Najniższe emerytury wzrosną o prawie 30 zł. ZUS podał wysokość tegorocznej waloryzacji

Znana jest już wysokość tegorocznej waloryzacji emerytur i rent. Najniższe emerytury wzrosną o prawie 30 zł brutto. Są też korzystne zmiany dla części osób, które pobierają emeryturę po rencie.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie w tym roku 102,98% – ogłosiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. To znaczy, że wszystkie długoterminowe świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca będą wyższe o prawie 3 procent.

– W województwie lubelskim dotyczy to świadczeń około 390 tysięcy osób. Waloryzacja emerytur i rent odbywa się co roku. Polega na pomnożeniu wysokości świadczenia przez procentowy wskaźnik waloryzacji. Jego wysokość zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnej płacy w Polsce – informuje Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Jakie świadczenia wzrosną?

W ZUS waloryzacji podlegają: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmie świadczenia przyznane do końca lutego 2018 roku.

Nie trzeba składać wniosku, bo ZUS waloryzuje świadczenia z urzędu. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia.

Minimalna emerytura w górę

W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które nie zgromadziły wiele składek, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1029,80 zł brutto (dotychczas – 1000 zł).

Korzystne zmiany dla byłych rencistów

Jest też dobra wiadomość dla osób, które pobierają emeryturę przyznaną przez ZUS z urzędu po rencie z tytułu niezdolności do pracy. Część z tych emerytur była niższa od gwarantowanego minimum, jeśli emeryt nie wypracował wymaganego stażu ubezpieczeniowego (20 dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Od marca ci emeryci mogą jednak liczyć na podwyżkę, bo zmieniły się przepisy.

Chodzi o osoby, którym ZUS przyznał emeryturę z urzędu przed 1 marca 2017 roku w kwocie niższej niż:
– 1000 zł brutto (emerytura z urzędu po rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy),
– 750 zł brutto (emerytura z urzędu po rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy).
ZUS wypłaci im wyrównanie do 1000 zł lub 750 zł za okres od 1 marca 2017 do końca lutego 2018 roku (o ile emerytura nie była w tym czasie zawieszona). A od marca tego roku ich świadczenia zostaną także zwaloryzowane – czyli wzrosną do 1029,80 zł i 772,35 zł.

2018-02-14 19:27:01
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

33 komentarze

 1. Śmiech na sali. A prezesi po 3000 marmury ? Zlikwidować to. Ja nie liczę na rentę tylko na siebie bo i tak chodzę prywatnie . Ewentualnie dobrowolnie powinno byc

  • Najniższe emerytury wzrosną o prawie 30 zł, a tymczasem inflacja i podwyzki cen zeżrą trzy razy więcej

  • Liczysz na siebie? Jesteś pewnie obrotny i co z tym jest związane musisz szybko się przemieszczać. Jako że szybko jeździsz to kwestią czasu jest kiedy wylądujesz na drzewie. I co,rentę inwalidzką sam sobie będziesz wypłacał?

 2. a jaka wysokość renty socjalnej??? kiedy podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego 153 zł, który od 10 lat nie jest podwyższany

  • Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki, a mąż starej Pierdółkowej

   Najwyzsżą podwyską dle rencistów i emerytów było by zniesienie podatku od tych zasiłków.

  • Moja ciotka Sadurska ciężko pracuje ,,Misiewiczami,, i zarabia po 90 tys w PZU,a inni dostają sowite nagrody za prace dla dobra Polski,a dziady dalej nie rozumieją jedynej patriotycznej partii he,he pozdrawiam ojca z Torunia,mam kolejne auta od bezdomnnych

 3. Za 20 zeta to ja moja e60 535d tankuje i zostaje jeszcze na lawetę hehe

  • Różnica między tobą a prawdziwym bimmerem jest taka że ty jesteś 100 razy bardziej żałosny, nawet bardziej niż franio i pejs-aron cośtam. Ogarnij się bo rzygać się chce!

  • Po co tankujesz jak i tak na lawecie się wozisz/

 4. No to taki emerytezaszaleje za 360 brutto podwyżki rocznie. Musiałby 200 lat tę hojną podwyżkę odkładać, żeby na nagrodę minister Rafalskiej 70 tysięcy odłożyć. A ona w tym roku poza nagrodą jeszcze i tłustą odprawę przytuliła. Ludzkie pany z tego PiS.

  • Lepiej jak Rafalska dostanie 70 tyś na legalu niż kilka baniek od takiego Kulczyka jak poprzednicy z Po a my teraz się na to składamy płacąc za przejazd najdrożej na świecie za 150 kilometrowy odcinek autostrady.

 5. Wolalbym 720tys zl nagrody,jak ministrowie.

 6. Taka suma wprost powala z nóg. Dosłownie i w przenośni. Emeryci są wdzięczni za „wspaniałomyślność” rządu i ZUS-u. Tylko po co ten szum? Już w Piśmie Świętym napisano: ” Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili.”

 7. Po takiej szalonej podwyżce jak ta, wybory wygra ta partia, która obieca zrezygnowanie z podatku od rent i emerytur i… dotrzyma słowa.

 8. szaleństwo prawdzine !

 9. moher na emeryturze (na "dobrej" emeryturze)

  Jeśliby założyć, że emeryt zżera 1 chleb dziennie, to PiS własnie ufundował emerytom darmowy chleb!!!
  Która partia zrobi więcej dla poczciwych moherów?
  Elektorat maja zapewniony. 😆

 10. Wiklinowy Nocnik

  nie no rewelacja, juz wracam z UK czym predzej…

 11. Eugeniusz Czasnowski

  Skąd TAKA CHOJNOSC?? ?TAK NISKO CENICIE EMERYTÓW?

 12. ale kwota 30zł kurde na co to wydać tyle kasy?;):)

 13. Powinno być 300 a nie 30.

 14. Żałosne Młodym dają 500 plus i siedzą w domach i się byczą bo im się wszystko należy do roboty nie kumate Natomiast emeryci co całe życie pracowali takie grosze No ale zobaczymy jakie emeryturki będą mieć ci młodzi co nie kalają się żadnej pracy bo im tak wygodnie otrzymują wszelkiego rodzaju zasiłki Jak se zapracują tak będzie sądzę że na sam chlebek wystarczy

 15. Studętkom jezdem to wiem że....

  Ponieważ każdemu może zdarzyć się myślenie, to jak mi się już tak pofarciło, to myślę, że w nadchodzących wyborach nie tylko utrzyma program 500 plus, ale i spełni obietnice PiS’u i również po 500 da emerytom i rencistom.

 16. Młodym dają 500 plus i nie potrafią umieć zapracować bo wszystko im się należy a starzy co całe zycie tyrali niech zdychają

 17. Za PO było jeszcze mniej

 18. Chciałbym zobaczyć tych co to tak pracowali na swoje emerytury 30-40 lat temu (dziś je dostają) jak by je wypracowali w dzisiejszych realiach.!!!! jeszcze do dziś słyszę legendy o tych czasach i tekst w stylu czy się stoi czy się leży to wypłata się należy. dookoła widzę ludzi co popracowali 5 – 10 latek i na rentke chorobową i tak od 40 lat siedzi na tej rentce. dziś ZUS uzdrawia i zalicza człowieka zdolnym do pracy nawet inwalidę bez nogi po 5 latach – jakby mu ta noga odrosła.Kraj cudów.

 19. Zobaczymy jakie emerytury będą mieli ci co żyją z 500 plus co przepracowali pare latek lub wcale Obudzą się w ręku w nocniku Jak zapracują tak będą mieli

  • tak masz rację bo trzeba w coś wierzyć! Ci co nawet przepracują odbębnią swoje 20-25 lat oddadzą złodziejskie składei na utrzymanie leniwców ( bo nie dla siebie) , pseudo emerytów, reszty z socjalu obudzą się z ręką w nocniku bo instytucja wypłacająca tzw emerytury czytaj dalej zasiłkami pierdyknie na ryło. Po przepracowaniu 25 lat w obecnym systemie ze średnią krajową( jak jeszcze przetrwa) dostaniesz na chlebek. na mieszkanie zabraknie.

 20. Do Janusze . Nie przemieszczam się szybko bo nie muszę a to duża różnica. Na rentę nie liczę. Morze dożyje. Dam sobie rade i bez niej. Nie kombinuje. Zarabiam uczciwie a można tak

  • Dasz sobie radę? Czy uważasz że na dworcu jako bezdomnego dokarmiać cię będą nie z publicznych pieniędzy?

 21. A najniższa składka ZUS wzrosła o 60 pln. Gdzie tu tzw.Prawo i nie daj Boże Sprawiedliwość?

 22. Wyjechałem z Polski w grudniu. Trochę żałuję…

  Że nie 6 czy 7 lat temu.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7556zł -0.18%
  • GBP 5.0101zł -0.36%
  • EUR 4.471zł -0.01%
  • CHF 4.1171zł -0.31%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach