Mówią STOP spalarni na Tatarach! Mieszkańcy podpisują petycję do prezydenta Lublina

Mieszkańcy lubelskich Tatar sprzeciwiają się budowie spalarni na terenie ich dzielnicy. W Internecie pojawiła się petycja, pod którą podpisują się przeciwnicy budowy.

W Dzielnicy Tatary, na terenie Elektrociepłowni Megatem, planowana jest budowa bloku energetycznego zasilanego paliwami alternatywnymi. Jak twierdzą mieszkańcy o planowanej inwestycji dowiedzieli się przypadkowo. Twierdzą, że inwestycja zagraża miastu jak i całemu regionowi. W zależności od wydajności, spalarnia emitować będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów sześciennych gazów na godzinę.

Oto treść petycji:

Szanowny Panie Prezydencie
Informując o powyższym, Rada Dzielnicy Tatary uprzejmie Pana prosi o podjęcie wszelkich, zgodnie z przepisami prawa, stosownych działań sprzeciwiających się budowie powyższego bloku energetycznego z następujących powodów:
1. Spalarnia odpadów nie może powstać w centrum miasta. Jest to warunek zasadniczy ze względu na i tak już złą jakość powietrza w Mieście.
2. Powstanie też zagrożenie oddziaływania szczególnie niebezpiecznych, nawet w śladowych ilościach, dioksyn i furanów.
3. Istnieją prawne przeszkody w realizacji powyższego przedsięwzięcia: ustawa „Prawo ochrony środowiska, zabrania w granicach administracyjnych miast oraz w obrębie zwartej zabudowy wsi
budowy zakładów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia.
4. Nie znajdujemy przejrzystości w określeniu spełniania normy PN-EN-15359:2011 przez odpady komunalne planowane do spalania; mamy też wątpliwość czy ta norma jest właściwa dla paliw planowanych do spalania. (str. 20-22 Raportu). Brak jest stwierdzenia/badania, że odpady komunalne planowane do spalania kwalifikują się do spalania.
5. Raport zakłada wykorzystanie innych odpadów określonych w tabeli nr 22. W tej tabeli znajdują się opakowania z tworzyw sztucznych, inne tworzywa sztuczne, zużyte opony i guma.
6. § 22 mpzp Lblin – część IV nakłada obowiązek instalowania urządzeń podczyszczania ścieków przemysłowych dla nowo realizowanych zakładów przemysłowych. W Raporcie nie ma takich rozwiązań. A ścieków tych będzie ponad 39 tys. m3.
7. Spaliny będą odprowadzane do atmosfery kominem stalowym, którego wysokość określa się jako „gwarantującą nieprzekraczanie norm emisyjnych” (str. 103 Raportu) jest jednak niewystarczająca.

O sprawie poinformowała nas nasza Czytelniczka. Pani Agnieszka pisze, że choć nie mieszka w Lublinie petycję podpisała, ponieważ chce tutaj kiedyś wrócić i nie jest są jej obojętne co dzieje się w Lublinie. Uruchomienie spalarni może mieć negatywne skutki dla środowiska i dla samych mieszkańców.

Jak ma funkcjonować spalarnia?

Paliwo RDF to w rzeczywistości rozdrobnione śmieci. W skład których wchodzą min. odpady zwierzęce, odpady komunalne, opony, gumy, tworzywa sztuczne, tekstylia, pozostałości z demontażu samochodów. Łącznie w ciągu roku spalanych może być 125 tys ton odpadów. W spalarni planuje się zastosowanie starej technologii rusztowej, wycofanej w innych krajach europejskich z powodu toksycznego oddziaływania na środowisko.

Do śmieci dodawane jest paliwo opałowe w celu zwiększenia temperatury spalania. Takie działanie powoduje emisję szkodliwych dioksyn, furanów oraz trujących związków węglowych. Emitowane do środowiska dioksyny powodują wzrost zachorowań na raka, osłabiają proces wzrostu, powodują zaburzenia neurologiczne i hormonalne, naruszają strukturę kodu genetycznego, uszkadzają płód, powodują poronienia, prowadzą do chorób i uszkodzeń wątroby, płuc, nerek, rdzenia kręgowego a nawet kory mózgowej, powodują powstawanie trwałych bolesnych wysypek alergicznych.

Plan przewiduje obsługę 7 samochodów ciężarowych, wypełnionych śmieciami, na godzinę. Ze spalanych śmieci, w ciągu roku powstanie ok 40 tys. ton trujących odpadów, nadal wymagających składowania.

Przeciwnicy pomysłu utworzenia spalarni w Lublinie stworzyli nawet swoją stronę na Facebooku, gdzie protestują przeciwko budowie spalarni – kliknij tutaj!

Oprócz petycji w Internecie organizatorzy protestu mają już kilka tysięcy podpisów przeciwników budowy spalarni. W lutym było ich już ponad 5 tysięcy. Budowa spalarni planowana jest na terenie Elektrociepłowni Megatem przy ul. Mełgiewskiej 7-9. Większa część mieszkańców Lublina nawet nie wie o takim pomyśle. Na chwilę obecną nie jest to już problem jednej dzielnicy Tatary, ale także innych przyległych do niej m.in. Bronowic, Kalinowszczyzny czy Felina.

Zainteresowanie poparciem protestu mogą składać swoje podpisu w siedzibach rad poszczególnych dzielnic a punktem centralnym zbierania list jest Administracja Osiedla Przyjaźni przy u. Przyjaźni 10a. Miasto na chwilę obecną nie prowadzi żadnej kampanii informacyjnej, tym bardziej mieszkańcy mają prawo być zaskoczeni pomysłem budowy spalarni.

Zanim jednak do spalenia trafią pierwsze odpady projekt musi zaopiniować m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

2015-03-14 22:10:32
(fot. ilustr. lublin112.pl)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. No to mamy przemysł …. według PO. Może wybudować największa spalarnie śmieci w UE ? Po co mają się truć Eurpoejczycy przecież może „zaścianek”. [] albo galerie albo spalarnie śmieci. Co za idioci rządzą Lubliniem.

  • oni nie są idiotami, POwcy są wyrachowni i dbają o własną kieszeń tylko, poza tym wystarczy przykład największego ekonomisty Lublina, nauczyciela akademickiego, który zadłużył Lublin na potęgę, bo został wybrany, więc idiotami sa wyborcy POwscy, lemingi…

 2. no dobra w kominach pieców domowych spalać śmieci nie można a tu spalarnię chcą robić bez jakiś filtrów czy czegoś co niewielki dymek by się z komina wyłaniał.
  śmiecie miasto ogrzeją a dymowa trutka na 20km będzie się roznosić

 3. Mało tego ,ludziom na starym mieście powciskali piece elektryczne i na gaz .Ludzie klną i becelują ciężką kasę w imię ekologi a tym matołom zamaniło się robić spalarnię śmieci w prawie centrum miasta .Nie dziwię się mieszkańcom Tatar bo pamiętam czasy gdy z ciepłowni będącej na terenie FSC popiołek sobie fruwał po całej dzielnicy .

 4. brawo likwidujecie tor, otwierajcie spalarnie w centrum

  • [******] sie w łeb pajacu z tym torem, wieśwagenami bujaj z kolegami po polnych drogach, tam sie nadajecie w tych rzęchach, nigdy w życiu wyścigów na oczy nie widzieliscie a pajacujecie, a odnosnie tematu plebs znowu sie żali, spalarnia powinna być i koniec, bez pojęcia piszecie bzdury, syf kiła i mogiła na tych tatarach, i chyba dalej chcecie żeby tak było, spalarnia nie będzie wydalała zbędnych oparów ani truła środowiska, przeczytać troche o tym pajace.

 5. nie spalarniiiii

  m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. odbiora koperty i podpisza zgode

 6. Ci, którzy podpisują petycje tego typu nawet nie wiedzą jak działa spalarnia odpadów i jakie korzyści płyną z tego typu inwestycji. Radziłbym autorom tej petycji poczytać trochę o takich spalarniach i nie koncentrować się tylko na samych minusach.

  • no ja jakoś plusów nie dostrzegam, ciepła woda i tak będzie kosztować bo spalarnia sama w sobie będzie kosztowna jako tzw ekologia
   – gdzieś ten smród i dym musi ujść, nie wierzę że nic nie będzie czuć. tak dla przykładu oczyszczalnia ścieków na Hajdowie, nowoczesna a smród nielitościwy, ponoć po unowocześnieniu się poprawiło to ja już nie chcę wiedzieć jak wcześniej było.
   -ciężarówki z odpadami, zwiększy się ruch to i hałas zza okna.
   -miejsca pracy ok kilka osób pracę dostanie ale i gdzieś tam też by ktoś pracę dostał.

   obstawiam, że mimo protestów i tak spalarnia powstanie choć coś kiedyś na grygowej miała spalarnia opon? powstać, nie wiem czy powstała ale to i tak blisko może za blisko centrum handlowego więc tatary się spodobały. nie mniej jednak skoro elektrociepłownia tam jest to argument ten przeważy szalę. ludzie gorzej traktowani są niż śmiecie bo liczy się kasa.
   przykre ale prawdziwe

   ze spalarni będzie smród
   z oczyszczalni ścieków jest smród
   z obwodnicy Lublina dudni z krajówek zresztą też przekształconych z dróg gminnych
   lotnisko z pasem startowym na miasto
   w Pl wszystko robi się z dupy strony i udupić ludzi

 7. Panie Żuk ratuj Pan Lublin i Świdnik też bo i tam będą dymy

 8. Ktoś powinien za sam taki pomysł odpowiedzieć…smród i trujące opary pójdą na całe miasto, potem plebs, który pracuje za najniższą krajową będzie zdychać na nowotwory pod różnymi postaciami. Wstyd mi za takie władze, które na to pozwalają!niech prezydent i cała reszta postawią sobie taką spalarnię pod własnym domem a nie kilkaset metrów od miejsca, gdzie bawią się dzieci. Wstyd i hańba po moim trupie coś takiego tam postawicie!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8326zł -0.49%
  • GBP 4.9104zł -0.66%
  • EUR 4.3243zł -0.35%
  • CHF 3.8081zł -0.26%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.