Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mogą ruszać prace przy budowie drogi ekspresowej z Lublina w kierunku Kraśnika

W poniedziałek wojewoda lubelski wydał decyzję ZRID dla odcinka drogi ekspresowej S19 od lasu w Konopnicy do Niedrzwicy Dużej. Oznacza to, że wykonawca może rozpoczynać prace przy budowie trasy.

Jest zgoda na rozpoczęcie prac przy budowie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów. Tym razem chodzi o 12 km drogi od lasu w Konopnicy do Niedrzwicy Dużej. W poniedziałek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wydał decyzję ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Jest to kluczowy dokument, gdyż wskazuje nie tylko teren, na którym będą realizowane roboty związane z budową drogi, lecz również stwierdza przejęcie na mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości przeznaczonych na pas drogowy oraz zatwierdza podział nieruchomości pod ten pas.

Przyszła droga ekspresowa przez pierwsze 4 km przebiegać będzie wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 19, dalej zaś pobiegnie po nowym śladzie. Oprócz dwupasmowej trasy powstaną dwa węzły drogowe: “Strzeszkowice” i “Niedrzwica Duża” oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: “Radawiec” i “Zemborzyce”. Wykonawca będzie musiał też zbudować dwupoziomowe skrzyżowanie z linią kolejową, przejazdy oraz wjazdy awaryjne, obiekty inżynierskie, zbiorniki retencyjne czy też urządzenia odwadniające korpus drogowy.

Tereny przyległe do projektowanej drogi ekspresowej zostaną skomunikowane poprzez przejazdy i drogi dojazdowe. Krzyżujące się z drogą ekspresową drogi wyższych kategorii uzyskają połączenie w projektowanych węzłach, a skrzyżowania z drogami niższych kategorii rozwiązano poprzez ich przebudowę i przeprowadzenie bezkolizyjnie nad drogą ekspresową lub budowę wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej dla przekroczenia kolidujących dróg.

Umowy na budowę drogi ekspresowej pomiędzy Lublinem a Kraśnikiem zostały podpisane w lutym 2018 roku. Licząca ponad 40 km trasa, została podzielona na trzy odcinki. Pierwszy, pomiędzy węzłami Lublin Węglin i Niedrzwica Duża, oraz trzeci, 10-km obwodnicę Kraśnika, projektuje i zbuduje Aldesa Construcciones Polska. Środkowym odcinkiem, od węzła Niedrzwica Duża do węzła Kraśnik Północ, zajmuje się firma Mota-Engil Central Europe. Umowy zostały podpisane w trybie projektuj i buduj. Oznacza to, że wykonawcy w pierwszej kolejności musieli przystąpić do opracowania niezbędnej dokumentacji. Teraz przyszedł czas na rozpoczęcie prac drogowych. Gotowa trasa ma zostać oddana w ciągu 34 miesięcy, przy czym nie wlicza się w to okresów zimowych. Kierowcy skorzystają z niej więc w 2021 roku.

Pierwsza decyzja zezwalającą na budowę drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów w naszym regionie została wydana pod koniec maja. Chodzi o 18 km trasy od końca obwodnicy Kraśnika do początku obwodnicy Janowa Lubelskiego. Kolejny dokument, tym razem dla 8 km trasy od końca przyszłej obwodnicy Janowa Lubelskiego do węzła Lasy Janowskie, został podpisany pod koniec czerwca.

Mogą ruszać prace przy budowie drogi ekspresowej z Lublina w kierunku Kraśnika

(fot. lublin112.pl, GDDKiA)

22 komentarze

 1. Dobra wiadomość! Cieszyć się malkontenci bo okazji mało…

 2. Normalnym, porządnym kierowcom nowe, bezpieczne, bezkolizyjne drogi powinno się budować.
  Ale drogowe bydło nadal powinno poruszać się wozami zaprzęgowymi po polnych drogach, bo to jedyna szansa, żeby sobie (a tym bardziej innym) krzywdy nie zrobili. Niech sobie nawet znaczkami CCCO te wozy poobklejają.

  • Nie żebym się czepiał jakiejś konkretnej marki pojazdów.
   aŁdi jest po prostu synonimem: buractwa, chamstwa, cwaniactwa, głupoty, arogancji, agresji itp. wszystkiego co najgorsze na drodze.

   • Franiu to ty jesteś synonimem: buractwa, chamstwa, cwaniactwa, głupoty, arogancji, agresji itp. wszystkiego co najgorsze na drodze na swoim roweryku. O Audi możesz jedynie pomarzyć….

    • Nie napinaj się bo hemoroidy wypychają ci gacie. Większość tych audi na drogach to stare repy a w nich łyse pampersy z wiejskich dyskotek.

    • Franio ma rower za 8 tyś euro więc nie podskakuj ze swoim ałdi.

 3. Energia elektryczna

  Najwięcej bezmyślności jest w kierujących pojazdami typu rower. Ci na szczęście mają zakaz na drodze ekspresowej.

 4. „…ma zostać oddana w ciągu 34 miesięcy, przy czym nie wlicza się w to okresów zimowych. Kierowcy skorzystają z niej więc w 2021 roku.”
  czy to ja mam kłopoty z liczeniem, czy… ?
  mi wychodzi, że 34 m-ce licząc od dziś miną w czerwcu za 3 lata, czyli jakby w 2022, a jak doliczyć 3x po 3 m-ce zimowe, to bliżej Wielkanocy 2023…

  • Nie wąchaj więcej tego ixi bo ci ostatnią szarą komórkę zeżre (jeśli potrafisz czytaj tekst do skutku aż skumasz).

  • Tak, masz problem. Umowa została podpisana już w poprzednim roku w wersji „projektujemy i buduj”. Przez rok wykonawca projektował, teraz przystępuje do budowy i ma na to jeszcze 2 lata.

 5. A kiedy z Lublina do Lubartowa?30 min z Lublina do Niemiec (lubelskich)..Ale po co?Trochę wypadków,stłuczek.Najbardziej obciążony odcinek DK 19.Ale.Jest fajnie?.

 6. Jestę drajwerę winc wim. Pińcet plusz wzionte już!

  Czy redakcja ma może dostęp do zdjec na ktorych widac jak dokladnie będzie przebiegać trasa?

 7. Obwodnica niemiec! to jest najpilniejsza sprawa i najwieksza katastrofa w okolicy. Jak widać jest to tez najdluzej ciagnaca sie kielbasa wyborcza.

 8. 40km drogi w 3 lata, wow sukces jak w krajach 3go świata. No i budowa rusza w sezonie jesienno-zimowym 🙂

Wiadomości z info112