Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych Lublin 2015

W Lublinie i w wielu miastach regionu odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę ulicami Lublina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez lubelski ONR.

W ramach uroczystości na cmentarzu przy ul. Unickiej poświęcono odrestaurowaną mogiłę – pomnik osób zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-54. Pomnik upamiętnia niemal 200 osób, pochowanych pierwotnie w bezimiennych, masowych grobach. W ramach upamiętnienia żołnierzy odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy pobiegli m.in. w Lublinie, Włodawie, Kraśniku, Białej Podlaskiej, Chełmie i Parczewie.

W niedzielę po południu rozpoczął się marsz ulicami Lublina, zorganizowany przez ONR. Lubelscy narodowcy zorganizowali Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zebrani przeszli z Placu Litewskiego, Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy. Tam odbył się Apel Poległych.

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych Lublin 2015
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych Lublin 2015
2015-03-01 22:02:26
(fot. Tomasz Kozyra)

10 komentarzy

 1. ile os mniej wiecej? szacunkowa ilosc? (tak z ciekawosci pytam) (bylem)

  • Organizatorzy mówili o 10tys. ale bylo ok 5tys.,nie zmienia to faktu, że była to największa manifestacja w Polsce tego weekendu.

 2. Żuk pomyślał „gdyby był tor to by po mieście nie chodzili ” 🙂

  • Przynajmniej manifestacja o tor miała jakiś sens, a tu tego sensu nie widzę 😀

   • Wypowiedzi innych maja jakiś sens, a w twojej tego sensu nie widzę 😀

   • Nie widzisz sensu ? Tor prawdziwym Polakom jest do niczego niepotrzebny… bo i po co ? I tak kretyni jeżdżą po mieście. Nie wiesz po co ta manifestacja ? Ja Ci powiem jedynie, że utraciłeś tożsamość narodową i jesteś zwykłym NIKIM, który za nic ma ojczyznę (jaka by nie była). Stado takich jak Ty to bezosobowe jednostki, dla których pojęcie wyższych wartości nie istnieje.

    Żrecie Kebaby osiedlając i uzbrajając Arabów, manifestujecie za torem, który tak naprawdę w Lublinie jest nikomu niepotrzebny (mniejszości głosu nie mają). Robicie wiele niepotrzebnych rzeczy, albo w ogóle nic nie robicie i macie pretensje ?

    Co Ty sobą reprezentujesz ? Nic innego jak postawę egoisty, który na dodatek ma postawę roszczeniową wobec innych.

    Nie wiesz co to była historia ?
    Nie wiesz kim byli ŻOŁNIERZE WYKLĘCI ?
    Nie wiesz po co i za co walczyli ?

    Odpowiem Ci;
    Byli to BOHATEROWIE, który zapisali się w kartach Naszej historii jako osoby walczące o słuszną sprawę, o wolną POLSKĘ, w której teraz żyjesz.

    Wiem, że tego nie rozumiesz bo jesteś człowiekiem zadufanym w sobie, dla którego tor wyścigowy to jest coś.
    Przykro mi, że takie ewenementy jak Ty nie mają pojęcia o faktach historycznych. Podejrzewam, że zesrałbyś się ze strachu będąc w sytuacji „Wyklętych”.

    Reasumując:
    Albo zamilcz bo piszesz kompletne bzdury, albo pomyśl nad sensem tej manifestacji. Gwarantuję Ci, że dla wielu Lublinian słowo „OJCZYZNA” ma większą wartość niż „TOR”

    • nie nadymaj się, bo pofruniesz. poczytaj, posłuchaj historii świadków, co 'wyklęci’ robli też z ludnościa cywilną. łatwo wachlować symbolami: wyklęci, polska walczy itd. tylko świadomość zazwyczaj malutka, oj malutka

 3. To słabo walczyli, albo trochę za mocno rzezali niewinnych, bo Polska jaka jest każdy widzi…

 4. wrózkahermina

  Szkoda, że o przyszłość kraju się tak nie martwimy jak wspominamy i ciągle odwołujemy się do historii.