Nad domami lata dron z czujnikami. Potem do niektórych mieszkańców pukają strażnicy miejscy (zdjęcia)

W Krasnymstawie przy udziale strażników miejskich rozpoczęło się pilotażowe badania jakości powietrza. Pomiary połączono z prezentacją urządzeń oraz ich obsługą. Ma to na celu ujawnienie osób, które spalają śmieci zatruwając tym samym powietrze.

W minionym tygodniu w Krasnymstawie rozpoczęte zostały pilotażowe badania jakości powietrza. Wykorzystano do tego celu drona wyposażonego w urządzenia pomiarowe badające próbki pyłów oraz gazów. Czujniki na bieżąco kontrolują wartości pyłów PM10 i PM2.5, lotnych związków organicznych, formaldehydu oraz chlorowodoru HCL i HCN.

Wyniki w czasie rzeczywistym są analizowane przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów obliczeniowych uwzględniających relacje skrośne oraz skorelowanie z warunkami środowiskowymi. Dzięki temu specjaliści mogą odczytywać dane z dowolnego miejsca i reagować od razu, kiedy pojawiają się nieprawidłowości. Czujniki wykrywają bowiem gazy wydzielające się podczas spalania materiałów zabronionych np. płyt meblowych, elementów klejonych lub malowanych, plastików, materiałów budowlanych, tapicerskich, gumy oraz innych tworzyw sztucznych.

Operator drona w ciągu 10-30 sekund jest w stanie stwierdzić alarmujące wartości gazów wydobywających się z komina, co najczęściej oznacza, że w danym budynku odbywa się właśnie spalanie śmieci. Wtedy reagują strażnicy miejscy, którzy dokonują kontroli paleniska. Pozwala to zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku.

(fot. UM Krasnystaw)

Zobacz również

28 komentarzy

 1. Wystarczy dobra proca i po dronie 😂

 2. Albo dron samobójca z biedronki.

 3. O choć! Już będą strzelać do drona😃 Obiekt się zmienił , bo wcześniej do kobiet bardzo chcieli.

 4. Zenek ale nie ten znany tylko ten z Zemborzyc

  W obecnej sytuacji gdy panuje zagrożenie terrorystyczne gdy pojawi się nad moim domem jako statek powietrzny niewiadomego pochodzenia mam.prawo to zastrzelić bez konsekwencji. Po drugie nie wiadomo czy mnie nie szpieguje???

 5. Ludzie Was truja trujecie sie wzajemnie i wam to odpowiada co za narod. Biznesmeni za dyche co pala śmieci w kominkach przywoża dodatkowo z dzialek swoich. Pojedziecie do niemiec szwajcarii austrii to opowiadacie jaki porzadek a w Polsce uraz ze inwigilacja.

 6. ten który nie truje i wcale nie jakiś zamożny co "go stać "

  Jj ,Jedyny sensowny wpis ,reszta jak zwykle pisze bez sensu .Trują ich na potęgę tymi kopciuchami , a oni zamiast się cieszyć ze ktoś to sprawdza i reaguje ,to mają tylko problem jak zestrzelić drona i czy wpuscić strażników do domu czy nie .Smutne wnoski bo widać tu że zdecydowana wiekszość nie widzi nic złego w kopceniu smrodzeniu i spalaniu tego czego spalać się nie powinno ,brawo WY !!! Na takich jak Wy pomógł by tylko „bacik ” w postaci ustawy antysmogowej

 7. Powinni zrobić wszystkie butelki z kaucją zwrotne tylko nie po 20groszy min 80groszy a reklamówki po min 5 zł wtedy każdy wolał by wziąść butelkę na wymianę w reklamówkę z domu a nie kupować i wyrzucić

 8. A jakby kupić kilka dronow z biedronki i obdoczyc go dookoła a później boom zestrzelony!!!
  Ile ten dron straży miejskiej kosztuję??

 9. przed bezmyślnym komentowaniem wprowadzającym innych w błąd co może skutkować zarzutami prokuratorskimi, zachęcam zapoznanie się z art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska, dalej p.o.ś. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 672) i jemu podległymi. Ciężko jest konstruktywnie dyskutować nie znając prawa, a to szkodzi. Próbujcie strzelać, nie wpuszczać – zobaczymy co się stanie i dowiemy się wtedy ile kosztuje taki dron 😉

 10. Pfff straż miejska….
  Policji bez nakazu przeszukania nie otworze a straży miejskiej? Kopa mogę zasądzić, tyle w temacie.
  Skąd ja mogę wiedzieć że to nie przebierańcy, którzy chcą mi wyczyścić chałupę, paszoł won

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7303zł -0.3%
  • GBP 5.1069zł 0.34%
  • EUR 4.5237zł -0.23%
  • CHF 4.1974zł -0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL