Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy się doczekali. Rozpoczyna się remont drogi nad jeziora

Kierowcy, którzy podróżowali na Pojezierze Łęczyńsko Włodawskie drogą wojewódzką nr 820 z Łęcznej w kierunku Sosnowicy z pewnością wspominają fatalną jakość nawierzchni na tej trasie. Niebawem ma się to zmienić. Właśnie ruszają prace.

Rusza wyczekiwana przez kierowców i mieszkańców okolicznych miejscowości przebudowa drogi wojewódzkiej nr 820. Chodzi o trasę z Łęcznej w kierunku Sosnowicy, której nawierzchnia od dawna znajduje się w fatalnym stanie. Jezdnia jest pełna dziur, kolein i nierówności, lecz problem mają także piesi, gdyż brakuje tam chodników. Tymczasem jest to jedna z najbardziej ruchliwych dróg wojewódzkich w powiecie łęczyńskim.

Starania o remont tej trasy prowadzone były przez wiele lat. Mieszkańcy, jak też lokalni samorządowcy wielokrotnie słyszeli obietnice, że remont niebawem zostanie przeprowadzony. Jednak szybko okazywało się, że to tylko puste obietnice. Doprowadziło to do tego, że w ramach protestu wyszli na jezdnię i zablokowali przejazd. Zapowiedzieli też, że tego typu akcje będą kontynuowane aż do skutku.

– Jest to ulubiona droga lokalnych polityków. Od kilkunastu lat, przed każdymi wyborami słyszymy, że w końcu zostanie przebudowana. Jednak po wyborach każdy o tych obietnicach zapomina – wskazywali mieszkańcy w trakcie jednej z blokad.

W końcu jednak inwestycja doczekała się realizacji. W połowie czerwca podpisana została umowa na remont pierwszego odcinka. Chodzi o blisko 9,5 km trasy od Łęcznej do miejscowości Dąbrowa. Teraz przyszedł czas na rozpoczęcie robót. Wykonawcą prac jest firma Strabag.

Zakres prac jest szeroki, gdyż obejmuje poszerzenie jezdni do 7 metrów, wykonanie po obu stronach utwardzonych poboczy oraz budowa ciągów pieszo-rowerowych, jak również chodników i ścieżek rowerowych. Do tego dochodzi przebudowa lub budowa od podstaw 11 skrzyżowań w tym 4 o ruchu okrężnym, 13 zatok autobusowych oraz oświetlenia, a także budowa nowego mostu na kanale Wieprz – Krzna.

Realizacja inwestycji kosztować będzie 82 mln zł, z czego 76 mln stanowią środki pozyskane z rządowych dotacji. Przebudowa drogi ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa drogowego i komfortu podróży w szczególności w okresie wakacyjnym, gdzie występuje wzmożony ruch turystyczny, zarówno rowerowy jak i pieszy. Władze województwa mają nadzieję, iż remont drogi zapewni również rozwój turystyki, a tym samym rozwój tej części regionu.

Projekt zakłada, że prace mają się zakończyć do 15 lutego 2024 roku.

Mieszkańcy się doczekali. Rozpoczyna się remont drogi nad jeziora

(fot. archiwum)

8 komentarzy

 1. Super państwo. Super się tu żyje. Nawet ocet potaniał. Dla mnie to raj bo kompoty będę robiła.

  • Octowe? Śliwki w occie, ogórki różne korniszony, papryki – to znam ale kompoty? Napisz coś więcej, proszę.

 2. Jeżeli trasa ma mieć długość 9,5 km od Łęcznej do Dąbrowy (skrętu nad jezioro Piaseczno), dlaczego wycinane są drzewa na dalszym odcinku drogi… aż do wsi Rogóźno ?

  • Ruszają prace przy pierwszym etapie inwestycji. W planach jest realizacja przebudowy na kolejnych odcinkach.

 3. -----------------

  może ktoś wie coś n/t remontu drogi 1574L od Rogóźna 820 do Krasne ok. 3km – czy coś ruszy z tym odcinkiem ?

 4. Tam potrzebna jest ścieżka rowerowa, w dłuż całej drogi.

 5. najważniejsze to budowa dodatkowego pasa dla tirów ze słomą i patelniarzy bo to jest wizytówka tego badyla.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo