690 680 960

Na terenie województwa zaplanowali odstrzał 5178 dzików. Wiadomo już po ile w każdym z powiatów

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podpisał już rozporządzenie określające, po ile dzików zostanie odstrzelonych w danym kole łowieckim. Najwięcej, gdyż 476 dzików, ma zostać odstrzelonych w obwodach łowieckich w powiecie łukowskim. Będą też polowania w parkach narodowych.

Rozpoczęły się przygotowania do zapowiedzianego wczoraj, przez zastępcę głównego lekarza weterynarii Mirosława Welza, sanitarnego odstrzału dzików na terenie województwa lubelskiego. Decyzja taka zapadła w trakcie obrad Zespołu Doradczego do Spraw Zapobiegania oraz Zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń, jakie odbyły się w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Spotkanie zorganizowano z powodu coraz poważniejszej sytuacji wiązanej z epidemią ASF. Na 52 stwierdzone w tym roku ogniska ASF w Polsce, 38 wystąpiło w województwie lubelskim. Dlatego w zwalczanie choroby włączyły się struktury Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zaś koordynacją działań zajął się Główny Inspektorat Weterynarii.

Ponieważ zgodnie uznano, że jedną z podstawowych przyczyn rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń jest nadmierna liczebność dzików, zapadła decyzja o ograniczeniu populacji tych zwierząt. Jak wyjaśniał Mirosław Welz, według jego szacunków, na terenie województwa lubelskiego może żyć nawet ponad 10 tys. sztuk tych zwierząt. Tymczasem pod koniec marca wskazywano, że jest to niewiele ponad tysiąc osobników. Wskazują na to m.in. fakt, iż od początku roku na terenie regionu odnaleziono ponad 700 padłych zwierząt, do tego zakres szkód, jakie wyrządzają dziki w uprawach rolniczych.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podpisał już rozporządzenie, na podstawie którego do 31 grudnia ma zastać odstrzelonych 5178 sztuk tych zwierząt. Wyszczególniono również ile dzików mają odstrzelić myśliwi w danym kole łowieckim. Najwięcej, gdyż 476 dzików, ma zostać odstrzelonych w obwodach łowieckich w powiecie łukowskim. 397 dzików myśliwi mają odstrzelić w powiecie bialskim, po 390 w powiatach tomaszowskim i kraśnickim, 382 w powiecie biłgorajskim 360 w powiecie oplskim a 311 w powiecie lubelskim. W obwodach łowieckich w powiecie lubartowskim zaplanowano odstrzał 295 dzików, w powiecie zamojskim 263, w powiecie janowskim 216, w powiecie chełmskim 210, w powiecie hrubieszowskim 200, w powiecie puławskim 180, w powiecie parczewskim 172, w powiecie radzyńskim 169, w powiatach ryckim i włodawskim 160, w powiecie krasnostawskim 157, w powiecie świdnickim 125, zaś najmniej, gdyż 120, w powiecie łęczyńskim. Dodatkowo 25 dzików przeznaczono do odstrzelenia w Poleskim Parku Narodowym i 20 w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Jak wynika z rozporządzenia wojewody lubelskiego, wszystkie odstrzelone dziki mają zostać przebadane pod kątek ASF, a następnie, jeżeli wynik będzie negatywny, zagospodarowane przez myśliwych, lub też zutylizowane. Do utylizacji trafią zaś wszystkie chore zwięrzęta.

(fot. lublin112)

12 komentarzy

  • Nareszcie to powiemy jak będzie można legalnie strzelać do was zwyrodnialcu a przynajmniej zamykać was za kolczastymi drutami razem z podobnymi do was mordercami i pedofilami chwaście.

 1. polityka pis – wszystko rozpieprzyć
  niech poda ktoś co oni zbudowali

 2. .......................,

  Kiedyś widziałam takiego „mema” : „My Dziki, pytamy Czy w związku z wirusem COVID będziemy odstrzeliwać ludzi?”

 3. Na wiejskiej w wawie siedzi ich do ch…. Tam może by się przydał?! Hehe

 4. A kiedy wreszcie zaczną strzelać do lisów bo te na wsi robią ogromne szkody. Znikają kury, koty itp. To naprawdę jest już nie do zniesienia. Nikt się nie interesuje tym co się dzieje na wsi. mają nas w nosie. Kij z taką władzą.

  • POwiedz to tym z POKO że lis to szkodnik. PSL te kury i koty żre?

  • starczy miec psa na podwórku

  • Zastanawiam się ile jeszcze musimy czekać aż mentalna wieś wymrze i ustąpi miejsca komuś z większą wyobraźnią…
   Nie ma czegoś takiego jak pies podwórkowy ani kot wychodzący, to tylko głęboka patologia i brak grama chęci dostrzeżenia tego, że świat poszedł do przodu. Brak empatii w stosunku do zwierząt i używanie ich jak narzędzi… no tak, to przerasta przeciętnego zjadacza padliny zapatrzonego w TVPiSs. Ściana wschodnia zobowiązuje!

 5. Kreatywna księgowość. Było tysiąc, padło 700, Zabito ze 300 i zostało z 10 tys.

 6. i tak w praktyce nic z tego nie bedzie

 7. A ja tym obrońcom zwierzątek życzę inwazi szczurów w ich domach – to takie cudowne zwierzątka!

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas