Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Minął rok od otwarcia Areny Lublin. Przyszedł czas na podsumowania

Równo rok temu, warszawski Budimex, przekazał zakończoną inwestycje w postaci nowego stadionu w Lublinie. W pierwsze urodziny przyszedł czas na podsumowanie tego okresu.

Budowa nowego lubelskiego stadionu rozpoczęła się w grudniu 2012 roku. Po kilkunastu miesiącach prac, latem 2014 roku, inwestycja została zakończona. Nadszedł czas na odbiory techniczne a dokładnie 10 września 2014 roku obiekt przejął jego zarządca, czyli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Od początku przeznaczeniem stadionu nie był tylko sport, lecz także imprezy masowe. Oficjalne otwarcie dla publiczności nastąpiło pod koniec września, kiedy to zorganizowano tam muzyczną bitwę.

Na scenie zaprezentowały się wykonawcy znani z programów telewizji TVN „X-Factor” i „Mam talent”. Z kolei pierwszy mecz piłkarskim na Arenie Lublin rozegrany został 9 października 2014 r. Zmierzyły się wtedy reprezentacje Polski i Włoch do lat 20. Z kolei pierwszy mecz lubelskiej drużyny rozegrano 25 października 2014 roku, kiedy to w ramach meczu o mistrzostwo III ligi lubelsko-podkarpackiej zmierzyły się ze sobą dwa kluby z Lublina: Motor oraz Lublinianka.

Na pierwsze urodziny MOSiR przygotował atrakcje dla lubelskich przedszkolaków. Ponad setka z nich mogła dzisiaj poznać każdy zakamarek stadionu, a dodatkowo obejrzeć seans filmowy czy też pokaz strażaków. Zorganizowano dla nich zajęcia sportowe w których przeważały oczywiście zabawy z piłką. Na koniec maluchy zostały zaproszone na poczęstunek.

Jednocześnie podsumowano pierwszy rok działalności Areny Lublin. Na stadionie odbyły się dwa mecze międzynarodowe: Polska – Włochy U-21 w piłce nożnej oraz Polska – Ukraina w rugby. Do tego Turniej Międzynarodowy Lubelskie Lotto Cup z udziałem Szachtara Donieck, AS Monaco, Hannoveru 96 oraz Lechii Gdańsk. Rozegrano także mecz gwiazd Orły Engela – Górnik Łęczna Oldboys, oraz dwa sparingi Górnika Łęczna. Lubelskie kluby III Ligi Motor i Lublinianka wystąpiły na murawie stadionu 23 razy.

Z imprez masowych odbyło się 6 dużych koncertów: TVN, Festiwal Disco, Festiwal Kolorów, Perfect, Biohazard oraz Bob Geldof z Boomtown Rats, Katie Melua i Mela Koteluk. Zorganizowano także 9 turniejów dla dzieci: Coca Cola Cup, Deichmann Minimistrzostwa, V. Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP, Międzynarodowy Turniej U-12, Turniej Młodziczek, Ogólnopolski Turniej Głuchoniemych – Puchar Polski, Turniej Socatots, Turniej BKS Lublin i Turniej rugby Budowlanych. Do tego 4 imprezy i turniej charytatywne m. in. Kick2Help, Europejski Tydzień Akcji Przeciw Rasizmowi – mecz Pereł Lublin, Pomoc dla Mai.

Arena to także miejsce imprez motoryzacyjnych. Odbyło się ich pięć, zakończenie sezonu moto, XXIII Finał WOŚP – „Rajdowcy dla WOŚP” na Arenie Lublin, 2 próby KJS, rozpoczęcie sezonu moto. Parkingi na miejsce zlotów i spotów 20 razy wybierali Low Lublin, Lubelskie Klasyki Nocą i Lubelska Grupa Motoryzacyjna. Nie można zapomnieć o dwóch imprezach żużlowych jakimi były prezentacja KMŻ Motor Lublin i spotkanie z Hansem Nielsenem.

Stadion to także miejsce wycieczek, których przez ostatni rok było aż 90. Do tego 5 lekcji w ramach mistrzowskiego W-F, a także 20 imprez czy też spotkań i konferencji firmowych, z których skorzystały m. in. Polskone, Lognet, Służba Więzienna, Asseco, Novartis, Efekt i Slawex. Arenę odwiedziło 8 delegacji zagranicznych m in. z Kanady, Ukrainy, Czarnogóry i Gruzji. Z innych wydarzeń warto wspomnieć Mikołajki, Walentynki, Dzień Kobiet, XV Spotkanie Szkolnych Klubów Europejskich, Dni Otwarte Funduszy Europejskich, Lubelski Festiwal Nauki, Piknik Olimpijski czy II Dychę do Maratonu. Odbyło się tam też 5 imprez urodzinowych i 4 sesje ślubne.

Na znajdujących się obok boiskach, tylko od początku stycznia, odbyło się 703 godzin treningów i 94 meczy ligowych drużyn Motoru Lublin, Akademii Motoru Lublin, Lublinianki, UKS Widoku, BKS-u, KS Dąbrowicy, Budowlanych Lublin i Tytanów Lublin. Ponadto w tym roku zostało tam rozegranych 6 turniejów piłkarskich i jeden rugby o randze ogólnopolskiej. Boiska są także wykorzystywane przez podmioty indywidualne oraz wszystkie chętne drużyny komercyjnie, a na treningi rozruchowe przed swoimi meczami ligowymi przyjeżdżały na nie przez drużyny Ekstraklasy, takie jak Górnik Łęczna, Śląsk Wrocław, Lech Poznań, Podbeskidzie czy Legia Warszawa. Boiska boczne służą też jako miejsce treningów dla drużyn grających na płycie głównej np. podczas turniejów tam rozgrywanych.

Arena Lublin otrzymała też 2 nagrody: „Kryształową Cegłę” w XIV edycji Konkursu „DOM 2014” na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy UE, oraz zajęła 2. miejsce w kategorii obiektów sportowych w jubileuszowej, 25. edycji konkursu „Budowa Roku 2014”. Przez 12 miesięcy Arenę Lublin odwiedziło 255 tysięcy osób. Ponieważ stadion miejski został sfinansowany w części ze środków unijnych, do końca lipca 2016 r. musi uzyskać liczbę 361 tys. odwiedzających.

(fot. lublin112)
2015-09-10 20:40:05

17 komentarzy

 1. Zabrakło jeszcze podsumowania strat jakie przynosi.

  • zgadza sie. Jest wzmianka, że częściowo finansowany z UE, a nie mówi z czego rządzący z PO i PSL wzięli pieniądze na budowę tego obiektu? i za co będzie utrzymywany dalej, a właściwie z czyich pieniędzy?

 2. I brak rzetelnego rozliczenia kosztów budowy oraz ile miasto doplaca do amortyzacji.

 3. Lublinowi brakowało takiego obiektu, bo my mieszkańcy bardzo lubimy dopłacać do takich zachcianek pana Prezydenta, pamiętam jak uzasadniał konieczność budowy tego cuda (jak nie dzisiaj to kiedy) a może trzeba było zapytać po co nam to?

  • jakbyś miał znajomości w firmie która wybuduje taki obiekt dzięki Twojej decyzji, a utrzymywać go by musiały inne osoby, czyli mieszkańcy, to byś chciał go postawić, czy nie? 🙂

 4. No i super, najważniejsze że coś się dzieje na stadionie i okolicach, rentowność jak w każdym przedsięwzięciu osiągnie się z czasem.
  Piękna nowa droga obok już na ukończeniu, widok ze ścieżki rowerowej przy bystrzycy jest.
  Tak trzymaj Lublinie i byle dalej do przodu.

 5. No i super, najważniejsze że coś się dzieje na stadionie i okolicach, rentowność jak w każdym przedsięwzięciu osiągnie się z czasem, ale co o tym może wiedzieć człowiek całe życie siedzący na etacie pracujący na czyjąś przyszłość i po pracy narzekający w internecie:)
  Piękna nowa droga obok już na ukończeniu, widok ze ścieżki rowerowej przy bystrzycy jest.
  Tak trzymaj Lublinie i byle dalej do przodu.

  • Słabszej argumentacji nie dało się już wymyślić…
   Jak ktoś głupi i nic nie rozumie, to po prostu cieszy się otaczającymi kolorami, a w przypadku wyżej komentującego – cieszy się ładnym widokiem ze „ścieżki rowerowej przy bystrzycy”…
   Sorry, no idiota 😐

   Ktoś mądry kiedyś powiedział: „Nie rozumiejąc o czym się rozmawia, lepiej siedzieć cicho i jedynie SPRAWIAĆ WRAŻENIE idioty, aniżeli odezwać się i definitywnie rozwiać co do tego wszelkie wątpliwości.”
   To taka rada dla Ciebie Piotrze, na przyszłość.

 6. Po pierwsze to art. wyborczy a nie rzetelne podsumowanie. Typowa propaganda sukcesu. W/g portalsamorzadowy.pl od września 2014 do końca czerwca 2015 Arenę odwiedziło ok 100 tyś osób, 361 tyś odwiedzających wymagane jest do końca 2015 r a nie końca lipca 2016 r. Kto zaklina rzeczywistość i dlaczego, można się domyślać. To nie Pałac Kultury- wycieczki z całej polski nie przyjadą a 25 mln.rocznie trzeba wydać na bieżące utrzymanie i spłatę zaciągniętych kredytów a skąd dodatkowe 67 mln. zł. na zwrot dotacji unijnej?

 7. nie koniecznie-nie

  JAK MOZESZ KOGOS WYZYWAC OD GLUPICH I IDIOTOW SKORO GO NIE ZNASZ MASZ DEPRESJE TO SIE LECZ (ABRAMOWICE)A RADY TO DAWAJ SWOIM DZIECIOM JEZELI TO TWOJE

  • Nie musi go znać. Wystarczy przeczytać przytoczony argument ładnego widoku za 155 mln zł. Całkowicie popieram km – skończony idiota to napisał. Niechybnie wzorce czerpał z dobrych rad rodziców. A podejrzewam, że gdyby go znał, zapewne napisał by to samo.

 8. Sukces jest, a gdzie fajerwerki, ja sie pytam??? 😉

 9. a o zlocie Johowców na stadionie ktory odbyl sie podczas tegorocznego sparingu z legia II to juz zapomnieliscie??