690 680 960

Myślał, że bierze udział w policyjnej akcji. Ksiądz dał oszustom dostęp do konta, gdzie było 350 tysięcy złotych

Ksiądz jednej z parafii w powiecie łukowskim padł ofiarą oszustwa. Kapłan stracił prawie 40 tys. złotych, bo myślał, że bierze udział w akcji wymierzonej w oszustów wyłudzających pieniądze z banków.

Policjanci prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padł ksiądz z jednej z parafii w powiecie łukowskim. Kilka dni temu duchowny poinformował mundurowych, że skontaktował się z nim policjant z wydziału śledczego, który powiedział mu o akcji wymierzonej w oszustów wyłudzających pieniądze z banków. W oszustwa te mieli być zaangażowani lokalni bankowcy.

Chcąc uwiarygodnić swoje działania, rzekomy policjant poprosił księdza o połączenie telefoniczne z numerem 997, gdzie miała być potwierdzona jego tożsamość. Prawdopodobnie oszuści „przechwycili” połączenie telefoniczne z aparatu księdza i już inny rozmówca poinformował duchownego, że policjant który z nim wcześniej rozmawiał jest wyższym funkcjonariuszem wydziału śledczego w Lublinie.

Po chwili „wyższy śledczy” poinstruował księdza o konieczności ustanowienia dostępu internetowego do kont bankowych. Oszust przekonał duchownego o swoich szczerych intencjach. Zmanipulowany przez oszusta kapłan pojechał do placówek bankowych, gdzie poprzez dodanie wskazanego przez oszustów numeru telefonu do jego bankowości, ustanowił internetowy dostęp do jego kont bankowych. Nie trudno się domyślić, że to już wtedy przestępcy „przejęli” konta, na których było bisko 350 tysięcy złotych.

Oszust cały czas zapewniał, że za chwilę się z nim skontaktuje się i dopełnią wszystkich formalności. Dziękował mu za pomoc w rozpracowaniu szajki i mówił, że teraz pieniądze są bezpieczne. Jednak po powrocie do plebani ksiądz nabrał podejrzeń i skontaktował się z łukowskimi policjantami, którzy potwierdzili jego przypuszczenia i podjęli natychmiastowe działania.

Zaangażowanie mundurowych umożliwiło „zablokowanie” kont bankowych i ochronienie znacznej części zgromadzonych tam środków. Niestety za nim ksiądz skontaktował się z policjantami oszuści wypłacili z jego konta prawie 40 tysięcy złotych.

(fot. pixabay.com)

28 komentarzy

  1. Mają babek kasę pokrywaną po kontach .

  2. „Dziś taca przeznaczona na ogrzewanie i remont” a co na koncie to nie wnikajcie.

Kursy walut

  • USD 4.3833zł 2.11%
  • GBP 5.2764zł 0.37%
  • EUR 4.7195zł 0.59%
  • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas