Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Muzeum Wsi Lubelskiej dostosuje ekspozycję do potrzeb osób niepełnosprawnych

Już pod koniec roku będzie można poznać lubelski skansen za pomocą różnych zmysłów. „Inne spojrzenie” to pierwszy krok w kierunku zwiększenia dostępności Muzeum Wsi Lubelskiej dla osób z niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza dla osób z dysfunkcją wzroku.

W bieżącym roku Muzeum realizuje zadanie pt. „Inne spojrzenie. Przystosowanie treści wystaw stałych Muzeum Wsi Lubelskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami”, współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to projekt złożony i wielowymiarowy. Cel jest jasny: doposażyć wybrane ekspozycje w pomoce, które pozwolą przewodnikom i edukatorom skutecznie przekazywać wiedzę o Muzeum i jego zbiorach dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami.

W ramach zadania osiem muzealnych ekspozycji zostanie doposażonych w elementy przeznaczone do poznania dotykowego. Wybrano różnorodne obiekty skansenu, wśród których znajdą się: wiatrak, dwie wiejskie chałupy, kościół, dwór i cerkiew. Przy pięciu z nich znajdą się odlewy z brązu przedstawiające bryły budynków. Układy wnętrz i ich funkcje zaprezentują modele wykonane w technice druku 3D. W poznaniu wyposażenia ekspozycji pomocne będą rekwizyty i kopie zabytków muzealnych odpowiadające przedmiotom znajdującym się na wystawie.

W sumie Muzeum pozyska ponad 80 przedmiotów. Wśród nich naczynia gliniane, drewniane i słomiane, samowar czy patefon odtwarzający muzykę. Ciekawostką będą także dwa pracujące modele urządzeń: mechanizm młyński wiatraka oraz prasa do tłoczenia oleju, pozwalające poznać sposób działania obiektów dawnego przemysłu wiejskiego. Ponadto dźwiękowe tła muzyki organowej w kościele i śpiewów chóralnych w cerkwi pozwolą doświadczyć specyfiki tych świątyń. Przy samym wejściu do skansenu pojawi się mapa dotykowa, dzięki której osoby niewidome i słabowidzące poznają topografię lubelskiego skansenu.

Współorganizatorami zadania są: Liceum Plastyczne im. C.K. Norwida w Lublinie, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oddział Lublin.

Działanie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych.

2017-06-23 09:28:40
(fot. nadesłane MWL)

Komentarze wyłączone

Z kraju