Możesz pozyskać środki na poprawę bezpieczeństwa pracy. Rusza konkurs ZUS

Można zdobyć tysiące złotych dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa pracy w swojej firmie. W lipcu rusza konkurs dla pracodawców, organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W bieżącej edycji konkursu wnioski można składać od 15 lipca do 16 sierpnia. Instytucja wybierze projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania zmniejszające nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który ograniczy obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników. Lista możliwości jest długa, a szczegóły można znaleźć na stronie internetowej zus.pl/prewencja.

Poziom dofinansowania zależy od wartości projektu i liczby zatrudnionych. Zakłady, które ubezpieczają do 9 osób, mogą uzyskać do 90 proc. szacowanej wartości projektu, nawet do 140 tys. zł. Im większy zakład pracy, tym wyższe może być dofinansowanie – najwięksi mogą się starać nawet o 0,5 mln zł. Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 50 mln zł. Środki pochodzą z części funduszu wypadkowego przeznaczonej na działania zapobiegające wypadkom.

W konkursie mogą wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków. Złożone wnioski ZUS sprawdzi najpierw pod kątem formalnym – czy są kompletne i poprawne. Następnie dokumenty trafią do zewnętrznych ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy, którzy odpowiadają za merytoryczną ocenę projektów.

Regulamin konkursu i wzory dokumentów są na www.zus.pl. Dodatkowe pytania można kierować pod adres [email protected] (do 11 sierpnia).

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Podkabluj firme ze jest niebezpieczna i wygraj kase na poprawienie 😀

 2. To jest niemożliwe że ZUS wydaje kasę na jakieś konkursy nie widząc w tym swojego interesu. Ten konkurs to przykrywka musi być jakieś drugie dno.

  • Dokładnie.Tak jak to było z konkursem „paragon”(wiadomo w jakim celu,a wygrywająca koleżanka pani minister.buhaha.

  • Drugie dno jest takie, że jakoś trzeba wytransferować pieniądze z ZUS dla szwagra.
   Robi się konkurs, wybiera się tych co trzeba wybrać, a przy okazji podnosimy co roku składki, bo mamy dziurę w budżecie.
   Legalne prowadzenie firmy przestaje się opłacać.

   • Ja proponuję jednak sprawdzić regulamin, zanim zacznie się rzucać szwagrami. Na www jest też lista zakwalifikowanych firm. A poziom skłądek dla przedsiębiorców zależy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce… Just saying.

    • Firm zakwalifikowanych do czego? Termin składania wniosków to 15 lipca – 16 sierpnia 2019 r, żadna firma nie złożyła więc jeszcze żadnego wniosku.
     Jaki jest sens w zabieraniu przedsiębiorcom pieniędzy a potem rozdawaniu wedle uznania?
     Poziom składek zależy od przeciętnego wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 osób. Małe firmy, gdzie zarobki są najniższe NIE są brane pod uwagę przy ustalaniu przeciętnego wynagrodzenia. Zarobisz coś czy nie to nie istotne, masz płacić składkę zależną od zarobków dużych firm.
     Niedługo poziom składki przeskoczy minimalne wynagrodzenie, co jest absurdalne i będzie prowadzić do likwidacji mikro przedsiębiorstw.
     Lepiej te pieniądze wydać na wsparcie tańszych kredytów niż rozdawać je lekką ręką.

 3. W mojej robocie to szef pilnuje by bezpiecznie było. Wszyscy kurs BHP przeszli bez wyjątku. Do tego teraz stroje nam pozmawiał z glovexa i kaski i to sam, trochę w to na pewno zainwestował.. Ale jak nie założysz kasku jadąc widlakiem i cię zobaczy to z wypłaty odcina i to kilka stówek. Więc teraz każdy pracownik na magazynie od stóp do głów ubrany jest jak powinien , także w konkursie udziału brać nie musimy.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika