690 680 960

Nadchodzi rewolucja w poruszaniu się po lubelskich ulicach

Zielona fala na światłach, tablice informujące o czasie przejazdu czy też zablokowanej ulicy, regulacja cyklu świateł w celu zmniejszenia korków – To wszystko ma powstać w Lublinie do końca roku. Kierowcom ma to znacząco ułatwić życie.

Dzisiaj w Lublinie podpisano umowę na budowę Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. Objęte nim zostanie 60, czyli ponad połowa skrzyżowań wyposażonych w sygnalizację świetlną. Z kolei ponad 20 najstarszych sygnalizacji zostanie kompletnie zmodernizowanych. Żeby mogły zostać włączone do systemu, konieczna jest wymiana urządzeń sterujących jak i całego osprzętu, łącznie ze słupkami, masztami i wysięgnikami. Gdy zostanie to wykonane, wszystkie sygnalizacje zostaną połączone ze sobą siecią światłowodową i skoordynowane. Nad prawidłowym działaniem całego systemu będzie czuwać Centrum Sterowania Ruchem. Zostanie ono zlokalizowane w śródmieściu Lublina, razem z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i Miejskim Centrum Monitoringu.

System Zarządzania Ruchem szczególnie ma wspierać komunikację miejską. W przypadku wykrycia autobusu lub trolejbusu, który ma opóźnienie co do rozkładu jazdy, system samodzielnie, lub zarządzająca nim osoba, wydłuży cykl zielonego światła, tak by pojazd nie musiał stać na czerwonym świetle a dzięki temu pomoże mu to zmniejszyć opóźnienie. Z kolei gdy na danej ulicy dojdzie do wypadku, w wyniku którego będą problemy z przejazdem, kierowcom zostaną zasugerowane trasy którymi można objechać zdarzenie, tak żeby nie stać w korkach. Również gdy na danym skrzyżowaniu utworzy się zator, zarządzający ruchem będzie mógł dowolnie wydłużyć lub skrócić cykle świateł, tak by przywrócić płynny przejazd.

Elementem systemu będą tablice świetlne, które pojawią się w wielu punktach miasta. Za ich pomocą, kierowcy będą informowani np. o czasie potrzebnym na pokonanie danego odcinka drogi, kolizjach, czy alternatywnych drogach dojazdu. Powstanie także strona internetowa z informacjami o aktualnych warunkach panujących na miejskich ulicach.

Wykonawcą Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem jest warszawska spółka Qumak S.A.. Za wykonanie wszystkich prac otrzyma ona kwotę 27,921 mln zł.

(fot. lublin112)
2015-03-10 19:12:00

41 komentarzy

 1. zawodowy kierowca

  Poprosimy jeszcze o zegary przy światłach z odliczaniem sekundowym informujące kierowców jak długo będzie świeciło się zielone światło,zmniejszy to przejazdy na czerwonym i tym samym wypadki. Jak na razie szczególnie rano jest po zielonym krótkie żółte i odrazu czerwone,jadąc załadowaną ciężarówką 50km/h jest ciężko wyhamowac. Na zachodzie takie rozwiązanie jest od dawna! A u nas można nabawić się nerwicy.

 2. Bez sensu… przecież autobusy już mają „wydłużanie” zielonego żeby przejechać, po prostu zapierniczają na czerwonym…

 3. jest przecież tor zbudowany przez WORD. z matami poślizgowymi do treningu techniki kierowania.
  fakt ze nie jest tani ale profesjonalny.
  zamiast glupkowac na drodze mozna przeciez tam jezdzic. po co ten dym

 4. Można by też było coś zrobić z sygnalizacją wzbudzaną, która nie widzi motocykli. Lewoskręt z Andersa w Walecznych jest fatalny.

 5. Nie wiem czy to takie dobre. Jak jakiś pracownik będzie sobie dowolnie manipulował ruchem to czas dojazdu stanie się nieprzewidywalny.

 6. A może tak również sekundniki przy światłach – coś co jest strasznie wygodne i jest w wielu miastach zachodniej Polski, nawet w takich pipidówkach jak Lubań Śląski.

 7. Qumak to poważna firma – raczej nie pozwoli sobie na położenie tematu tym bardziej że opracowali swój system do tego celu który ma ruszyć w trójmieście. Firma poważna ale temat lotniska średnio im wyszedł i automatykę kotłowni trzeba było po nich poprawiać 😛
  tak czy siak dobrze słyszeć taką informację bo Qumak mocno napiera na tą gałąź infrastruktury której w Polsce nie ma więc jeśli dobrze im trójmiasto wyjdzie to pewnie pójdą ze swoim ITSem na resztę kraju.

 8. Byłem i widziałem

  Lublin to i tak pie***ony ciemnogród i nowe światła nic to nie zmienią. Bliżej stąd na ukrainę anieżeli gdziekolwiek indziej i takie też mamy tu drogi… Dziura na dziurze dziurę pogania… aż szkoda auta z garażu wyciągać bo po 20 tys km kompletne zawieszenie do roboty a o trzeszczących plastikach w środku to już nie wspomnę… Zamiast realizować kolejne bezsensowne inwestycje, Lublin niech weźmie się za drogi bo to jest wizytówką każdego miasta!!
  Pozdrawiam kierowców!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki gminno-parafialne w gminie Turobin. Wystąpią Roxait i BajorekD
Dożynki gminno-parafialne gminy Tereszpol
Gminno-Parafialne Dożynki gminy Tarnogród. Wystąpią zespoły Baflo i Meffis
Dożynki Gminy Potok Górny. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Veegas
Dożynki Gminy Obsza