690 680 960

Najbardziej widowiskowy śmigus – dyngus zorganizowano w Kazimierzu Dolnym (zdjęcia)

Tradycyjnie już w Wielkanocny Poniedziałek, w samo południe na rynku w Kazimierzu Dolnym pojawiły się wozy strażackie. Strażacy oblewali wszystko dookoła, nie szczędząc przy tym wody.

W Wielkanocny Poniedziałek, na rynku w Kazimierzu Dolnym zgromadziło się kilkaset osób. Mieszkańców, jak też spore rzesze turystów ściągnął najbardziej widowiskowy śmigus – dyngus w Polsce. Tradycyjnie w samo południe na centralny plac miasteczka wjechały na sygnale dwa wozy strażackie, z których strażacy za pomocą działek wodnych polewali dachy budynków a przy okazji wszystkie znajdujące się w pobliżu osoby.

Kultywowana przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu Dolnym widowiskowa tradycja, sięga początku XX wieku. Jednostka powstała w 1906 roku a strażacy, by uzyskać środki na zakup sprzętu, chodzili z wiadrami i polewali dachy domów, by zapewnić ludziom szczęście a same budynki ochronić przed pożarem.

Pomysł ten zyskał sporą popularność, a po latach stał się coroczną tradycją, która jest kultywowana do dzisiaj. Oczywiście wiadra już dawno zastąpiono sikawkami i od 30 lat strażacy okrążając kilkakrotnie plac polewają z działek wodnych tłumnie zebrane osoby. Jedynie przez dwa ostatnie lata, z powodu pandemii koronawirusa, strażacy zawiesili swoją akcję.

Z uwagi, że przez te dwa lata w kazimierskiej jednostce nastąpiło sporo zmian, w tym zakupiono nowy wóz ratowniczo – gaśniczy, dzisiejsze wydarzenie było połączone właśnie z jego prezentacją. Zgromadzeni mieli okazję usiąść za jego kierownicą czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Prowadzono też zbiórkę funduszy na rzecz jednostki, wspierający otrzymywali wyjątkowe i niepowtarzalne pamiątki.

(fot. OSP Kazimierz Dolny)

8 komentarzy

  1. Bardzo nie ładnie

    Jakim prawem tak wesoło? To bardzo nie stosowne wojna w Ukrainie ,a tu śmiech i zabawa.

    • A to, że gdzieś jest wojna, oznacza, że należy tylko lamentować i użalać się nad innymi? Czy my jako Naród Polski nie mamy prawa do własnego, niezależnego życia?

  2. Szkoda ze piszecie o tym po fakcie a nie przed tak może ktoś by się wybrał jak by wiedział

  3. Wody z dużo mają?

  4. czyli ja oblewając przechodnia mam mandat, a strażacy się bawią bo im można, no w sumie nie myślałem że prwao jest równe dla wszystkich.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce