Miasto jeszcze raz poszuka firmy, która wyremontuje Al. Racławickie. Poprzednie oferty były zbyt drogie

Ratusz nie dołoży brakującej kwoty, aby udało się rozstrzygnąć przetarg na przebudowę Al. Racławickich. Urzędnicy planowali, że prace kosztować będą ok. 41 mln złotych. Tymczasem wykonawcy chcieli nawet 131 mln złotych.

W poniedziałek Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie unieważnił przetarg na przebudowę Al. Racławickich oraz ul. Lipowej i Poniatowskiego. Miasto chciało wymienić nawierzchnię na Al. Racławickich, przebudować skrzyżowania oraz dobudować dodatkowe pasy do skrętu. W planach było też zamontowanie sygnalizacji świetlnych przy ul. Puławskiej, Grottgera oraz przy pl. Teatralnym a także wymiana chodników.

Dodatkowo wzdłuż całej ulicy miały powstać drogi dla rowerów i buspasy. Podobne prace, choć bez dróg dla rowerzystów, planowano na ul. Lipowej, zaś ul. Poniatowskiego miała zostać poszerzona do czterech pasów jezdni, po dwa w każdym kierunku.

Miasto na wykonanie prac przeznaczyło niewiele ponad 41 mln złotych. Tymczasem okazało się, że jest to zdecydowanie za mało. O kontrakt starały się cztery firmy, jednak każda z nich koszt prac wyceniła na ponad 100 mln złotych. Konsorcjum firm PRD Lubartów i KPRD Lublin żądało 108,9 mln zł, PBDiM z Mińska Mazowieckiego milion złotych więcej, Strabag ponad 127 mln zł a Budimex aż 131 mln zł, czyli ponad trzy razy więcej niż urzędnicy planowali wydać na ten cel.

Od końca sierpnia, kiedy to miasto zapoznało się z ofertami, urzędnicy zastanawiali się co do sposobu rozstrzygnięcia przetargu. Nie zdecydowano się na dołożenie brakującej kwoty, tylko na unieważnienie postępowania. Wiadomo już, że przetarg zostanie powtórzony, z nadzieją na zgłoszenie się firmy, która złoży tańszą, bardziej korzystną ofertę. Wcześniej jednak jeszcze raz zostanie ustalony kosztorys prac.

(fot. Google Street View)
2018-09-24 20:32:28

25 komentarzy

 1. Czy im z tymi światłami to już się coś w.glowie porobilo? Wszędzie tylko swiatla….

 2. To ja się pytam na co idą pieniądze z parkingów,gdzie godzina postoju kosztuje 5zł.Z samych wpłat od tych wszystkich kierowców,bez problemu al.Racławickie byłyby wyremontowane.Ale kasę zgarniają cwaniacy,którzy dzierżawią miejsca parkingowe i którzy pasą się na ludzkiej krzywdzie,jak np. na parkingach przyszpitalnych.Ktoś w końcu powinien zrobić z tym porządek,aby taki rodzic gdy musi przyjechać do chorego dziecka,nie płacił haraczu cwaniaczkom,którym nie chce się pracować.

  • Wiesz co „Łysy”?
   Na głupie pytanie, głupia odpowiedź.
   Pieniądze z parkingów poszły na przedłużenie Dywizjonu 303.
   Ale i tak tego nie zrozumiesz.

  • Rocznie jest tylko parę milionów złotych z opłat za parkowanie (coś w okolicach 5 mln). Gratuluję wypowiadania się na tematy, o których nie ma się pojęcia.

 3. A kiedy remont Janowskiej od ronda i dalej pod most kolejowy ?

  • Przejedź się kilka razy Racławickimi, a jak głupi pomysł remontu Janowskiej nie przejdzie, to skręć w Lipową, Świerczewskiego, Kunickiego i potem w lewo, jak szpital zobaczysz. Tam tobie pomogą.

   • Świerczewskiego? Czyżby kolega z lat słusznie minionych?

    • Pardon, Piłsudskiego miało być.
     Z rozpędu mnie się tak robi 🙂
     Choć i „7” mam na starcie w PESEL-u, więc dobrze jeszcze „słusznie minione” pamiętam (jak i ówczesne nazwy ulic).

  • „harry2” – Gdzie na Janowskiej jest jakieś rondo?

  • Na Janowskiej nie da się zrobić buspasa. Dlatego nie jest planowana do remontu…
   Gdyby się dało, już byśmy 5 lat czekali w korkach, bo logika ma mniejszą siłę przebicia niż europejski szmal. Prawda panie Kielonek? To samo jest z Racławickimi. Gdyby to była zwykła wymiana nawierzchni, to koszt musiałoby ponieść miasto. Zaplanowano więc ścieżki rowerowe i buspasy i już 85% kosztów się pociągnie z niewyczerpywalnego źródełka. A kierowcy? A ch… z kierowcami.

   • A piesi i rowerzyści jak na razie to większy ch… z nimi . Bo nie mają dróg rowerowych aby dojechać do centrum, bo kierowcy wpychają się na chodniki nie mając do tego uprawnień.

 4. Z tymi światłami to już przesada, miasto stoi a zapcha się jeszcze bardziej przez te światełka które ratusz szerokim gestem stawia. Bo na ćwierć inteligentny nie działający system kierowania ruchem wiadomo ze nie ma co liczyć.

 5. za 99 mln mogę się tego podjąć

 6. Najtaniej to będzie doly żużlem albo gruzem ceglanym wyrównać , może się sam zglosze za taka stawke.

 7. Porobią wszędzie buspasy i skończy się jeżdżenie po Racławickich

 8. Dlaczego teraz poszukują wykonawców i tak będzie jak dawniej dla starostwa za drogo lepiej wydać na integrację
  ja im nie wierzę sparzyłem się na ich obietnicach i głupich działaniach.

 9. Gdzie moja prawda napisana nic co by nie było prawdą i dlatego została usunięta jak za KOMUNY

 10. Skoro remontują Lipową to ciężko chociaż wydzielić z pasa ruchu ścieżkę dla rowerów? Tak naprawdę jedyna ścieżka rowerowa odchodząca od Racławickiej to jest ta na Poniatowskiego a do Narutowicza ścieżek brak! Znowu będzie skakanie ze ścieżki rowerowej przez przejście żeby dojechać na Narutowicza lub drugą stronę ulicy, chyba że tam będzie wydzielony pas ruchu z jezdni ze śluzami dla rowerów.

  • Jestem gorącym zwolennikiem dróg dla rowerów i buspasów, ale na Lipowej (jak i w ścisłym Śródmieściu) nie ma miejsca na pasy rowerowe ani tym bardziej DdR. Dobrze, że buspasy da się jeszcze gdzieniegdzie porobić. Ruch w centrum jest dość powolny, do tego jest trochę kontra-pasów. Jezdnie w centrum nie są najgorsze do jazdy rowerem.

 11. Ma być tanio i wysokiej jakości… Ciekawe

 12. Świetny interes to wykonywanie prac dla państwa – marża *394058%. Niedługo wszystko będzie liczone w mld zł.

 13. Firmy już nie są takie głupie jak kiedyś , roboty jest do groma to i za normalną cenę coś można zrobić a nie wziąsc po kosztach a potem rąbac ludzi na kasę i płacic im smieszne stawki albo na materiałach oszczędzać .Albo mamy Europę tu albo Ukrainę …

 14. Jeśli chodzi o inwestycje w Lublinie to np Budimex do budowy Monte Casino sporo dołożył więc już tacy głupi nie będą żeby brać po kosztach ….

 15. Firmy budowlane dokładają a pieniądze dla córki prezesa na Porsche zawsze się znajdą… ciekawe.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki