Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wcześniej indyki, teraz kaczki. Kolejne ognisko ptasiej grypy w naszym regionie

W poniedziałek w kolejnym z gospodarstw w gminie Uścimów zaczęły padać hodowane tam ptaki. Okazało się, że powodem znów jest ptasia grypa.

W środę Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska ptasiej grypy na terenie województwa lubelskiego. Tak jak poprzednie, wykryte w ubiegłym tygodniu, znajduje się ono w miejscowości Nowy Uścimów w powiecie lubartowskim. Tym razem choroba zaatakowała gospodarstwo, w którym znajduje się 11 949 kaczek rzeźnych.

W związku z tym wdrożone zostały działania mające na celu uniknięcie dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Na drogach prowadzących do gospodarstw wyłożono maty dezynfekcyjne, ograniczono też ruch tranzytowy. Wyznaczone zostały też obszary zapowietrzone i zagrożone.

Pierwszy z nich obejmuje miejscowości: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia w gminie Uścimów. Z kolei na obszarze zagrożonym znajdują się miejscowości: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka Starościańska, Stara Jedlanka, Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew i Rudka Kijańska w powiecie lubartowskim, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno i Rozpłucie Drugie w powiecie łęczyńskim oraz Stary Orzechów, Nowy Orzechów, Lejno, Komarówka, Zienki, Górki, Libiszów, Białka, Makoszka, Tyśmienica i Babianka w powiecie parczewskim.

Przypomnijmy, przed kilkoma dniami ognisko ptasiej grypy pojawiło się w gospodarstwie utrzymującym 18 tys. indyków. W tym roku w całym kraju stwierdzono 4 ogniska tej choroby w gospodarstwach oraz 4 u dzikich ptaków.

18 komentarzy

 1. Jak tak dalej pójdzie to w Polsce zamiast rolnictwa będzie skansen i agroturystyka.

  • Kilka czy kilkanaście hektarów gospodarstwa to jest skansen. Także pół polskie wsi to jest agroturystyka.

 2. na prezesa zarazy nie ma Polska by była szczęśliwa

 3. A gdzie jest Mario, ten od spisku odgórnego?
  Stefankowi spirytus służy, Franio z swoim rowerem też ma się dobrze.

 4. pewnie to wina Ryżego

 5. Ferdek wcale nie taki kiepski

  Z powodu ptasiej grypy wybijemy nasze ptaszki gęsi, kaczki i kurczaczki…
  A kupimy ukraińskie niemieckie, francuskie i diabli wiedzą skąd…

 6. My tu sumitujemy się nad nieszczęściem naszych polskich ptaków, a ci tu sie rozwodzą nad rowerem Frania czy jakiegoś ryżego.
  Popie…liło was ?!

 7. Już rudy rozkazy niemieckie wykonuje.

 8. Mowa o kaczkach, a na fotce chyba gęś…

 9. tą w sejmie trzeba przebadać

 10. Tam, gdzie są ostoje dzikich ptaków obszar Natura 2000, powinien być zakaz hodowli i ferm drobiu. Co roku jest ten problem i co roku ludzie nadal hodują. Bo zapewne z ubezpieczalni dostają tyle kasy, że im się to opłaca.

Dodaj komentarz

Z kraju