Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Najważniejsze, to przezwyciężyć strach. Rusza bezpłatny kurs samoobrony dla kobiet

Rusza kolejna edycja bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet „Bezpieczna kobieta”. Celem akcji jest stworzenie u kobiet poczucia bezpieczeństwa i pokazanie, że są silne i nie muszą być bierne podczas potencjalnego ataku.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się kurs samoobrony dla kobiet. W jego trakcie panie nauczą się jak reagować w sytuacjach zagrożenia, w przypadku chociażby kradzieży, napadu czy też pobicia. Poznają elementy samoobrony i obrony koniecznej w oparciu o sztukę judo i szkolenie z pierwszej pomocy. Szkolenie składać się będzie z trzech trwających po trzy miesiące edycji. Zajęcia będą prowadzone w salach gimnastycznych VI LO im. H. Kołłątaja w Lublinie przy ul. Mickiewicza 36 oraz Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Z. Puławskiego w Świdniku przy ul. Szkolnej 1).

Program „Bezpieczna kobieta” od 1994 roku prowadzi założyciel klubu Shiroikaj Judo Club w Świdniku – obecnie wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, który ponad 40 lat spędził na macie jako zawodnik judo. Trener klasy mistrzowskiej, posiadacz VII Dana. W swojej karierze trenerskiej wychował wielu znakomitych zawodników, członków kadry narodowej, w tym swojego syna Dawida. Waldemar Białowąs był też członkiem zarządu Polskiego Związku Judo, a przez dwie kadencje przewodził Radzie Trenerów PZJ. Jest założycielem i prezesem SKS Shiroikaj Judo Club. Jest też autorem programów telewizyjnych na temat samoobrony.

– Zmieniający się świat i narastająca fala niebezpieczeństw zagrażają głównie kobietom. Dziś w biały dzień, w tłumie innych, każda z nich może zostać napadnięta i skrzywdzona. Dlatego tak wielką potrzebą jest nauka samoobrony. Podczas naszych zajęć uczymy panie, jak wyzwolić w sobie siłę i przezwyciężyć paraliżujący strach w sytuacji zagrożenia. W naszej kulturze pokutuje mit, że kobiety są słabsze. To nie zawsze jest prawda. Dobrze zaciśnięta pięść niewiasty może mieć siłę trzydziestu kilogramów – przyznaje Waldemar Białowąs.

Kurs obejmie zajęcia praktyczne oraz teoretyczne. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Organizatorami są: Shiroikaj Judo Club, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz International Police Association. Zajęcia są bezpłatne, nie ma też ograniczeń wiekowych. Zapisy prowadzone są w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, pod numerem telefonu: 81 535 59 30. Kurs rozpoczyna się 12 września.

(fot. nadesłane)
2017-09-08 19:38:51

9 komentarzy

  1. W jakich godzinach odbędą się zajęcia ?

  2. Na kursie to się można nauczyć szydełkowania albo robienia past twarogowych a nie sztuki walki.Opanowanie jakiejkolwiek samoobrony w stopniu umożliwiającym jej skuteczne użycie to lata ciężkiej pracy a nie kilkanaście godzin kursu.

    • Dokładnie. Po dwóch tygodniach po takim kursie nie pamięta się niczego oprócz tego, że się w nim uczestniczyło. Ale zadowolenie organizatora z dodatkowego wynagrodzenia -bezcenne. Tylko szkoda złudnej pewności siebie kursantek.

    • tylko idiota mógłby sądzić, że ktokolwiek idzie na taki kurs w takim wymiarze po to, by nauczyć się jakichkolwiek technik – chodzi o poczucie bezpieczeństwa, wiedzę jak reagować i co robić a

  3. kobieta (nie)bezpieczna

    Jak prawdopodobne jest, że kobietę zaatakuje na ulicy druga, na dodatek równie filigranowa kobieta? Czemu służy taki pseudo-kurs? Żeby chociaż minimalnie urealnić taką symulację ataku należy dodać jakikolwiek element stresu i poczucie zagrożenia, atakującym powinien być facet, ktoś większy i silniejszy od atakowanej kobiety (jak często zdarza się, że słabszy atakuje mocniejszego?), miejsce powinno być inne (korytarz, toaleta). Nie powinno się trenować z psiapsiółką i głupio chicholić, bo zdobyte na takim kursie złudne uczucie pewności siebie może być przeciwproduktywne i tylko zaszkodzić. Oceniam na podstawie zdjęcia poglądowego oraz udziału w jednym podobnym kursie przed wieloma laty. Prawda jest taka, że nawet lata treningów nie pomogą gdy w ciemnej ulicy zaatakuje napastnik z nożem, z przewagą siły i wagi, lub z przewagą liczebną. Ale od przypadkowego menela czy sebixa faktycznie można uwolnić się nawet 'pięścią niewiasty’, więc może i lepszy taki kurs niż nic…

  4. Onanis Samokopulos

    Proste – wyuczysz się podstawowych chwytów obronnych, które pozwolą Ci odeprzeć zawodnika w „rurkach”, ale na takim kursie powinni też przekazywać oczywistą oczywistość – ma przewagę, to spier…niczasz ile sił w nogach

  5. Zmieniajacy sie swiat=wieksze niebezpieczenstwo kobiet. Wnioskuje ze chodzi o ciapusów? Czy nie mozna nazywac rzeczy po imieniu?

  6. czarny pas w jasne gwiazdki

    Najlepsza samoobrona dla pań, które noszą buty na szpilkach: mocno tupnąć taką szpilą w śródstopie atakującego bydlaka i na pewno puści, a potem zdjąć buta i szpilą poprawić w łeb…

Z kraju