Mieszkańcy Świdnika wybrali, co powstanie z Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Świdnika zadecydowali, na co wydadzą 1 milion złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Swoje głosy oddało blisko 5 tys osób.

Blisko pięć tysięcy mieszkańców Świdnika zdecydowało się oddać swoje głosy na najbardziej potrzebne wg. nich inwestycje w mieście. Każdy mieszkaniec mógł wybrać maksymalnie 3 z 40 zgłoszonych projektów.

– Podstawowym celem budżetu obywatelskiego jest otwarcie się na głos samych mieszkańców, poprzez włączenie ich do dyskusji na temat priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra. Cel ten ma prowadzić do aktywnego zaangażowania się w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz do efektywnego wydawania wspólnych środków z budżetu naszej gminy – wyjaśnia Waldemar Jakson burmistrz Świdnika.

W ramach I edycji budżetu obywatelskiego, mieszkańcy miasta otrzymali do rozdysponowania 1 milion złotych. Głosowanie na projekty rozpoczęło się 28 września i trwało do 12 października. Największe poparcie mieszkańców uzyskał projekt „Z piątką bez barier” zakładający utworzenie ogólnodostępnej strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej na terenie Przedszkola Integracyjnego nr 5.

Pozostałe zakwalifikowane do realizacji projekty, to: Budowa dwóch chodników ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II, Na dobry początek – pomagający dzieciom mającym problemy z nauką, Oświetlenie skateparku przy Zespole Szkół nr 2, Zaprojektowanie i wykonanie wiat rowerowych wraz ze stojakami rowerowymi na terenie 9 placówek oświatowych, Parking dla niepełnosprawnych – inwestycją w świat bez barier, Rewitalizacja skweru przy ul. Niepodległości 2, ul. Norwida 3, ul. Reja 6, Nowoczesny plac zabaw z infrastrukturą sportową na osiedlu Wschód, Sprzątaj po swoim psie – akcja edukacyjna oraz ustawienie koszy na psie odchody, Lustro drogowe na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Kosynierów, Warsztaty edukacyjne – wędrówki taneczne po Polsce.

Pomimo wyczerpania zakładanej puli miliona złotych, zespół ds. budżetu obywatelskiego po pozytywnej decyzji burmistrza, zatwierdził do realizacji jeszcze jeden projekt. Zainstalowane zostaną stojaki na rowery przed wejściem do Siedziby Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów ul. Norwida 2B, Siedziby Związku Zawodowego „Metalowcy” ul. Norwida 2A oraz przy miejskim targowisku.

Łącznie w I edycji Budżetu Obywatelskiego w Świdniku mieszkańcy zgłosili 52 wnioski, jednak pozytywną weryfikację przeszło ich 40. Opiewały one na kwotę 3 mln złotych.

2015-10-15 17:41:13
(fot. Piotr Wikipedia)

13 komentarzy

 1. a już myślałem, że nowszy helikopter chcą sobie postawić 🙂

 2. Z pewnością emeryci i renciści jeżdżą na rowerze, szczególnie Ci co chodzą o kulach….
  …ale w szoku jestem, że nie będą stawiać gdzieś pomnika, krzyża, drzewek przy kościele za publiczne pieniądze. Coś to mocno podejrzane jest. W każdym bądź razie wygląda to sensownie.

 3. ja bym zaproponował swiatla przy helikopterze to było by najlepsze rozwiazanie

 4. A nie lepiej wykupić jazdy doszkalające dla większości mieszkańców Hamburga może byloby to pożyteczne dla nich wszystkich.

 5. Baseny czekają na remont ludzie tu nie ma co robić w lecie nawet rzeka tedy nie płynie a nie tam jakieś stojaki ścieżki i inne durnoty

 6. Tam zamieszkują takie emocjonalne [], że by się im więcej rozrywki przydało, poza zakupami w warzywniaku.
  Sama przez rok tam zamieszkiwałam i najlepiej wspominam czas, gdy jakiś samolocik uderzył i zbrakło prądu, wówczas lód na balkony wyszedł i rozprawiał, co zrobic z rozmrożoną świnią.

 7. Otwarcie basenu odkrytego jest najważniejsze. Po co komu chodniki, z obrzydliwej kostki, lepsze są ścieżki ekologiczne.

 8. Kazio Domniemajło Oczywisty

  Wszystko cacy se wymyślili, ale żeby tak chociaż jeden mały pomniczek… 🙂

 9. wświdnikupotrafiąpisaćpoprawnie

  naśmiewacie się, ironizujecie ale ortografii to się nie chce pouczyć 😀 żal.pl lÓd , w każdym BĄDŹ razie …. :/

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności