Nadchodzą intensywne opady deszczu i burze

Za nami dynamiczna doba w pogodzie. Modele numeryczne dobrze oszacowały zasięg i natężenie burz. Lokalnie grzmiało nawet do wtorkowego poranka. Dzisiaj po południu w regionie należy spodziewać się kolejnych burz i intensywnych opadów deszczu.

To nie koniec intensywnych opadów deszczu i burz na dzisiaj. W kolejnych godzinach mają pojawić się kolejne burze na obszarze województwa lubelskiego.

Strefa falującego frontu atmosferycznego zalega na południowym – wschodzie Polski, a także nad Słowacją, Węgrami i Austrią. Na froncie dojdzie ponownie do rozwoju zaburzenia, które następnie urośnie do postaci płytkiego układu niskiego ciśnienia. Fala frontowa ma wędrować znad Słowacji przez Podkarpacie i wschodnią część Lubelszczyzny, potem wychodząc nad Wołyń i Błota Poleskie. Szczególnie intensywne opady deszczu obejmą południową część regionu. Niewykluczone są również burze.

W takich powiatach jak janowski, biłgorajski, zamojski, krasnostawski i hrubieszowski suma opadów za blisko 24 godziny wyniesie od 20 mm do 50 mm, punktowo deszczu może spaść nieco więcej. Szczególnie intensywne opady deszczu są oczekiwane w nocy z wtorku na środę w południowych powiatach naszego regionu. Nad ranem strefa opadów może sięgnąć centralnej części województwa, lecz w środę padać może o różnym natężeniu w całym województwie lubelskim.

Burze tworzyć będą się w zachmurzeniu warstwowym z uniesionego trybu konwekcji. Na ogół będą to struktury wbudowane w tą strefę chmur także w porze nocnej. Mając na uwadze dynamiczne wymuszanie w obrębie przemieszczającej się fali frontowej chmury Cumulonimbus mogą być lepiej zorganizowane. Nawet do postaci struktur wielokomórkowych i superkomórek burzowych. Największe ryzyko wystąpienia burz będzie na południu i wschodzie woj. lubelskiego.

Podstawowym zagrożeniem będą opady do 30-40 mm, porywy wiatru do 70 km/h, oraz lokalnie grad do 3 cm. Napływ chłodniejszego powietrza, duże zachmurzenie oraz opady przyniosą niską temperaturę jak na sierpień. Temperatura wyniesie zaledwie od 15°C do 18°C. W kolejnych dniach czeka nas poprawa pogody.

W czwartek obejmie nas klin wyżu, zachmurzenie będzie małe i na termometrach zobaczymy powyżej 20°C. W piątek 22 stopnie, niewykluczone, że spadnie deszcz i wystąpią burze. Natomiast w weekend powyżej 25°C i na ogół bez opadów.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą