Najbardziej znany roztoczański wilk został zastrzelony. Sprawcą ma być myśliwy (zdjęcia)

Na Roztoczu znaleziono martwego wilka z raną postrzałową. Jak się okazało, strzał padł z ambony wykorzystywanej przez myśliwych do polowań. O wszystkim powiadomiona została policja.

W czwartek na skraju Roztoczańskiego Parku Narodowego znaleziony został martwy wilk. Ponieważ zwierzę posiadało obrożę z nadajnikiem GPS szybko ustalono, że jest to „Kosy”, sześcioletni samiec, który żył w tej okolicy od dawna. Często też nagrywał się na zakładane na Roztoczu przez miłośników przyrody fotopułapki. O wszystkim powiadomione zostało Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, które od stycznia śledziło wędrówki wilczego stada dzięki właśnie założonej na szyi samca obroży telemetrycznej.

Jak się okazało, wilk nie zginął z przyczyn naturalnych. Miał zostać zastrzelony przez myśliwego. Odkryto też, z której ambony myśliwskiej padł strzał. Po sprawdzeniu danych z nadajnika GPS ustalono również, że wilka zastrzelono w czwartek w godzinach porannych, tuż po tym, jak wyszedł z terenu Roztoczańskiego Parku Narodowego na sąsiednie pola. Obficie krwawiąc, resztką sił dobiegł pod osłonę drzew i tam padł.

O wszystkim powiadomiona została policja. Funkcjonariusze ustalają teraz, kto zastrzelił najbardziej znanego i jednego z największych wilków na Roztoczu. Wiadomo już, że zdarzenie miało miejsce na terenie obwodu łowieckiego nr 280, dzierżawionego przez Koło Łowieckie nr 59 „Słonka” w Zwierzyńcu.

Jak informują członkowie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, Kosy był w wyśmienitej kondycji. Ważył ponad 40 kg, regularnie wracał z polowań do swoich szczeniąt z pokarmem. Debra, matka szczeniąt została teraz bez partnera i najważniejszego dostarczyciela pokarmu dla swoich czteromiesięcznych młodych.

(fot. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”)

93 komentarze

 1. Ludzie ale na co tu czekać skoro nikt z tymi gnojami nie daje sobie rady. Policja ma to gdzieś bo oni sami polują i są myśliwymi. Trzeba zjarać im te ich ambony i zacząć polowanie….
  Mordują te biedne zwierzęta i jeszcze twierdzą, że dbają o las. Powinniście zalać się krwią tak jak to zwierze które bestialsko zamordowaliście i za wszystkie poprzednie zabite. Zwierze się nie obroni przed ścierwem uzbrojonym w karabin ale ciekawe czy ścierwo się obroni przed …..

 2. przydałaby się większa kontrola nad tym co robią władcy lasów, mimo iż często należą do kast nietykalnych to tu nie chodzi tylko o mamonę. Mamona w naszym kraju była i będzie kradziona bo to nie zachód, im gorsza gnida tym wyżej zajdzie czyli system wschodni. Mamonę można oddać – życia nikt nie odda.

 3. Do odpowiedzialnosci karnej dziada. Do wilka strzelać?

 4. dlaczego zycie wilka jest bardziej cenne od zycia sarny dzika lub zajaca ? chronia losie ktore sa sprawcami b. duzej ilosci smiertelnych wypadkow drogowych -łosie ktorych tutaj nigdy nie było mnoza sie i jest ich coraz wiecej -jaka jest pojemnosc łowiska? szkody ktore robia rolnikom na polach sa gigantyczne-potrafia zeżrec wiosna hektary młodego rzepaku przy lesie że nadaje sie tylko do zaorania i co? nic mnoza sie!

  • jest cos lepszego wżyciu niz pospać, pożreć i po…. ć ? Nie dziw się więc łosi u /owi

  • To nie łosie są sprawcami tylko ludzie deklu – źle zabezpieczone drogi i/lub [email protected]**@!# ile fabryka dała. Zwierzęta tego nie stworzyły i są bezbronne wśród ludzi, szczególnie wsrod tych bezdusznych bestii.

   • Dekiel to Ty jesteś i **** wiesz o zachowaniu łosi. Te zwierzęta mimo że roślinożerne to są dość agresywne i potrafią zaatakować wszystko co stanie im na drodze lub znajduje się w pobliżu. Spróbuj np. jadąc rowerem użyć dzwonka lub w samochodzie klaksonu w pobliżu łosia to będzie Ci ciężko ujść z życiem.

    • Ty to dopiero jesteś łoś, ja pierdziele…To nie one wyłażą do nas tylko my w ich domu budujemy drogi bez zabezpieczeń…Za nazwanie Ciebie łosiem przepraszam… ale tylko te łosie z lasu

  • to nie łosie są sprawcami wypadków tak w ogóle 🙂

 5. Prawdę mówiąc to te wszystkie koła myśliwskie powinny zostać zdelegalizowane. Prawo do prewencyjnego odstrzału zwierzyny powinny mieć WYŁĄCZNIE straż leśna, weterynaria, a w sytuacjach ekstremalnych jak ASF wojsko. I nie mówcie mi, że jestem nawiedzonym lewakiem bo napisałem wyraźnie, że prawo do PREWENCYJNEGO odstrzału zwierząt powinno być tylko nie powinni go wykonywać zwykli obywatele. I nie jestem za zakazaniem jedzenia przez ludzi mięsa jak pewna pani z Wiosny.

 6. Znam jednego myśliwego. Słoma mu z butów wystaje. Prostak do potęgi. I właśnie robi w policji. Debil jakich mało.

 7. Debil. I tyle w temacie.

 8. Znam jednego myśliwego. Słoma mu z butów wystaje. Prostak do potęgi. I właśnie robi w policji. D e b i l jakich mało.

 9. A jak trzeba odstrzelić dzika bo żre uprawy to dwa razy w powietrze i do domu

 10. Co za dziad.! Przecież równie dobrze mógłby zabić grzybiarza czy innego człowieka w tym lesie. Powinni znaleźć łacha i przykładnie ukarać. Trzeba zaostrzyć prawo w stosunku do tych bezprawnych myśliwych. W okolicach lasów Kozłowieckich też często słychać ich strzały a tam przecież sporo grzybiarzy i rowerzystów jeździ.

  • Noooo, może jednak człowieka od wilka by odróżnił. Tu natomiast będzie wciskanie ciemnoty, że strzelał do „wałęsającego się, bezpańskiego psa”, wyrządzającego szkody w łowisku.

   • Nierzadkie są przypadki, że jeden debil zastrzelił drugiego debila, albo kogoś t tzw nagonki – al e to ludki z nietykalnych kast, nikt im nic nie zrobi…

 11. Niektórzy z nich zachowują się jak zwykli mordercy. Zdradzieckie zabicie zwierzyny (z ambony) przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu strzeleckiego daje im dużą, niezasłużoną satysfakcję. Wszystkie ambony powinny zostać zlikwidowane!

 12. Pzł to parowy i malinowe nosy

 13. Nosił wilk razy kilka , ponieśli i wilka . No i dobrze że zastrzelony.

 14. … rocznie w Polsce sprzedaje się ponad 700 ton ołowiu w postaci śrutu do naboi broni myśliwskiej , do tego jeszcze prywatny import amunicji z ołowiem też ok. 200 ton . To wszystko ląduje na naszych polach , potem stołach i dalej żołądkach i mózgach ! może to jeden z jego efektów ?!

 15. ambony bym zlikwidował od razu. Polowanie to może i forma przyjemności. Ale źródłem pokarmu przestało być już dawno. została tylko sadystyczna przyjemność.

 16. Niedługo będą strzelać do biedronek na polu,bo zwierzyne dawno wytłukli.Urodziłsm się na Roztoczu,moje ukochane lasy ,pola łąki,pełne zwierzyny a będąc w tym roku na Roztoczu nawet cieżko było usłszeć ptaka a nie mówiąc o zobaczeniu zajęca czy sarny.I sąsiad MYŚLIWY wciska kit że dbają o ekosystem.S…

  Debile!.Jak ojciec mòj spalił ambonę na jego polu postawioną to dostał kolegium odwa lata w zawiasach.Ludzie trzeba to nagłośnić niech coś wreszcie się stanie z tymi pożal się boże myśliwymi.

 17. Pani Małgorzato jeżdżę na Roztocze kilka razy w roku. W tym sezonie sarny biegały, zające a nie zajęce skakały, dziki na polach, bociany wszędzie, grzyby w lasach, rano koncert ptaków. Moje kochane Roztocze nic się nie zmieniło od 13 lat. Pozdrawiam z Miłocina Lubelskiego.

  • Piszesz nieprwdę! Ekosystem został naruszony mietylko z winy myśliwych ale przyczyniły się do tego też inne warunki jak zanieczyszczenie środiwiska.Ale mówimy tu o zwierzynie która jest pod szczególną ochroną.Taki psełdomyśliwych jest coraz więcej i mordują zamiast dbać o przyrodę.Wychowałam się na Roztoczu,uwierz zauważam drastyczne zmiany.Nie wciskaj kitu że wszystko jest okey,bo jest katastrofa!,delikatnie ujmując.

  • Pisze i mówi się zajęce ,odmień przez przypadki ,ciemnoto zza siedmiogrodu.Ojczystego języka miezapomniałam.

   • @Małgorzata Widzisz prosty człowieku, obnażyłaś się totalnie ze swojej językowej indolencji. Może i „Ojczystego języka miezapomniałam” w mowie, ale ortografia i gramatyka leży „ciemnoto zza siedmiogrodu”. Doucz się najpierw, żeby potem kogoś pouczać. Ciekawe, jak wygląda odmiana rzeczownika „zając” w twojej wersji?

 18. Bydle, nie myśliwy!

 19. bohater z tego dziada myśliwego niechby sobie w łeb strzelił ,jednego pisiora mniej by było,a w niedzielę pewnie do komunii poleciał wsiok durny

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9621zł 0.16%
  • GBP 5.1113zł -0.66%
  • EUR 4.2789zł 0.13%
  • CHF 4.0308zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Maraton Teatralny w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” w Gardzienicach
   Dwie wystawy Stanisława Baja zaplanowano w Galerii Gardzienice
   Zgromadzenie Noworoczne w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
   Wyprzedaż garażowa stała się już lokalną tradycją
   XI Dzień Historyka na UMCS
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.