Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Najpierw marznące opady, a potem nagłe ocieplenie. W najbliższych dniach czeka nas zmiana pogody

Po silnych przymrozkach i opadach śniegu przed nami dynamiczna zmiana pogody. W skrócie, najpierw podobnie jak w ostatnich dniach czekają nas opady marznące powodujące gołoledź, jednak po nich nastąpi odwilż. W przyszłym tygodniu prognozowane jest większe i trwalsze ocieplenie, które doprowadzi do stopnienia pokrywy śnieżnej.

Środa na Lubelszczyźnie charakteryzowała się małym i umiarkowanym, choć wzrastającym do dużego zachmurzeniem i temperaturami od około -3°C do 0°C. Wiatr był umiarkowany, jednak wieczorem pojawiły się silne porywy, które utrzymają się także w nocy. Lokalnie mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne, potęgować się również będzie odczucie chłodu.

Noc ze środy na czwartek przyniesie na ogół zachmurzenie duże i przejściowo całkowite. W regionie prognozowane opady śniegu, aczkolwiek z biegiem godzin stopniowo od południa regionu w mieszane i miejscami deszcz marznący powodujący gołoledź. W najchłodniejszej części nocy temperatura wyniesie od około -3°C do 0°C. Na sporym obszarze województwa lubelskiego drogi i chodniki będą śliskie.

Przez większą część nocy prognozowane są również marznące opady śniegu z deszczem i śniegu oraz deszczu powodujące gołoledź na nawierzchniach dróg i chodnikach. Zachowajmy więc ostrożność i dostosujmy prędkość do warunków na ciągach komunikacyjnych.

W czwartek na przeważającym obszarze Lubelszczyzny utrzyma się duże zachmurzenie. Spodziewane są też opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Jednak po południu, w związku z napływem coraz chłodniejszej masy powietrza, opady mają przechodzić w śnieg. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniesie od 1°C na północy do 4°C na południu regionu. Gdzieniegdzie, szczególnie wieczorem i w pierwszej części nocy, drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich. Jednak z północnego-zachodu spływać będzie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego.

Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Mogą mieć one tendencję do zamarzania, tworząc niebezpieczne oblodzenie. W wyniku tego warunki do jazdy na drogach ulegną pogorszeniu. wielu powiatach spodziewane są też opady śniegu,a na południowym wschodzie początkowo także deszczu ze śniegiem i deszczu. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -7°C do -2°C.

Piątek przyniesie powrót zimy termicznej. Prognozowane jest na zachmurzenie umiarkowane. W najcieplejszym momencie dnia od -3°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, potęgować ma to odczucie chłodu.

Weekend przyniesie noce i poranki z ujemną temperaturą. W najcieplejszym momencie dnia będzie od -1°C do 0°C, możliwe są okresowo opady śniegu i silniejszy wiatr.

Wraz z początkiem przyszłego tygodnia nastąpi odwilż i a temperatura wzrośnie do 2 – 5°C. Nocami początkowo dalej będzie występował przymrozek, zatem to co rozpuści się w dzień, to zamarznie po zachodzie słońca. Mogą też pojawić się silne podmuchy wiatru.

W drugiej części tygodnia temperaturą znów wzrośnie do 7 – 10°C. Wraz z opadami deszczu przyśpieszy to proces topnienia pokrywy śnieżnej. Niekorzystnie na nasze samopoczucie wpłyną wahania ciśnienia i silny wiatr, który okresami może spowodować szkody. Powróci klasyczna cyrkulacja atlantycka, która przyniesie powrót termicznego przedzimia, ale czasem termicznej jesieni.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów nad krajem

2 komentarze

  1. No i znowu będzie się działo. To rok istnych kataklizmów nie tyle dla Polski, co dla „regionu”.
    Służby ratunkowe nie będą narzekać na brak zajęcia.
    A jak dobrze pójdzie to nawet grabarze i „dobrodzieje”

  2. A jutro napiszą że jednak zima wróci i tak w koło Macieju.

Dodaj komentarz

Z kraju