Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nagrali teledysk, w którym pokazują pracę służb broniących granic Polski i bezpieczeństwa Polaków (wideo)

W ramach ukłonu w stronę funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy w obliczu kryzysu migracyjnego i uchodźczego strzegli granic Polski, nagrany został teledysk „Żywy Mur”. Utwór wykonuje Norbert „Smoła” Smoliński.

Straż Graniczna opublikowała teledysk do utworu „Żywy mur”, w którym przedstawiono pracę służb mundurowych na granicy polsko-białoruskiej. Inspiracją do jego powstania były wydarzenia, kiedy to strażnicy graniczni, żołnierze, policjanci, wspierani również przez inne służby, bronili granic Polski, a tym samym bezpieczeństwa obywateli naszego kraju.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy teledysku, jego realizacja jest przede wszystkim ukłonem w stronę funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy w obliczu kryzysu migracyjnego i uchodźczego strzegli granic Polski. Mocno zaznaczono również odniesienia do historii polskich formacji granicznych, gdzie teraźniejszość przeplata się z historią. Dlatego też ma ona być swoistym powrotem do przeszłości.

Sama piosenka, w nawiązaniu do odezwy Biskupa Bandurskiego, ma podnosić morale i inspirować współczesnych obrońców granic. Mowa tu o słowach, jakich w 1931 roku użył on do żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Postawę żołnierzy podczas codziennej nieprzerwanej służby na granicy określił wówczas „żywym murem”.

Tekst do utworu napisał Norbert „Smoła” Smoliński, również muzyka jest jego autorstwa, stworzył ją wspólnie z Łukaszem Bożkiem. W jego wykonaniu pomogli również: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod kierownictwem ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, Zespół „Szaniec” oraz Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej w Lublinie. Projekt „Żywy mur” powstał we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Lubelskim Oddziałem Telewizji Polskiej oraz Filharmonią Lubelską.

(wideo – straż graniczna)

6 komentarzy

 1. Widziałem Ptaka Cień

  najgorsze z możliwych, stanąć na cokole pomnika, zanim jeszcze cokolwiek się dokonało.

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Popieram Twoją wypowiedź Turysto.

 3. Widziałem Ptaka Cień

  wolę to znanyserwiswide/watch?v=K1ex7923ubQ i to /watch?v=ckajyCH0YFc

 4. Zgłaszam twój komentarz na policję do zobaczenia w sądzie.

 5. X-X-X-X-X--X-X-X

  W refrenie jest fragment jak wywożą dzieci z Michałowa do lasu na granicy?
  Za to co robili dzieciom mają plamę na honorze.

Z kraju