Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na dworcu powstanie sala widowiskowa posiadająca 300 miejsc. W przyszłym roku ma ruszyć remont obiektu (wizualizacje)

Od lat zabytkowy budynek dworca PKP w Łukowie stoi nieczynny. Plany PKP wskazują, że do września 2024 roku obiekt zostanie wyremontowany i uzyska również nowe funkcje.

Od kilku lat trwają przygotowania do remontu dworca PKP w Łukowie. Monumentalny budynek w stylu klasycystycznym pochodzi z 1867 roku, jednak obecną formę otrzymał po I wojnie światowej, kiedy to odbudowano obiekt po zniszczeniach. Ze względu, iż znajduje się on pod ścisła ochroną konserwatora zabytków, kolej nie planuje żadnych zmian w architekturze budynku, jednak chce przywrócić mu dawną świetność. Plany wskazują, że w środku powstanie nowoczesna i bardziej funkcjonalna przestrzeń mająca służyć pasażerom i mieszkańcom regionu.

Jak zapowiadają władze PKP prezentując wizualizacje obiektu, inwestycja będzie miała kompleksowy charakter, a ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy prac zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Renowację przejdzie elewacja dworca. Zostanie ona pomalowana na jasnoszary kolor, natomiast detale, m.in. kolumny jońskie, portyk wejściowy, maszkarony czy gzymsy, będą koloru czystej bieli. Jasna kolorystyka elewacji ma doskonale współgrać z odtworzonymi na wzór historycznych drzwiami i oknami w kolorze ciemnobrązowym i z dachem pokrytym blachą miedzianą. Renowację przejdą również schody przed wejściem głównym.

Na fasadzie od strony peronów i miasta oraz na elewacjach bocznych zostaną umieszczone podświetlane napisy „Łuków” wykonane z liter przestrzennych. Na elewacji dworca, od strony peronów, zaplanowano odtworzenie historycznego zegara z dwoma tarczami. Bryłę budynku dworca podkreśli nowa iluminacja nocna.

Hol otrzyma dawny reprezentacyjny charakter. Wnętrze będzie prezentowało się zarówno nowocześnie, dzięki nowym oprawom oświetleniowym czy też podświetlanemu sufitowi, jednak nie zabraknie elementów nawiązujących do historii obiektu. Mowa tu o odtworzeniu na wzór historycznych okien i drzwi, boazerii i posadzki ze wzorem w szachownicę. W holu wydzielona zostanie osobna poczekalnia znajdująca się za szklanym przepierzeniem. Zlokalizowane zostaną w niej ławki a także niewielki kącik zabaw dla najmłodszych. Oczywiście nie zabraknie gablot z rozkładami jazdy czy też elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów pociągów. Do tego dochodzi defibrylator oraz stacja ładowania urządzeń mobilnych. Na parterze przewidziano jeszcze niewielkie pomieszczenie na wynajem, z możliwością sprzedaży w nim biletów.

W budynku dworca powstanie także sala widowiskowa na 300 osób. Zajmie ona nieco ponad 850 m kw. na piętrze budynku. Dziś Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę na wynajem powierzchni z Łukowskim Ośrodkiem Kultury. Jak wyjaśnia Bartłomiej Sarna z PKP, jest to ważny krok na drodze do rozpoczęcia inwestycji. Dzięki sygnowanej właśnie umowie dworzec po przebudowie nie będzie już tylko miejscem obsługi podróżnych, ale zyska również nową, kulturalną funkcję. Z kolei Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych dodaje, iż cieszy fakt, że przy współpracy z koleją na dworcach coraz częściej otwierane są przez samorządy biblioteki, sale widowiskowe czy kinowe.

– Podpisana dziś umowa ma dla PKP bardzo duże znaczenie, gdyż gwarantuje przyszłe zagospodarowania dworca, jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty. Dzięki niej, po przebudowie, dworzec w Łukowie przestanie być tylko obiektem obsługującym podróżnych, ale stanie się również centrum kulturalnym dla mieszkańców. Cieszy również to, że takich projektów z samorządami realizujemy coraz więcej. Warto wspomnieć choćby zakończone inwestycje w Szklarskiej Porębie Górnej, Węglińcu czy właśnie realizowane w Czechowicach-Dziedzicach i Dąbrowie Górniczej – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP.

Grzegorz Skwarek, dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury tłumaczy, że pomysł powstania w tym miejscu sali widowiskowej pojawił się równo 5 lat temu kiedy to PKP złożyło samorządowi miasta Łuków propozycję, by wspólnie nadać nową funkcję jednemu z najważniejszych obiektów zabytkowych, jakie przetrwały zawieruchy wojenne. Dla Łukowskiego Ośrodka Kultury ta modernizacja jest niepowtarzalną szansą na poszerzenie bazy lokalowej o pożądaną nie tylko przez mieszkańców miasta pełnowartościową salę widowiskową, co zdecydowanie poprawi dostęp do szeroko rozumianej oferty kulturalnej. Umowa na najem powierzchni została zawarta na okres 15 lat. Koszty, jakie ma ponieść miasto w związku z wynajmem pomieszczeń na wskazany umową okres oraz wyposażeniem sali to ok. 2 mln zł.

Przebudowa dworca w Łukowie obejmie również jego najbliższe otoczenie. W projekcie zaplanowano zwiększenie powierzchni terenów zielonych i nowe nasadzenia przy budynku dworca oraz na granicy pomiędzy placem dworcowym i ulicą. Nowe będą również chodniki i nawierzchnia placu. Wzdłuż alei przylegającej do fasady zostaną wyznaczone miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi, a także niewielka strefa kiss&ride. Wzdłuż ulicy zaprojektowano postój taksówek. Specjalnie dla osób dojeżdżających rowerem, przy południowo-wschodniej elewacji dworca, powstaną dwie wiaty rowerowy, które pomieszczą łącznie około 60 jednośladów.

(fot. PKP/nadesłane)

3 komentarze

  1. To nie zdążą zorganizować cyrku objazdowego.Już będzie po wyborach.

  2. ciekawe kiedy PKP w Lublinie będzie zakończony , oby lepiej poszło jak z meseczkami , respiratorami i wyborami korespondencyjnymi jak inne flagowe pomysły PISu

Z kraju