Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Myślisz, że to telefon z banku lub z policji, a to oszuści. Uważaj na spoofing telefoniczny!

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem, czyli nową metodą wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy przez oszustów. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu odbierający.

Spoofing telefoniczny to coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.

Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

(fot. pixabay.com)

7 komentarzy

  1. Polecam wejac na niebezpiecznik.pl lub na naukowy belkot i posluchac jak rozmawiaja scamerzy po ukrainsku podszywajac sie pod infolinie banku.

    • @ h4 – napisz to samo, a po polsku, więcej ludzi Cię zrozumie. Naprawdę…

      • Wejdź na stronę niebezpiecznik.pl lub na YT na kanał naukowy bełkot. Jest tam filmik z rozmowy ze SCAMERAMI co chcieli okraść na 37k właściciela kanału. Nawet numer mieli podpięty pod numer infolinii banku.

      • Pojąłeś teraz co h4 napisał czy dalej ni …..

  2. Krzysztof,, Ochota,,

    Dobrze Pan mówi. Ostatnio sprawdzałem też ten najlepszy system w Świecie,, Lubika,, xw autobusach miejskich
    Ten niby stary, ale było można w 5 językach się komunikować, a obecnie jest: polski, angielski i ukraiński. Aż mnie bardzo ciekawi ile tych biletów wykupią Ukraińcy. Nie wiem, ale chyba już ktoś w Rządzie nawet zajął śię też tym tematem.

  3. Nawet z prawdziwego banku dzwonią oszuści np. ; proponując fajne konto na próbę. Przy niespełnieniu warunków, takie konto staje się kosztowne w utrzymaniu, natomiast stara formuła już jest niedostępna. Sam przed laty zmieniłem abonament telefoniczny, na próbę, na 3 miesiące. Po okresie próby nie mogłem wrócić do starego, bo ,,nie ma już w ofercie”.

  4. Uważajcie jak dzwoni baba niby z Komedy nr tel +997 taki nr

Z kraju