Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Lublina na NIE. Mało osób wzięło udział w referendum w sprawie Górek Czechowskich

Zdecydowana przewaga głosów na NIE w niedzielnym referendum w Lublinie. Pierwsze wyniki wskazują, że mieszkańcy, którzy wzięli w nim udział, nie chcą osiedla mieszkaniowego na Górkach Czechowskich.

W niedzielę o godzinie 21:00 zakończyło się pierwsze w historii Lublina lokalne referendum. Dotyczyło planów jednego z lubelskich developerów, który chce na części dawnego poligonu wojskowego wybudować osiedle mieszkaniowe. Do tego konieczne jest jednak wprowadzenie zmian w planie zagospodarowanie przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu obiekty o charakterze sportowo usługowym oraz handlowym. Dodatkowo firma obiecała pozostałą cześć terenu zmienić w park naturalistyczny.

Mieszkańcy musieli odpowiedzieć na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go gminie Lublin?”.

Lokale wyborcze otworzone zostały o godzinie 7, nie było przypadków opóźnień. W trakcie referendum nie zanotowano także poważniejszych incydentów z nim związanych. Jedyne zgłoszenia dotyczyły niszczenia materiałów, w tym przypadku plakatów. Miały być one zrywane, na jednym z nich za pomocą farby w sprayu naniesiono obraźliwy napis. Łącznie do głosowania uprawnionych było ponad 260 tys. mieszkańców Lublina. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. z nich.

Wiadomo już, że frekwencja była bardzo niska i nie przekroczyła wymaganego progu minimalnego. Do godziny 17.00, swoje głosy oddało 8,86 uprawnionych do głosowania mieszkańców. Największe zainteresowanie referendum zanotowano na sąsiadującym z Górkami Czechowskimi Sławinie. W komisji nr 100 mieszczącej się w przedszkolu przy ul. Bogdanówka frekwencja wynosiła 31,61 proc. Praktycznie całkowity brak zainteresowania przyszłością tego terenu wyrazili z kolei mieszkańcy z rejonu ul. Turystycznej. W komisja nr 123 zlokalizowanej w GS w Wólce swoje głosy oddało zaledwie 0,41 proc. uprawnionych.

Zdecydowana większość mieszkańców Lublina, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziała się przeciwko planom developera. Po podliczeniu głosów z 70 komisji wynika, że na NIE głosowało ok. 75 proc. zaś na Tak zaledwie 25 proc. z nich. Szczegółowe wyniki referendum poznamy rano.

(fot. lublin112.pl.)

67 komentarzy

  1. Rada miasta dostała jasny przekaz od mieszkańców. Są na NIE!
    Ciekawe jaki teraz, wspólnie z deweloperem znajdą sposób aby jednak te bloki postawić?

    Mam nadzieję, że temat zostanie ogłoszony na kolejne 10 lat, a właściciel terenu weźmie się za sprzątanie terenu górek.

  2. Ciekawy chyba nie zauważyłeś, że w referendum wzięło udział tylko 8 procent uprawnionych. To nie znaczy że mieszkańcy są na nie Mnie pomysł zagospodarowania największego śmietniska w Lublinie przez TBV akurat bardzo się podoba.

    • Z tym nickiem to i dom uciech by ci pasował.

      • Pytanie dotyczyło czy jesteś ZA zmianą MPZP a nie czy jestes za pozostawieniem takiego MPZP jaki dotychczas obowiązuje!! Nie było frekwencji czyli mieszkańcy nie są za zmianą planu.

    • Ok, tylko niech zapłaci za ten teren, jak za teren pod zabudowę mieszkaniową. Nie widzę powodu, żeby mieszkańcy mieli wspomagać akurat TBV. Kupić za grosze i potem zarabiać na przekształceniach? Niech na przekształceniu zarobi miasto a nie deweloper.

    • https://www.youtube.com/watch?v=NqTzKQn_NzI to jest film z drona proszę pokazać mi tam śmietnisko i przestać powtarzać zmanipulowane informację, nie byłaś nigdy i gadasz o jakimś śmietnisku

  3. nawet na głosowanie tym matołom nie chciało się iść, banda pijaków

    • A po co mam z domu wychodzić w niedziele jak sklepy pozamykane? Zapasy alko zrobiłem w sobotę to nie miałem potrzeby, inaczej to bym się wynurzył i zahaczył o lokal.

      • Wielu świadomie nie poszło by zaniżyć frekwencję. Głosowanie na tak wspierało wersje developera, na nie wersję za dotychczasowym planem tj 30 ha zabudowy hale, biura a brak wymaganej frekwencji pozostawienie górek w obecnym stanie

  4. chomik europejski vs developer…

    narazie dom chomikow jest uratowany 😉

  5. Ktoś wie po ile będzie za M/2 mieszkania, planuje po slubie zakupić mieszkanko w malowniczej okolicy

  6. Przecież tbv nie kupiło terenu od miasta….miasto już dawno miało możliwość wybudowania tam parku..ale teraz nie zrobiło
    Jeżeli nie wybudują tam osiedla to walną nam tam supermarket albo magazyny

    ..nie wiem co lepsze?
    To jest prywatną własność z konkretnym planem zagospodarowania
    Tu nie wybieramy albo osiedle albo nic
    Wybieramy albo osiedle albo magazyny lub coś innego

  7. Całe 8,7% ze WSZYSTKICH mieszkańców jest na nie…
    No to rzeczywiście wiekszosc?
    Zacznijcie używać mózgu i kalkulatora, bo propaganda jak na paskach w TVP???

  8. Bedzię jak z torem dużo krzyku a blokowisko i tak powstało.

  9. Łudzicie się, że wynik referendum cokolwiek zmieni. MIeszkanko z rabatem piechotą nie chodzi. Adamowicz nie takie wygibasy ćwiczył w Gdańsku.

    • co prawda to prawda – widać było podczas referendum że żaden z radnych nie zabierał głosu w sprawie górek ! Ale po śmierci Adamowicza to pielgrzymki robili pod UM żeby sobie zdjęcia robić i na FB wstawiać !

  10. Przewidując przyszłość to teraz sie dopiero zacznie awantura. Społeczniaki nie odpuszczą, zacznie się blokowanie inwestycji, blokowanie placu budowy oraz pisma o kontrolę.

Z kraju