Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: W piątek w wielu miastach zaplanowano pikiety, marsze i happeningi

W Lublinie, Chełmie, Włodawie czy też Zamościu odbędą się pikiety wobec biernej postawy rządzących w sprawie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Akcję zaplanowano pod hasłem: „Protest Tysięcy Miast”.

W piątek 20 września odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pod hasłem „Protest Tysięcy Miast”. Młodzi ludzie z całego świata w ten sposób chcą pokazać, że sprzeciwiają się biernej postawie rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Pikiety zaplanowano też w wielu miastach naszego kraju jak również w województwie lubelskim. Jak wyjaśniają organizatorzy protestów, kryzys klimatyczny jest obecnie największym wyzwaniem, z jakim do tej pory ludzkość musiała się zmierzyć. Termin też nie jest przypadkowy, niebawem odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. Inicjatorzy Protestu Tysiąca Miast dodają, że rządzący muszą wiedzieć, iż społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję.

– Kiedy oni zajęci są głównie politycznymi układankami, skutki katastrofalnych zmian klimatycznych zaczynamy odczuwać nawet w Polsce. Upały, ograniczenia w dostępie do wody, susze, powodzie i gwałtowne burze to zaledwie przedsmak świata, w którym przyjdzie nam żyć, jeśli nie zatrzymamy wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5℃. Aby zapobiec postępowaniu katastrofy, jak najszybciej musi zostać rozpoczęta transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jeśli nie będziemy naciskać na polityków, jeszcze za naszego życia na półkach w sklepach zacznie brakować żywności z powodu strat w rolnictwie, wyjście z domu za dnia w lato będzie zagrożeniem dla zdrowia, natomiast Wisła będzie na zmianę wylewać i zanikać. CZAS UCIEKA, indywidualne wybory nie wystarczą, a zdecydowane działania polityczne nadchodzą zbyt wolno – tłumaczą inicjatorzy protestu.

W Lublinie pikieta odbędzie na placu Władysława Łokietka przed Ratuszem, w Zamościu na Starówce zaś we Włodawie na ul. Czworobok. Wszystkie z nich rozpoczną się o godzinie 10:00. Inaczej będzie za to w Chełmie. Tam uczestnicy spotkają się o godzinie 15:00 w parku obok Szkoły Podstawowej 8 na starym miasteczku rowerowym. Oprócz maszerowania chcą posadzić drzewa. Odbywać się to będzie w wyznaczonym do tego miejscu w parku międzyosiedlowym. Następnie zaplanowano przemarsz aleją Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego na deptak. Tam odbędzie się happening.

Główne postulaty Protestu Tysiąca Miast:
1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

(fot. MSK)

Zobacz również

18 komentarzy

 1. Jak nisko upadła dzisiejsza młodzież że daje tak sobą manipulować!

  • tłum krzyczy to ja też ale o co chodzi to...???

   Z tymi protestujący jest tak jak z tymi co krzyczeli konstytucja myśląc że obowiązuje ta z 3 maja:)

 2. Znaczy że młodzi chcą elektrowni atomowej? Brawo! Platfusy wzięły za to tyle kasy, że projekt już pewnie leży gotowy, nic tylko budować. Fajnie im wypadł ten strajk, jak raz w piątek, piąteczek, piątunio, pewnie że trzeba zacząć o 10.00, po co czekać do końca lekcji? A jakby tak w wakacje postrajkować? Albo chociaż w sobotę?

 3. ok, jestem za ochroną środowiska, ale niech idą protestować do niemiec, bo to obecnie największa hipokryzja w unii, dużo gadają na temat ekologii i ochrony środowiska a sami produkują najwięcej co2 i innych ciężko recyklingowanych odpadów w całej europie, ale innym krają suszą głowę na ten temat, bo są tacy ekologiczni bo wprowadzili ogólnie dostępne automaty skupu butelek plastikowych czy szklanych, ale ich sprzedaż na skale masową oraz oszustwa koncernów samochodowych co do emisji gó.na do atmosfery jakoś jest nie zauważalna.

 4. Pranie mózgu młodzieży. Smutne to.

 5. a gdzie byli jak było referendum w sprawie górek czechowskich ? Niech patrzą co mogą realnie zrobić a nie tylko słowa i postanowienia – zdjęcia i wpisy nic więcej z tego nie wynika.

  • Gdzie byli? Gdzie byli? Starsi i mądrzejsi robili geszefta, to co mieli sobie nogę podstawić i organizować ekopajacowanie?

 6. Młodzież powinna zająć się zgłębianiem wiedzy. By być motorem rozwoju Polski. A nie być obuchem manipulatorów i eko-terrorystów. Że też rodzice są na tyle ogłupieni i zmanipulowani, że na coś takiego pozwalają.

 7. Banda ekoterrorystów. Najpierw zacznijcie od siebie, bo matka z ojcem palą śmieci w piecu, a pusta córcia lata po pikietach

 8. A czy przyszłe pokolenia zrobiły cokolwiek dla mnie?

 9. Do tych pikiet, jak „ulał” pasuje powiedzenie: „Pies jak się nudzi, to jaja liże”.

  • do Waszych komentarzy pasuje natomiast podobne „Pies jak nie ujada, to jaja liże”.

   Bardzo dobrze, że młodzież interesuje się klimatem.
   POPIERAM

 10. Ekocwaniaki zmuszają dzieciaki do pajacowania.

 11. Komentowanie tu to jakby wpaść do szamba…. Obojętne jaki temat to śmierdzi tak samo. Poziom komentujących jest poziomem pryszczatego błazna któremu nic się nie podoba. Odrabiać lekcje giumbusy a nie tu pisać.

 12. Endrju mama ci pozwala siedzieć po nocach?

 13. Ciekawa jestem ile ta młodzież posprząła śmieci, ciekawa jestem co realnie zrobili dla środowiska. Kto ich sponsoruje. To ocieplenie klimatu to jedna wieka ściema . Ktoś na tym zarabia spore pieniądze. Kiedyś tez topiły się lodowce ,to jest proces naturalny. Jestem przeciwna takim happeningom!!! To jest tylko lobby.
  Żądam od tej grupy ludzi aby wzięli się za sprzątanie świata własnymi rękami.

 14. Jeszcze z miesiąć i smok będzie latał nad lublinem.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online