Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Miał ponad promil, jechał jednośladem. Kolejny rowerzysta odczuł zmianę taryfikatora mandatów

Mieszkaniec gminy Trawniki, który kierował rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości, ma teraz do zapłacenia 2500 złotych mandatu. Policjanci po raz kolejny apelują do użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

We wtorek po godzinie 17 w miejscowości Oleśniki w powiecie świdnickim policjanci zatrzymali do kontroli 56-latka z gminy Trawniki, który poruszał się na rowerze.

Jak się okazało, mężczyzn był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 56-latka ponad promil alkoholu. Mundurowi zgodnie z nowym taryfikatorem nałożyli na rowerzystę mandat karny w kwocie 2500 złotych.

Od 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator wykroczeń w ruchu drogowym. Wysokość mandatów w przypadku niektórych drogowych przewinień wzrosła znacząco. Obecnie za kierowanie rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 2500 złotych. Dotychczas mandat ten wynosił 500 złotych. Natomiast za kierowanie rowerem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) aktualnie grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Wcześniej wynosił od 300 do 500 złotych.

Nietrzeźwy rowerzysta stanowi duże zagrożenie. Pamiętajmy, że pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

(fot. Policja Świdnik)

23 komentarze

 1. Piszę poraz kolejny, jak piłeś to dobre buty i z buta do domu. Ja codziennie dwie szklanki spirytusu, słoik ogórków i mam się dobrze
  Humor dopisuje, organizm odkazony, nie płacę mandatów, a i nogi zaprawione w chodzie.
  Piłeś nie siadaj za kierownicę, rower tez się nie tykaj.

 2. Cieee chorobaaaa !!!

  Teraz ma do zapłacenia 2500 złotych mandatu, ale jedynie Bóg wie kiedy go zapłaci.
  Nie cieszmy się zbytnio z tej kary.

 3. Teraz to pijanych na rowerach i za maski. Tak najłatwiej latać dziure budżetową

 4. Ot zatrzymali przestępcę i to pewnie na drodze gminnej po której przejeżdża dziennie dwa samochody ( dwa razy radiowóz ). Gdyby zatrzymali księdza-pedofila i to na gorącym uczynku wtedy byłby szacun.

 5. Nie rozumiem fenomenu udostępniania zdjęć tych mandatów bo naprawdę jest się czym chwalić. No chyba, że ma to służyć jako przestroga dla innych albo ma to na celu wzbudzenie w czytelnikach żalu i współczucia do osoby ukaranej. Nie wiem, nie wnikam. Zamiast udostępniać tego typu pierdoły to proponowałbym redakcji aby zajęła się poważniejszymi sprawami.

  (poprawnie językowo lub nie, mam to w d…, normalni ludzie zrozumieją przekaz)

  • po pierwsze – jakiego żalu i współczucia dla zmotoryzowanych pijaków?
   po drugie – jaka przestroga? już chyba każdy w kraju dowiedział się pocztą pantoflową o zaostrzeniu przepisów. tylko pijaków to nie dotyczy, bo dla nich najważniejsze jest się napić.

   bardzo dobrze, że zwiększają kary, to się może opamiętają ci nieliczni, którym wcześniej się jeszcze „opłacało” jeździć na lekkiej bani i wpaść raz na kilkadziesiąt kursów. teraz już trudniej o zrównoważenie bilansu…