Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na dachu byłej hali URSUSA powstanie elektrownia słoneczna. Panele fotowoltaiczne zajmą ponad pół hektara

W Lublinie powstanie jedna z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Zostanie ona zamontowana na dachu byłej hali Ursusa przy ul. Metalurgicznej 9B, a panele fotowoltaiczne zajmą ponad pół hektara.

Spółka Ekopak, która jest inwestorem całego przedsięwzięcia, zamierza zainstalować blisko 1200 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 0,4 MWp (megawatopik, to ilość energii elektrycznej w piku, czyli w szczycie produkcji). Inwestycja pozwoli zredukować emisję CO2 w ilości ok. 360 ton rocznie. Spółka zaoszczędzi również ok. 200 tysięcy złotych rocznie w opłatach za energię elektryczną.

– Jesteśmy firmą dbającą o środowisko naturalne. Chcielibyśmy, aby nasz nowy zakład w Lublinie był samowystarczalny energetycznie w maksymalny sposób. Dlatego, oprócz „prądu ze słońca”, rozważamy możliwość zainstalowania magazynu energii, który w okresie jej nadwyżki, będzie gromadził ją w bateriach litowo-jonowych, a w okresie szczytów energetycznych uzupełniał niedobór z sieci – – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak Sp. z o.o.

Tego typu inwestycja jest bardzo nowoczesna i innowacyjna na skalę Polski. Obecnie trwają prace koncepcyjne i projektowe. Elektrownia na dachu hali ma być gotowa za 2 lata.

Instalacja słoneczna to kolejne działanie proekologiczne, inicjowane przez spółkę Ekopak. W tym roku, na jednej ze ścian hali przy ul. Metalurgicznej 9b, powstanie ekologiczny mural. Ekologiczny, bo jego tematyka ma być związana z gospodarką o obiegu zamkniętym, ale także dlatego bo spółka rozważa użycie specjalnych farb, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza.

W dawnej hali odlewni URSUS przy ul. Metalurgicznej 9B, Ekopak planuje otwarcie innowacyjnego zakładu kompleksowej segregacji i recyklingu opakowań. Inwestycja pozwoli na znacznie wyższy poziom odzysku i recyklingu zbieranych selektywnie folii, tworzyw sztucznych, papieru, tektury i metali.

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

  1. Kolejne wałki 🙂

  2. 1 kWh energii to 0,6 zł
    instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW daje prąd o wartości 2200 zł rocznie
    instalacja 4 kW kosztuje inwestora 30 tys zł
    przy takiej cenie na zwrot inwestycji trzeba czekać prawie 14 lat (przy założeniu wzrostu cen za energię elektreyczną okres ten będzie się skracał)

    • 1kW mocy paneli to ok 4 tys PLN

      posiadam instalację o mocy 3kW, od połowy czerwca ub. dało to dokładnie 2400 kWh, na rachunku koszt 1kWh dla mnie wychodził 0,67 pln, daje to za 11 miesięcy ok 1600 pln. Zakładam, że ten ostatni miesiąc „da” co najmniej 350 kWh (w kwietniu było 318 kWh), w maju niecałe 11 dni to 150 kWh.
      Czyli za rok powinno „wyjść” minimum 2750 kWh (ok 1850 pln)

      Dane faktyczne, nie wyssane z palca

    • Ale co to ma wspólnego z twoimi wyliczeniami?
      Przecież spółka Ekopak już wyliczyła, że zredukuje emisję CO2 do ok. 360 ton rocznie i zaoszczędzi ok. 200 tysięcy rocznie w opłatach za energię elektryczną.
      Budując panele o mocy ok. 0,4 MWP
      A ty robisz jakieś kalkulacje dla instalacji o mocy 4 kW
      Gdybyś nie wiedział to:
      4 kW = 0,004 MW
      a 0,4 MW = 400 kW
      A koszt instalacji nie rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu mocy.

  3. Ciekawe też, ile ton CO2, a także innych zanieczyszczeń, przysporzy środowisku wydobycie surowców, wyprodukowanie i zmontowanie tego wszystkiego.

  4. I teraz wiadomo dlaczego URSUS był nierentowny.

    • Ursus był za duży, żeby można było go tanio/łatwo przejąć w czasach beztroskiej transformacji. A dla zagranicznych firm jego likwidacja była na rękę.

  5. Proszę wspomnieniec ze firma ekopak zablokowała wyjazd z jednostki straży pożarnej przez co znacznie wydłużyła wyjazd strażaków do osób potrzebujących pomocy…

  6. MWp to jednostka MOCY szczytowej a nie energii. Energia to moc x czas, moc to prąd x napięcie a te z paneli zależą od nasłonecznienia i temperatury.

Z kraju