Lublin pierwszym miastem w Polsce, które jest przyjazne pierwszej pomocy. Wystartowała wyjątkowa akcja

Z dniem 21 listopada miasto Lublin, jako pierwsze w Polsce i prawdopodobnie w Europie, stało się miastem przyjaznym pierwszej pomocy. Wszystko za sprawą wyjątkowej akcji, z jaką ruszyła Fundacja Primum Auxilium.

Rozpoczyna się kolejna odsłona akcji, której głównym celem jest promowanie udzielania pierwszej pomocy, a jednocześnie pokazanie, jak ważna a zarazem nieskomplikowana jest pomoc innym. Wiele osób, prędzej czy później znajdzie się bowiem w sytuacji, kiedy trzeba będzie udzielić pomocy czy to komuś przypadkowemu, czy też członkowi najbliższej rodziny. Wtedy nie ma czasu na zastanawianie się, czy też szukanie, w jaki sposób należy to uczynić. W przypadku zagrożenia życia, liczy się bowiem każda sekunda. A od sprawnie udzielonej pomocy niejednokrotnie zależy, czy daną osobę uda się uratować.

Dlatego też tak ważne są kampanie społeczne uświadamiające, co należy w takich sytuacjach zrobić. Wiele osób uważa bowiem, że należy posiadać ukończone kursy ratownicze czy też wykształcenie medyczne, aby nieść pomoc. Tymczasem jest to błąd, gdyż pomocy może udzielić każdy, nie wymaga to również żadnej głębszej wiedzy czy też doświadczenia.

W zdecydowanej większości przypadków należy wykonać zaledwie kilka prostych czynności. Jest to sprawdzenie reakcji poszkodowanego, zapytanie się czy słyszy, ewentualnie delikatne nim potrząśnięcie. Należy wezwać służby ratunkowe, warto też wyzywać głośno pomocy. W międzyczasie, jeżeli poszkodowany oddycha i nie widać u niego żadnych urazów, można przewrócić go na bok i pozostać przy nim do przyjazdu ratowników.

Gorzej jest, jeżeli osoba potrzebująca pomocy nie oddycha. Są to sporadyczne przypadki, jednak również można się z nimi spotkać. Wtedy należy udrożnić drogi oddechowe, położyć poszkodowanego na plecach a następnie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Polega ona na uciskaniu środka klatki piersiowej na głębokość około 6 cm w tempie 2 razy na sekundę. Czynność tą należy prowadzić do przyjazdu ratowników. Jeżeli jest dostępny, można też użyć defibrylatora AED. Urządzenie to jest niezwykle proste w obsłudze, poszczególne komunikaty przekazywane są po jego uruchomieniu.

Jednak w stresie często dochodzi do sytuacji, że zapomina się nawet te proste czynności. Dlatego też Fundacja Primum Auxilium postanowiła sprawić, aby każda osoba, w momencie kiedy to będzie potrzebne, mogła szybko dotrzeć do tych informacji. W przestrzeni miejskiej pojawiły się specjalne naklejki z kodem QR, po zeskanowaniu którego wyświetli się grafika przypominająca poszczególne czynności, jakie należy wykonać, aby pomóc potrzebującej osobie czy też nawet uratować czyjeś życie.

Już teraz można je znaleźć m.in. na wszystkich przystankach oraz w pojazdach komunikacji miejskiej, na wyświetlaczach reklamowych zamontowanych w autobusach i trolejbusach, na terenie Portu Lotniczego Lublin, Targów Lublin, w obiektach sportowych MOSiR w Lublinie, w placówkach Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”, na pojazdach AleTaxi, w Galerii Labirynt czy też w galerii handlowej Skende Shopping. Naklejki z kodem może otrzymać również każdy chętny, aby umieścić je np. u siebie w domu, w zakładzie pracy, czy też w samochodzie.

Jednak działania fundacji to nie tylko umieszczanie kodów, lecz także wspieranie działań mających na celu prowadzenie działań związanych z pierwszą pomocą, oraz dążenie do stworzenia w Lublinie pierwszego w Polsce Centrum Pierwszej Pomocy czy też umieszczenie defibrylatorów AED w przestrzeni publicznej. Dzięki temu ta cenna wiedza przekazywana jest do dużego grona mieszkańców. Najnowocześniejsze plecaki medyczne sprezentowano już m.in. Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej Legii Akademickiej. Jej członkowie tylko w tym roku przeprowadzili blisko sto akcji takich jak poszukiwania, pokazy pierwszej pomocy, pomoc przedmedyczna, ćwiczenia i szkolenia, pomoc humanitarna czy też walka z Covid-19.

Akcja została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, jej ambasadorami są członkowie kabaretu Ani Mru-Mru oraz alpiniści z Mate Mountains, zaś sojusznikiem została żywa legenda polskiego sportu motorowego, pięciokrotny Mistrz Polski w rajdach enduro, dziewięciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM, zwycięzca Rajdu Dakar w 2015 r. Rafał Sonik. Szczegóły akcji można śledzić na jej profilu FB.

(fot. Fundacja Primum Auxilium)

Zobacz również

9 komentarzy

  1. …oprócz pomocy żydom i imigrantom.

  2. Krzysztof,, Ochota,,

    Gratuluję, wyrazy uznania… 👍

  3. pierdo**nie o chopinie, tematy redakcyjne jak za gomułki, już mi się przelewa od tych idiotyzmów. ludzie tracą życie, pracę, biznesy-propaganda sukcesu wokoło, prawie wychodzimy z Unii, protesty kobiet, kryzys Kościoła a redakcja o tym, że Lublyn pirszy, zapyziała wioska na rubieżach, za aspiracjami

  4. ile wziął kasy prezes tej fundacji w ciagu 2020 roku

  5. I po co to skoro w Krasnymstawie lekarzowi zajmuje ponad pół godziny pofatygowanie się do pacjenta którego przywiozła karetka. Banda morderców w fartuchach lekarskich. Już w wakacje pomogli motocykliście po wypadku odejść z tego świata. Co zasieją to zbiorą.

  6. oczywiście , jaśnie inspirator (nie pan) dał się namówić na objęcie akcji swoim „możnym” protektoratem

  7. defibrylatory fajna sprawa. ciekawe jak szybko je porozkradają bo to drogie rzeczy są

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska