Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na studentów i absolwentów czeka ponad 100 płatnych wakacyjnych staży

Do końca maja trwa nabór do Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Na studentów i absolwentów czeka ponad 100 płatnych, wakacyjnych staży w blisko 30 polskich firmach. Program daje duże szanse na zatrudnienie i wynagrodzenie nie mniejsze niż 2500 złotych.

Jak wskazuje wiele analiz, praca w branży zgodnej z wykształceniem jest dla wielu studentów i absolwentów trudno osiągalna. Jednocześnie liczni pracodawcy skarżą się, że trudno im znaleźć właściwych kandydatów, zwłaszcza na specjalistyczne stanowiska, albo że kandydaci nie mają doświadczenia. Z kolei studenci zapytani o ofertę stażową mówią o jej niskim poziomie i najczęściej braku wynagrodzenia. Dlatego Polska Rada Biznesu, która zrzesza właścicieli największych polskich firm, już po raz piętnasty organizuje Program Kariera.

Jest to oferta płatnych, wakacyjnych staży zlokalizowanych w całej Polsce w najlepszych polskich firmach. Oferowane praktyki muszą spełniać określone wymagania. Każdego roku poddawane są ocenie uczestników. Dzięki temu stażyści mają gwarancję, że zdobywają doświadczenie i szansę na pracę w branży, w której chcieliby rozwijać swoja karierę.

Staże Programu Kariera cieszą się coraz większym zainteresowaniem pracodawców i studentów. W tym roku 30 firm przygotowało ponad 100 miejsc stażowych. Wśród ofert znajdują się propozycje dla studentów kierunków związanych z ekonomią i finansami, naukami ścisłymi, humanistycznymi i społecznymi. Nie brakuje też ofert dla inżynierów. Staże odbywają się w wakacje i trwają od 1 do 3 miesięcy. Są zawsze płatne. Firmy oferują miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej 2,5 tys. zł.

Wśród firm można wymienić tak znane marki jak Adamed, Bakalland, CAG, Cenatorium, DOZ, Emlab, Erbud, Greenberg Traurig Grzesiak, Hestia, Intercars, Legia, OEX, Polpharma, Rothschild Polska, Ruch, TVN, kancelaria Weil Gotshal & Manges, kancelaria Zdanowicz i wspólnicy oraz wiele innych.

– U nas żaden stażysta nie parzy kawy. Staże uczą i pozwalają poznać działanie firmy oraz odnaleźć w niej swoje miejsce – zapewnia Marian Owerko przewodniczący rady nadzorczej firmy Bakalland i wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Bieżące trendy pokazują, że pracodawcy coraz mocniej stawiają na perspektywicznych stażystów. Co ważniejsze coraz chętniej oferują stałe zatrudnienie po ukończeniu praktyki. I dlatego też wkładają sporo wysiłku w przygotowanie stażu. Dzięki temu student czy absolwent zyskuje większe doświadczenie a firma szanse na pozyskanie dobrze przygotowanego do pracy pracownika. Tylko w ubiegłorocznej edycji Programu Kariera odsetek stażystów, którzy otrzymali ofertę zatrudnienia, przekroczył 30 proc. Jednocześnie studenci wskazują, że staże, gdzie nie oferuje się wynagrodzenia są łatwe do zdobycia, ale znacznie mniej wartościowe. Pracodawca z reguły przykłada mniejszą wagę do jego realizacji. Jak pokazuje doświadczenie ze stratą dla obu stron.

Program skierowany jest do studentek i studentów III, IV i V roku, ale o miejsca stażowe mogą starać się również absolwenci do 30 roku życia. Program nie preferuje żadnego typu uczelni czy kierunku studiów. To pracodawcy określają, jakie są pożądane kompetencje czy wykształcenie kierunkowe. Jak zapewniają organizatorzy, jest otwarty na każdego.

– Wiele osób boi się, że ma za małe kompetencje, albo ich kierunek studiów nie pasuje do oczekiwań rynku. Tymczasem dobry staż pozwala w bezpiecznej atmosferze odkryć własne umiejętności i zweryfikować wyobrażenia o danej pracy. To bardzo cenne doświadczenie – przekonuje dr Małgorzata Durska, dyrektor PRB i wykładowczyni akademicka.

Wakacyjny, płatny staż ma jeszcze jeden ważny wymiar. Pozwala odbyć praktykę poza miejscem zamieszkania czy studiów. Staże mają lokalizację w różnych miejscach kraju. Okres wakacji i wynagrodzenie nie mniejsze niż 2500 złotych pozwala studentowi na zmianę miejsca zamieszkania na czas praktyk. Część pracodawców oferuje także pomoc w znalezieniu lokum.

Żeby dołączyć do programu, należy wejść na stronę programkariera.pl, wybrać ofertę stażu, rozwiązać zadanie case study lub przygotować list motywacyjny i wypełnić formularz dla kandydata. Rejestracja trwa do 31 maja, ale pracodawcy już prowadzą rozmowy z kandydatami, dlatego warto się pospieszyć z rejestracją do Programu. Później firmy prowadzą rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami. Do 30 czerwca pracodawcy przesyłają informacje do osób, które zostały zakwalifikowane na staż.

(fot.pixabay.com)
2018-04-2 :05:07

4 komentarze

  1. jak staż to 700zł z urzędu pracy xDDD

  2. ten na zdjęciu to student którego kierunku ? socjologia ? politologia ? czy jakiś inny ? 😉

  3. Nie ma żadnych staży w lublinie na tej stronie

Z kraju