierunku studiów, publikacje naukowe, czynny udział w konferencjach naukowych. Do tego dochodzą również osiągnięcia edukacyjne, artystyczne lub sportowe.

– Jednym z ważnych działań Samorządu Województwa Lubelskiego jest wspieranie uzdolnionej młodzieży, która jest wizytówką naszego regionu. Jesteśmy z Was dumni i wierzymy, że dzięki temu stypendium będziecie mogli nadal rozwijać swoje pasje naukowe czy badawcze – mówił Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak.

Tegoroczni stypendyści kształcą się na 18 uczelniach w Polsce. Najwięcej, gdyż 101, na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, kolejnych 100 na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie a 40 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Do tego dochodzi 12 studentów z Politechniki Lubelskiej, 10 z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, po 8 z Akademii Bialskiej i AWF w Białej Podlaskiej, po 3 z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, po 2 z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Lubelskiej Akademii WSEI, Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też po jednym przedstawicielu z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Politechniki Białostockiej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wysokość stypendium wynosi 450 zł miesięcznie i studenci otrzymali je na okres do 6 miesięcy. Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego są przyznawane od listopada 2007 roku. Jednak od dwóch lat funkcjonują nowe kryteria, co ma na celu większe docenienie osób studiujących kierunki tzw. ścisłe, techniczne, medyczne itd. Dzięki temu stypendium mają szansę pobierać młodzi, uzdolnieni ludzie, koncentrujący się na tych dziedzinach wiedzy i gospodarki, na których opierać się ma przyszłość naszego regionu.

4 komentarze

  1. Mniej niż 800+ a tyle pracy …

    • To fakt.
      Na kaszojada daja 800+ a tu ludzie rokujący to powinno być sporo więcej!

  2. 450 zł to my we trzech bez zakąski wydajemy od 20 do 22.

    • Jak sięgam pamięcią to 20 lat temu było 450, 10 lat temu było 450 i w tym roku też jest 450 zł dla najzdolniejszych studentów. Na przestrzeni lat zmieniały się formy i nazwy stypendium, ale nie kwota. Troszkę żałosne, no ale lepsze to niż nic.

Dodaj komentarz