690 680 960

Mieszkańcy przecierali oczy ze zdziwienia na widok ogołoconych z gałęzi drzew. „To jeszcze przycinka, czy już wycinka” (zdjęcia)

Całkowicie ogołocone z gałęzi pnie drzew pozostały na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Mieszkańców sprawa zbulwersowała, zaś urzędnicy twierdzą, że za rok gałęzie odrosną.

W ostatnich latach temat ochrony drzew w miastach jest bardzo często poruszany. Naukowcy oraz aktywiści podkreślają, że mają one ogromne znaczenie zapewniając szereg korzyści. Dlatego też ogromne zdziwienie wywołały wśród mieszkańców Radzynia Podlaskiego prace pielęgnacyjne, jakie przeprowadzono na terenie miejskiego targowiska.

Rosnące tam drzewa zostały dosłownie ogołocone z gałęzi, przycięto je również do wysokości ok. 8 metrów. Zbulwersowało to wiele osób, które obawiają się, że drzewa nie przeżyją tego zabiegu.

-To jeszcze przycinka, czy już wycinka? Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, nie można usuwać gałęzi w wymiarze przekraczającym 30 proc. korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Przycinka powyżej 30 proc. korony jest zgodnie z przepisami uszkodzeniem drzewa, a powyżej 50 proc. jego zniszczeniem. Tutaj drzewa zostały całkowicie pozbawione korony i to co najlepsze jest to teren miejski, więc wszystko musiało się odbyć za wiedzą urzędników – zaalarmowała nas pani Irena.

Zdjęcie pozbawionych gałęzi drzew zostało również opublikowane przez aktywistów na facebookowym profilu „Chrońmy Drzewa”. Wywołało ono ogromne oburzenie. Sprawą zajął się też jeden z miejskich radnych, który zażądał od starosty wyjaśnień.

-Wycięcie wszystkich gałęzi w konsekwencji doprowadzi do obumarcia drzew i stanowi ich zniszczenie. W sąsiedztwie znajdują się inne martwe drzewa. – wyjaśnia Jakub Jakubowski pytając jednocześnie, kto dokonał tych cięć jak też czy prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką pielęgnacji drzew, za zgodą organów uprawnionych oraz zgodnie z prawem.

Tymczasem okazuje się, że miejscy urzędnicy sprawę znają, oraz zapewniają, że były to prace „pielęgnacyjne”. Powodem usunięcia gałęzi były zaś względy bezpieczeństwa. Chodzi o to, iż miały się one łamać i spadać na osoby sprzedające, jak też robiące zakupy na targowisku. Tłumaczą również, że za rok gałęzie zaczną odrastać.


(fot. Tadeusz Kierych)

24 komentarze

 1. nic nikomu nie zrobią – pamiętacie zniszczone jesiony przy ulicy ZANA ????? i co ? i nic

 2. Zwykły Kowalski może maksymalnie wyciąć 30 % korony drzewa. Inaczej grozi mu mandat.

 3. Co to się dzieje? Czemuż im drzewa przeszkadzają???

 4. Tym co dali zgodę na tą pielęgnację ,odciąć palce i poczekać za rok czy odrosną.

 5. geniusz to wymylił. byś może uczeń szyszki ?

 6. Kolejna gow… burza. W Lublinie przy Zana też tak podcięli. Był lament że to już koniec, prokurator powinien się zająć sprawą itp. I co? Gałęzie pięknie odrosły i koronę można już formować. Niektóre gatunki właśnie tak się przycina. Ale najwięcej do powiedzenia mają ci, ktorzy się najmniej znają.

  • W maju cięli? Jak już soki krążą? Chyba nie…

   • A ty się najwięcej znasz, zwłaszcza w zakresie przepisów o ochronie przyrody… Pierwsza sprawa to nie można usunąć więcej jak 30% korony wytworzonej w całym życiu drzewa a druga sprawa to nie można skracać wierzchołka. Skoro łamały się gałęzie to się przeprowadza prace pielęgnacyjne polegające na usunięciu posuszu bo zdrowe gałęzie się nie łamią ani nie spadają a przepisy powinny być jednakowe dla wszystkich.

  • StaraBaba jaga

   Czyli zazwyczaj stare dziadki i baby po podstawówce, zawsze wszystko lepiej wiedzące bo on/ona wincej świata widziała kiedy ty byłeś w pieluchach.

 7. ja nie wiem co to się stało po 2016 że wszystkim tak drzewa przeszkadzają, wszędzie te cięcia i wycinki pielęgnacyjne czy to skwerek czy np. Stary Gaj, las Dąbrowa, Kozłowiecki Park Krajobrazowy…

 8. byłem na wiosnę w Sierakowie nad Wartą z zamiarem pokręcenia po puszczy noteckiej, hmm szczerze ciężko to nazwać puszczą to już raczej szachownica wycięta w pień…..

 9. nieKrytyKrytyk

  ale się stało, serio aż tylu nieuków było w lublinie?? proponuje zrobić tak. jak gałęźie odrosną, niech każdy burak płaczek wpłaci na rzecz miasta 500 zł. jak uschnie to niech miasto zasadzi 1000 drzew. drzewa nie potrzebne a po 500 od „yntelygenta” się przyda. nie wiedziałem że tak nie można, moja jabłoń też nie a przycinam ją co roku, 3 lata temu zrobiłem to samo co tutaj i nie uwierzycie ułomni ludzie odrosły gałęzie.
  ale nie no żartowałem to wina tuska. XD dzbany lubelskie pisowskie wywłoki.
  PIS PO JEDNO ZŁO, tylko durnie uważają ze oni się kłócą

 10. Ja wiedziałem że w tym miasteczku głupich nie brakuje, ale tym numerem wykroczyli jeszcze poza granice głupoty. Zrobili z tego jakieś Stonehege.

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas