690 680 960

Mieszkańcy gminy Kurów mogą już korzystać z wodociągu. W gminie Wąwolnica bez zmian

Woda z gminnego wodociągu w Kurowie nadaje się już do spożycia. Potwierdziły to badania. Wciąż trwa oczyszczane wodociągu w gminie Wąwolnica, gdzie również stwierdzono jej zanieczyszczenie.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach zezwoliła już na korzystanie z gminnego wodociągu w Kurowie. Od ubiegłego tygodnia ponad 5,5 tys. mieszkańców miejscowości Kurów, Barłogi, Bronisławka, Brzozowa Gać, Dęba, Józefów, Kłoda, Łąkoć, Olesin, Płonki, Posiołek, Szumów, Wólka Nowodworska oraz Zastawie nie mogli używać wody z kranów ze względu na jej zanieczyszczenie. Badania wykazały bowiem przekroczenie parametrów mikrobiologicznych tj. obecności Escherichia coli, enterokoków, bakterii grupy coli oraz przekroczenia ogólnej liczby mikroorganizmów.

Przeprowadzone płukanie wodociągu oraz chlorowanie sprawiło, że kolejne badanie wypadło pozytywnie. Co ważne, sprawdzono nie tylko wodę z samego ujęcia w Olesinie, lecz próbki pobierano również w wielu miejscach na terenie gminy. Wszystko dlatego, aby mieć pewność, że cała sieć została dokładnie oczyszczona. Sanepid potwierdził jednocześnie, że woda dostarczana do mieszkańców cysterną, była czysta mikrobiologicznie. To wszystko po skargach mieszkańców na wątpliwą jej jakość.

Wciąż obowiązuje zakaz spożywania wody z wodociągu w gminie Wąwolnica. Mieszkańcy miejscowości Celejów, Łopatki, Karmanowice, Kolonia Łopatki, Rogalów i Zawada. tam wciąż trwają prace związane z oczyszczaniem wodociągu. W tym przypadku jednak, sanepid wydał zgodę na wykorzystywanie wody do celów spożywczych po jej wcześniejszym przegotowaniu. Można jej używać również do celów sanitarnych.

2018-10-05 20:14:43
(fot. pixabay.com)

Jeden komentarz

  1. W Wąwolnicy woda popsuta, a co na to tamtejsza Matka Boska?!
    Głucha na skomlenie parafialnych owieczek? Wezwać szamana z dobrą wodą święconą, dać dobre „co łaska” i resztę mikroorganizmów jednym machnięciem kropidła załatwi.

Kursy walut

  • USD 4.3742zł 1.7%
  • GBP 5.3417zł 0.85%
  • EUR 4.6911zł 0.2%
  • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas