Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Muzyczne wieczory, psi skwerek czy plac do rekreacyjnych ćwiczeń. Wiadomo już, na co głosowali mieszkańcy Świdnika w budżecie obywatelskim

Głosy podliczone, wybrano też już zwycięskie projekty, jakie będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Będzie to 11 z zaproponowanych 27 inwestycji.

Rozstrzygnięty został tegoroczny budżet obywatelski w Świdniku. W głosowaniu wzięło udział 3609 osób, z czego 1303 zdecydowały się na formę elektroniczną, a 2606 na tradycyjną papierową. Podobnie jak w latach ubiegłych, w głosowaniu przodowała płeć piękna, której reprezentantki stanowiły aż 59 % wszystkich głosujących. Co ciekawe, największą grupę wiekową, gdyż aż 31%, stanowili mieszkańcy powyżej 60 roku życia, z kolei osoby w wieku poniżej 25 lat to jedynie 10% ogółu głosujących.

-Serdecznie dziękuję zarówno wszystkim autorom projektów, jak i świdniczanom, którzy zdecydowali się na udział w głosowaniu na zgłoszone projekty. Poza podstawową funkcją budżetu jaką jest możliwość współdecydowania o rozwoju miasta ważny jest również aspekt edukacyjny mieszkańców. Współdecydowanie o tym, na który wniosek przeznaczyć określoną pulę pieniędzy pokazuje z jakimi problemami i priorytetami muszą zmagać się przez cały rok radni miejscy – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Miejscy urzędnicy podkreślają, że mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że chcą partycypować przy projektowaniu budżetu gminy. Co więcej, składane projekty z roku na rok są coraz bardziej szczegółowe i lepiej przygotowane. Tym razem najwięcej głosów uzyskał skierowany do wszystkich mieszkańców Świdnika cykl koncertów znanych polskich artystów, mających się odbywać na terenie parafii pw. Świętej Kingi przy ul. Klonowej. Jego celem jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza utworów z wartościowym tekstem. Koncerty według projektu mają być darmowe, ponieważ nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup często drogich biletów na podobne wydarzenia z udziałem znanych artystów.

Drugie miejsce zajął projekt „Pomagajka II”, skierowany do dzieci z Gminy Miejskiej Świdnik wymagających diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej, pomocy psychologicznej oraz i konsultacji fizjoterapeutycznych. Głównym jego celem jest rozpoznanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, środowisku rodzinnym poprzez udział w zajęciach indywidualnych. Na trzecim miejscu uplasował się projekt „Na dobry początek IV”. Jest on skierowany do dzieci zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. jego głównym celem jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców miasta w życiu codziennym poprzez objęcie ich indywidualną diagnozą i terapią.

Na kolejnych miejscach znalazły się projekty: Mały świat II, Plac zabaw bez barier, Strefy aktywnego seniora, Stworzenie placu do ćwiczeń rekreacyjnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, Dajmy im szansę III- zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, Park rozrywki – wybieg dla psów w Świdniku, Sterylizacja/kastracja psów i kotów właścicielskich. Realizacja zwycięskich projektów rozpocznie się w przyszłym roku.

Muzyczne wieczory, psi skwerek czy plac do rekreacyjnych ćwiczeń. Wiadomo już, na co głosowali mieszkańcy Świdnika w budżecie obywatelskim

(fot. UM Świdnik – nadesłane)

3 komentarze

  1. Może zagłosowaliby na przeniesienie pod taki powiedzmy Radom?

    • nie przesadzaj z tą dumą. wszyscy tacy miastowi w tym lublinie że tylko brzęk słoików pod warszawą słychać w pojazdach z rejestracją na LU.

  2. Pisi skwerek? Świetny pomysł!

Z kraju