Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy doczekają się remontu drogi nad jeziora. „Uwierzymy dopiero, kiedy ruszą prace”

Niebawem mają ruszyć przygotowania do przebudowy drogi wojewódzkiej z Łęcznej w kierunku Sosnowicy. Władze regionu zapewniają, że są już środki na ten cel. Tymczasem mieszkańcy na razie sceptycznie podchodzą do tych słów.

Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował, że będą wyczekiwane przez mieszkańców prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 820 Łęczna – Sosnowica. Stan tej trasy, od dawna jest fatalny. Nawierzchnia pełna jest dziur, kolein i nierówności, brakuje też chodników co sprawia, że piesi muszą poruszać się jezdnią. Tymczasem jest to jedna z najbardziej ruchliwych dróg wojewódzkich w powiecie łęczyńskim.

Ma ona również bardzo duże znaczenie dla mieszkańców całego regionu a także dla turystów. Latem korzystają z niej dziesiątki tysięcy osób podążających nad jeziora m.in. Rogóźno, Piaseczno, Krasne, czy też Zagłębocze. Wielu turystów wybiera tą trasę udając się do Poleskiego Parku Narodowego. Wykorzystują ją grzybiarze, których ściągają liczne w tej okolicy kompleksy leśne.

Plany zakładają, że w pierwszej kolejności przebudowany zostanie blisko 9,5 km odcinek od Łęcznej do miejscowości Dąbrowa. Zakres prac jest szeroki, gdyż obejmuje poszerzenie jezdni do 7 metrów, do tego dochodzi wykonanie po obu stronach utwardzonych poboczy oraz budowa ciągów pieszo-rowerowych, jak również chodników i ścieżek rowerowych. W zakres inwestycji wchodzi również przebudowa lub budowa od podstaw 11 skrzyżowań w tym 3 o ruchu okrężnym, 13 zatok autobusowych oraz oświetlenia. Do tego dochodzi budowa nowego mostu na kanale Wieprz – Krzna.

Mieszkańcy od lat walczą o przebudowę tej trasy. Jak tłumaczą, od lat słyszą kolejne obietnice, z których jak do tej pory, nic nie wynikło. Organizowali też protesty blokując ruch na trasie. Teraz wskazują, że na razie nie ma wśród nich jeszcze radości związanej z zapowiedzią drogowców o remoncie drogi.

– Podobne słowa słyszeliśmy nie raz. Już było tak, że nawet nas zapewniano o rychłym rozpoczęciu prac. Pokazywano plany i mówiono o przygotowaniach do inwestycji. Potem okazało się, że pieniądze zostały przesunięte na inne inwestycje drogowe, w innym powiecie. Dlatego też uwierzymy dopiero, kiedy ruszą prace – mówił nam dzisiaj pan Adam, mieszkający przy tej trasie.

Władze województwa zapewniają, że środki na realizację tej inwestycji są zapewnione w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

(fot. archiwum)

14 komentarzy

  1. Taka droga,to wstyd dla województwa!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo