Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

W sobotę otwarcie przyziemia i krypty Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim Zamku

W najbliższą sobotę odbędzie się otwarcie niedostępnego do tej pory dla zwiedzających przyziemia i krypty Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim Zamku. Wewnątrz będzie można obejrzeć detale architektoniczne pochodzące ze Starego Miasta oraz Zamku.

W najbliższą sobotę 17 października odbędzie się otwarcie dla zwiedzających niedostępnego do tej pory przyziemia i krypty Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim Zamku. Wewnątrz pomieszczeń będzie można zobaczyć detale architektoniczne pochodzące z Zamku i Starego Miasta.

Zwiedzający zobaczą m.in. fragmenty kamiennych obramowań drzwi i okien, XIX-wieczne elementy wyposażenia kaplicy, tarcze zegarów słonecznych z XIX w., a ponadto fragment płyty z późnogotyckim napisem i joński kapitel kolumny z Zamku oraz kamienny wizerunek orła – matrycę, którą wyciskano w blasze godło z XVIII/XIX w. Wyeksponowane zabytki zostały odkryte w trakcie badań archeologicznych w latach 70. XX w. w rejonie staromiejskich kamienic, prac budowlanych na dziedzińcu zamkowym w 1974 roku oraz podczas remontu dziedzińca Zamku w latach 2006–2008.

Kaplica Trójcy Świętej to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Najwcześniejsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1326 r. Gotycka kaplica powstała w drugiej połowie XIV w. i wykazuje powiązania z warsztatami budowlanymi Kazimierza Wielkiego (1333–1370). W 1418 roku malarze ruscy ukończyli w jej wnętrzu malowidła w technice i stylu wschodnim powstałe z fundacji króla Władysława Jagiełły. W XVI w. budowla otrzymała renesansowy portal, a w XVII w. szczyt fasady frontowej w stylu renesansu lubelskiego.

2015-10-15 17:31:08
(fot. Muzeum Lubelskie w Lublinie)

4 komentarze

  1. cholera wasko zeby tylko duzo zakow nie przyszlo w tym samym czasie bo bedzie kolejna tragedia

  2. Ps.Ludzkosci juz calkiem odbilo zeby zaparszac ziomali na ogladanie kupy kamieni w piwnicy . ale niektorych to Jarrrra.

  3. Kazio Domniemajło Oczywisty

    Każdy sposób jest dobry, żeby trochę grosza z pospólstwa ściągnąć,

Z kraju