Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mentolowe papierosy znikają ze sklepów. Niebawem zacznie obowiązywać zakaz ich sprzedaży

Zaledwie co drugi palacz ma świadomość, że w przyszłym tygodniu zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów smakowych. Polska Izba Handlu alarmuje, że na zakazie sprzedaży zyska szara strefa.

W przyszłym tygodniu, a dokładnie w środę 20 maja, zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów smakowych. Chodzi o popularne wśród palaczy papierosy mentolowe czy też te, zawierające kapsułkę smakową. Stanowią one ponad 30 proc. wszystkich sprzedawanych w Polsce papierosów. Nowe przepisy to efekt działań unijnych urzędników, walczących z nałogiem palenia. Zakaz obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Tymczasem z badania Forum Konsumentów wynika, że 51 proc. palaczy nie wie o wchodzącym w życie zakazie. Dowiadują się o tym głównie w sklepach, mając problem z zakupem swojej ulubionej marki papierosów. Wszystko dlatego, że wielu handlowców postanowiło nie zamawiać już papierosów smakowych w obawie, że po wprowadzeniu zakazu, pozostaną z towarem, którego nie będzie można sprzedać. Tymczasem Polska Izba Handlu ostrzega, że nie ma szans, aby palacze z dnia na dzień przestali palić smakowe papierosy. Jeżeli nie będą ich mogli kupić w sklepach, zaczną się w nie zaopatrywać na czarnym rynku. A to sprawi, że na zakazie sprzedaży zyska szara strefa.

– W Polsce wyroby tytoniowe sprzedaje się w ponad 100 tys. punktów detalicznych. Każdego roku kategoria ta odpowiada za ok. 25 mld zł przychodów budżetowych z tytułu podatków. Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa. Dlatego apelujemy do służb państwowych, aby po 20 maja zintensyfikować działania ograniczające przemyt i ewentualną nielegalną produkcję wyrobów mentolowych – mówi Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

Forum Konsumentów przeprowadziło badania w tym kierunku. Wynika z nich, że prawie 20 proc. respondentów deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku. Dlatego też jak zaznaczają specjaliści, ważne jest budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia często bowiem nie spełniają żadnych norm jakości. W ostatniej dekadzie udział nielegalnych papierosów na polskim rynku udało się obniżyć z 19 do ok. 10 proc. Obecnie, po wprowadzeniu nowych przepisów, sytuacja może się odwrócić.

(fot. pixabay)

14 komentarzy

  1. Po postach widać,że palący mądrzejsi.Głosu nie zabierają.Wpiepszać chemię z hipermaketów,smog?maseczkę se załóż jeden z drugim!Jaki macie problem?Ludzie zasilają wasze 500+.Wolnego czasu multum,obejrzyjcie okrągły stół,filmy z lat 70/80,polityków,filmy np.Ojciec Chrzestny.Wszędzie faja.Piep..nie,bo chyba na trawę przeszliście i tyle w temacie.

  2. Palacze po prostu śmierdzą… Jeden człowiek śmierdzi, bo się nie myje, inny śmierdzi, bo pali. Smród, to smród.

    • Inny jeździ dieslem,drugi pali w piecu węglem,a nie przeszedł na cudny gaz.,trzeci,bo mleko jest z biedronki ;a czwarty nosić maski,bo kolega brata zainwestował.Świat zwariował,a Indianie palą i mają to w…Moda modą,bo rządzący nową modę narzucili.

  3. No to przemyt oprze się wyłącznie na mentolowych, których cena przebije dotychczasową z akcyzą. Brawo UE!

Z kraju