690 680 960

Kilkanaście godzin walki ze skutkami porannej wichury. Strażacy kończą działania, prąd mają już prawie wszyscy odbiorcy

Do godzin wieczornych trwały działania strażaków związane z usuwaniem skutków wichury, która w nocy i nad ranem przeszła nad naszym regionem. Najbardziej ucierpiał powiat lubelski.

Kilkanaście godzin strażacy usuwali skutki nocnej i porannej wichury, jaka nawiedziła województwo lubelskie. Przeważały powalone drzewa i oberwane konary, które niejednokrotnie spadały na drogi, całkowicie blokując przejazd. Najwięcej interwencji było w godzinach porannych, kiedy to aby uporać się z wciąż napływającymi zgłoszeniami, oprócz strażaków zawodowych, do działań skierowano znaczne siły z jednostek OSP z całego regionu.

W sumie na terenie województwa lubelskiego strażacy interweniowali ponad 500 razy. Nie brakowało też poważniejszych zgłoszeń. Wiele konarów spadło na zaparkowane pojazdy i jadące pojazdy. W wyniku tych zdarzeń pięć osób odniosło obrażenia ciała. Zanotowano też ponad 30 uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych a także wiele zerwanych linii energetycznych, które trzeba było zabezpieczyć. Jeszcze przed godziną 20 lubelscy strażacy pracowali przy ul. Agronomicznej i Diamentowej w Lublinie oraz w Szczuczkach i Maszkach.

Wichura spowodowała również przerwy w dostawach prądu. Spadające gałęzie oraz przewracające się drzewa zrywały linie energetyczne. W wyniku tego energii elektrycznej pozbawionych zostało ponad 80 tys. odbiorców. Najwięcej w powiatach chełmskim i lubelskim. Do usuwania awarii skierowano całe dostępne siły. W godzinach przedpołudniowych dostawy prądu przywrócono do połowy z gospodarstw, które były go pozbawione. Wieczorem energii nie miało już tylko ok. 1,5 tys. odbiorców. Energetycy planują, że jeszcze dzisiaj uda im się uporać z większością awarii.

(fot. nadesłane – OSP Jakubowice, Robert, Kuba, OSP Konopnica, coldwimer, Maciej, Mateusz, Maks, Piotrek – DZIĘKUJEMY!)
2018-09-24 21:43:40

3 komentarze

 1. Uff, współczuję, ale przede wszystkim dziękuję!

 2. Dziękuję za szybką interwencję, nawet moje zgłoszenie zostało upamiętnione na zdjęciu. Strażacy jesteście wspaniali.

 3. Wieśsław jezdem...

  We w tem wszyćkim, najwaznijse je, że mota prunt, jelepstryke i śfiatło!
  Ło reste bedzie łatwiej.

Kursy walut

 • USD 4.3833zł 2.11%
 • GBP 5.2764zł 0.37%
 • EUR 4.7195zł 0.59%
 • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas