690 680 960

Mieszkańcy chcieli zablokować drogę. Jest porozumienie w sprawie budowy chodnika i ścieżki rowerowej

Podpisane zostało porozumienie pomiędzy miastem Janów Lubelski a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie budowy chodnika i ścieżki rowerowej o które to od kilkunastu lat walczą mieszkańcy. Pod koniec września postanowili oni zablokować drogę krajową.

W poniedziałek dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Czech podpisał porozumienie dotyczące budowy ciągu pieszo rowerowego z Janowa Lubelskiego do miejscowości Zofianka Górna. To efekt protestu mieszkańców, którzy od kilkunastu lat zabiegają o budowę chodnika i ścieżki rowerowej, aby mogli w końcu bezpiecznie się poruszać. Ze względu na brak przeznaczonej dla nich infrastruktury, muszą bowiem korzystać z jezdni, która nie ma nawet pobocza. To stwarza dla nich bardzo duże zagrożenie.

Przez lata, wysyłane gdzie się tylko da prośby i apele nie przynosiły skutku. W tym czasie kolejne osoby odnosiły w wypadkach obrażenia ciała czy też traciły życie. W połowie sierpnia miał miejsce kolejny tragiczny w skutkach wypadek, w którym zginęła 18-letnia rowerzystka. W końcu powiedzieli dosyć i w akcie desperacji postanowili zaprotestować. Zamierzali na jednym z przejść dla pieszych na drodze krajowej nr 74 cały czas chodzić z jednej strony ulicy na drugą.

– Domagamy się budowy ciągu pieszo – rowerowego, przy drodze krajowej nr 74 od Janowa Lubelskiego do Zofianki Górnej. Zbyt dużo nas tu ginie, chcemy chodnika i ścieżki rowerowej. Domagamy się tego od kilkunastu lat. Ile osób ma jeszcze zginąć, ile ponieść uszczerbek na zdrowiu, ile ludzkich tragedii ma się wydarzyć, aby ktoś nas chciał wysłuchać – wyjaśniali organizatorzy protestu.

W ostatniej chwili akcja jednak została odwołana. Komitet protestacyjny otrzymał bowiem informację, że odwiedzi ich minister infrastruktury i postara się znaleźć rozwiązanie problemu. W trakcie spotkania Andrzej Adamczyk zapewnił mieszkańców Zofianki Górnej, że w najbliższym czasie zostanie zawarte porozumienie pomiędzy burmistrzem Janowa Lubelskiego a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, mające na celu określenie udziału obu stron w kosztach budowy ciągu pieszo – rowerowego. To zaś pozwoli na szybkie rozpoczęcie prac zmierzających do realizacji inwestycji.

Tak też się stało. Po kilku dniach burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś oraz Skarbnik Gminy Janów Lubelski Monika Machulak podpisali projekt porozumienia w sprawie budowy ciągu pieszo – rowerowego z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Dokument został przesłany do Lublina. Po zatwierdzeniu inwestycji przez Ministerstwo Infrastruktury, Mirosław Czech złożył na nim swój podpis potwierdzając tym samym, że będzie ona niebawem realizowana.

Wiadomo już, że powstanie ciąg o długości 1,620 km i szerokości 2,5 metrów, z czego chodnik ma mieć szerokość 1 m a ścieżka rowerowa 1,5 m. Łączny koszt inwestycji oszacowano na 3 mln złotych, z czego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoży 2,850 mln złotych a gmina Janów Lubelski 150 tys. złotych, co ma być przeznaczone na dofinansowanie kosztów opracowania dokumentacji projektowej. Zarządca drogi zobowiązał się do przygotowania zadania do realizacji, opracowania dokumentacji projektowej, uzyskania zezwoleń, wypłaty odszkodowań za grunty do poszerzenia pasa drogowego, przeprowadzenia postępowania przetargowego a także zapewnienia dla inwestycji nadzoru inwestorskiego. Prace mają się rozpocząć w przyszłym roku.

(fot.: Dorota Kozdra)

4 komentarze

 1. Jak mozna wierzyc politykom zwlaszcza przed wyborami ??? Po wyborach zobaczycie chodnik ale w snach !!!

 2. Drogi asfaltowej nie ukradli

  Jak ktoś nie uważa to i chodnik czy ścieżka rowerowa nie zapewni bezpieczeństwa! Tacy ludzie będą wpadać pod samochody wjeżdżające z bocznych dróg.

 3. der Tumanie co ma do tego PiS czy PO?!
  Żenada…

  Mieszkańcom ZOFIANKI GÓRNEJ życzę jak najszybszego pobudowania Wam chodnika wraz z drogą rowerową.

Kursy walut

 • USD 4.4415zł -0.17%
 • GBP 5.4558zł -0.1%
 • EUR 4.6898zł 0.1%
 • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!