Na obszarze woj. lubelskiego znów wystąpią przymrozki

Tegoroczny maj nie przynosi wysokich temperatur w regionie. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięga 2,5°C poniżej normy względem okresu referencyjnego 1981-2010. Średnia dobowa temperatura powietrza wynosi około 10°C. Wkrótce w regionie lokalnie wystąpią przymrozki.

Nic nie wskazuje, aby miesiąc ten zapisał się z temperaturą w okolicach normy wieloletniej. Silne ochłodzenie potrwa do najbliższego weekendu, a następnie zacznie temperatura rosnąć, lecz na upały nie mamy co liczyć do końca miesiąca.

W czwartek postępować ma dalsze umacnianie się wyżu, przy równoczesnym jego przesuwaniu się nad północną Skandynawię, Bałtyk i zachodnią Polskę. Wzrastać będzie różnica ciśnienia głównie we wschodniej połowie kraju, co wpłynie na zwiększenie się prędkości wiatru z sektora północnego, północno-zachodniego, w porywach dochodzącego do 50-60 km/h, nocą wyraźnie słabnącego. Zmiana warunków pogodowych prognozowana jest na weekend, gdy do naszej części Europy dotrze front atmosferyczny wraz z opadami.

W nocy ze środy na czwartek pozostaniemy pod wpływem wyżu nad Niemcami i Skandynawią. Po wschodniej stronie antycyklonu spływać ma wyjątkowo chłodna jak na maj masa powietrza pochodzenia arktycznego o niskiej wilgotności względnej. Temperatura na wysokości 2 metrów wyniesie od 1°C do 4°C. Najcieplej będzie na zachodzie i centrum regionu. Najchłodniej we wschodnich i południowych powiatach woj. lubelskiego. Lokalnie prawdopodobny przygruntowy przymrozek do -2°C, zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem.

W czwartek pozostaniemy w napływie zimnego powietrza arktycznego z północy. Temperatura wyniesie od 12°C do 14°C w najcieplejszym momencie dnia, ale odczucie chłodu potęgować ma silny, porywisty wiatr z północnych kierunków, którego prędkość przekroczy nawet 50 km/h. Zachmurzenie będzie małe głównie podinwersyjnymi chmurami typu Cumulus, opady atmosferyczne nie wystąpią. Pod wieczór prędkość wiatru zacznie maleć.

Noc z czwartku na piątek przyniesie kontynuacje napływu chłodnej masy powietrza z kierunków północnych. Będzie bezchmurnie. Wiatr ma być słaby z kierunku północno-zachodniego do 15 km/h w porywach. Temperatura wyniesie od -2°C do 3°C na wysokości 2 metrów. Lokalnie prawdopodobny spadek temperatury przy gruncie do -4°C. Najniższe wartości są prognozowane na drugą część nocy i godziny poranne następnego dnia.

Piątek dalej chłodny. Pozostaniemy w zasięgu rozległego wyżu rozciągającego się z północy na południe kontynentu i blokującego cyrkulację strefową. Napływać ma chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Zachmurzenie umiarkowane, w drugiej części dnia wzrastające do dużego, prawdopodobne punktowe słabe opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Temperatura wyniesie od 10°C we wschodniej części regionu do 13-14°C na pozostałym obszarze woj. lubelskiego.

Noc z piątku na sobotę przyniesie temperaturę na poziomie od 4°C do 2°C. Lokalnie przygruntowy przymrozek do -1°C. Zachmurzenie będzie małe. Od soboty czeka nas zmiana warunków pogodowych. Kierunek napływu mas powietrza zmieni się na południowo-zachodni. Temperatura wzrośnie do 17°C, możliwe są opady deszczu. W niedzielę napływać ma do nas masa z północnego-zachodu, możliwe są przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy wartości zbliżone do sobotnich.

Na początku tygodnia temperatura wyniesie od 12°C do 16°C, możliwe przelotne opady deszczu, a nawet burze. Cieplej od wtorku, gdy na termometrach będzie nawet 20°C. Pod koniec przyszłego tygodnia na termometrach zobaczymy nawet 25°C.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualne temperatury w Polsce

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. krwiopijcademon

  No to żeście się obudzili z informacją, inne serwisy trąbią już od rana o przymrozkach. Jak by się człowiek chciał zapatrywać tylko na was to by w zimie w trampkach chodził.

 2. Chciałbym zauwazyć że dla naszej szerokości geograficznej powoli zmienia się klimat. Na coraz bardziej umiarkowany, cieplejsze zimy, chłodniejsze wiosny, cieplejsze jesienie. Takie zjawiska miały juz miejsca w historii tej planety. Ale zaraz zaraz, ziemie stworzył nie widzialny Buk w siedem dni 2 tysiące lat temu ! (SIC) A tak na poważnie, to właściwie z tej okazji klęczycie na kolanach w kościele ?

  • Zamilcz analnyfabeto.

  • Oczywiście gimbo masz w tym doświadczenie sądząc po Twoim stylu pisania, a o Bogu porozmawiamy jak przyjdzie na Ciebie czas i jak On Ci powie rzekł głupi w sercu swoim nie ma Boga.A świat stworzył nie dwa tysiące ale około 6 tysięcy lat temu no może z wyjątkiem Ciebie bo Ty pewnie masz babkę małpę albo dziadka pawiana.Pozdrawiam

  • Ty wierzysz w buka a my mądrzejsi w Boga. Jeślisz taki mundry to powiedz gdzie się kończy kosmos. Co głowa boli?

 3. no to jade na dzialke z włókniną szkoda ogorkow fasolki ziemniakow

 4. Ocieplenie klimatu. Hehe…A na serio na podstawie wieloletnich obserwacji powiem. Jak zima ciepła to wiosna i lato bylejakie, jak zima mroźna to i lato gorące.

  • Sklera ci nie pozwala przypomnieć sobie poprzedniej zimy i poprzedniego lata? Zresztą zimy już dawno nie było a lata gorące.

 5. Sto krzaków pomidorów posadzonych pośpieszylem się zimna zośka mnie podpuściła.

  • A moje czekają na parapecie do posadzenia. Ale zrobię to po 1 czerwca. Tak robila moja mama. Nie ma co sie spieszyć

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7507zł -0.01%
  • GBP 5.1516zł 0.55%
  • EUR 4.5468zł -0.06%
  • CHF 4.2215zł 0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL