Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nadawca tych maili podszywa się pod polską Policję. To oszustwo!

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o nowym sposobie oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni wiadomości e-mailowe rzekomo pochodzące od zastępcy Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadkom. Marcina Bednarza.

Z treści przesyłanych wiadomości wynika, że osoba, która je otrzymała powinna natychmiast odpowiedzieć na wezwanie stanowiące załącznik do wiadomości e-mail.

W celu uwiarygodnienia swojej wiadomości przestępcy zarówno wysyłają wiadomość jak i opatrują podpisem zastępcy Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadkom. Marcina Bednarza.

Do wysyłanych przez oszustów wiadomości dołączany jest załącznik w formacie „pdf”. Z jego treści wynika, że osoba, która jest adresatem wiadomości jest podejrzana o przestępstwa pedofilskie i jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi.

Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia odbiorcy. Jej celem może być kradzież naszych danych czego konsekwencją może być utrata naszych pieniędzy.

Opisywane maile ZAWIERAJĄ NIEPRAWDZIWE informacje! Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości nie jest ich autorem.

PAMIĘTAJ!

Nawet jeżeli popełniłeś czyn karalny, to Policja w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w kodeksie postępowania karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie Policja nie informuje poprzez pocztę elektroniczną.

Ponadto dołączone do e-maila pliki mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, dlatego zalecamy nie otwierać takich załączników!

Jeśli otrzymałeś podobną wiadomość na swoją skrzynkę pocztową warto to bezpośrednio zgłosić poprzez stronę cert.pl

Nadawca tych maili podszywa się pod polską Policję. To oszustwo!

Uważaj na fałszywe maile

Fałszywe maile, znane również jako phishing, są próbą oszustwa, w którym osoba lub grupa podszywa się pod zaufaną firmę, organizację lub osobę w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, dane finansowe lub informacje osobiste. Oszuści często wysyłają e-maile, które wyglądają autentycznie i przekonująco, często zawierające linki lub załączniki, które wydają się bezpieczne. Jednak ich prawdziwym celem jest wyłudzenie informacji lub dostęp do konta.

Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać fałszywe maile:

?Sprawdź adres e-mail nadawcy: Skrupulatnie sprawdź adres e-mail nadawcy. Oszuści często używają podobnych adresów, które mogą wyglądać bardzo podobnie do oryginalnych, ale zawierają drobne zmiany, takie jak literówki czy dodatkowe znaki.

?Uważaj na nieprawidłową gramatykę i ortografię: Fałszywe maile często zawierają błędy ortograficzne, gramatyczne lub stylistyczne. Poważne firmy i organizacje zazwyczaj starają się utrzymać wysoki standard komunikacji.

?Ostrzeżenia o pilności: Oszuści często próbują nakłonić odbiorcę do podjęcia natychmiastowych działań, grożąc utratą konta lub innymi konsekwencjami, jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania. To częsty trik mający na celu zmuszenie ludzi do działania bez zastanowienia.

?Nieznane załączniki lub linki: Nie otwieraj nieznanych załączników ani nie klikaj na linki w podejrzanych e-mailach. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie lub przekierowywać na fałszywe strony internetowe, które próbują ukraść dane.

?Zweryfikuj informacje: Jeśli otrzymujesz e-mail od firmy lub organizacji, z którą masz kontakt, skontaktuj się z nimi bezpośrednio, korzystając z oficjalnych źródeł kontaktowych, aby zweryfikować autentyczność wiadomości.

Jeśli otrzymasz podejrzany e-mail, zawsze lepiej być ostrożnym i nie podawać żadnych poufnych informacji ani nie podejmować natychmiastowych działań. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z odpowiednimi służbami lub firmą, której dotyczy wiadomość, aby potwierdzić jej autentyczność.

(fot. CBZC)

12 komentarzy

  1. Oczywiście, tylko jest jeden problem. W Polsce nie ma już Policji, jest pisslicja od pilnowania domku gargamela i schodów donikąd.

    • smutne ale prawdziwe

    • oj biedactwo, jak ci wolności zabrali? Czego Józiu zabrania ta zła policja?

    • Widocznie masz coś za uszami pełowski pucybucie skoro boisz się policji.

      • Za uszami to ma Jarek bo boi się obywateli.

      • pisslicji się nie bałem i nie boję. Niestety, od kiedy to komendantem głównym jest brat podejrzanego o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT, nie mam szacunku do tej formacji.

    • Jusef ile lat ci grozi? Jak każdy wyborca PO i reszty srasz w gacie ze strachu? uczciwi nie boją się Policji. Tylko przestępcy z PO, PSL lewicy i pochowani u Hołowni i w Konfederacji.

      • zaślepienie niektórych poraża, wg mnie ten komentarz, sugeruje, że policja zamiast zając się takimi sprawami jest od” od pilnowania domku gargamela i schodów donikąd.”

  2. .......................,

    Przecież to na kilometr widać że to ściema – kto robi takie błędy- PEDOPHILIA ? serio?

  3. Chyba tylko jakiś kompletny cymbał by się nabrał. Żadne urzędowe pismo nie jest pisane takim językiem.

  4. „Ja niniejszym powiadamiam…”
    „Nie pozwolimy, aby takie przypadki…”
    „przedstawienia uzasadnienia dla dalszego dochodzenia”
    i wiele innych nietypowych sformułowań np. „Twoje” w urzędowym piśmie
    :)))))

    Z daleka widać, że „jakaś obcokrakowca to pisać”.

  5. to go k…. złapcie nieroby ! za to wam płace / płacimy

Dodaj komentarz

Z kraju