Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Marsz dla Górek Czechowskich przeszedł przez Lublin. Wyjaśniali, dlaczego głosować na „NIE” (wideo)

Kilkaset osób wzięło udział w niedzielnym marszu w proteście przeciwko zabudowie Górek Czechowskich. Mieszkańcy wyjaśniali, jak ważny jest to teren oraz dlaczego nie powinno tam powstać duże osiedle mieszkaniowe.

W niedzielne popołudnie przez centrum Lublina przeszedł „Marsz dla Górek Czechowskich – Nie dla blokowisk”. Wzięło w nim udział kilkaset osób, które z transparentami i kolorowymi rekwizytami nawiązującymi do naturalnego charakteru tego terenu, wyruszyli z pl. Łokietka pod budynek Centrum Spotkania Kultur.

Zgromadzenie miało związek z zaplanowanym na najbliższą niedzielę referendum, w którym mieszkańcy mają się wypowiedzieć na temat przyszłości terenu po dawnym poligonie wojskowym na Czechowie.

Teren ten należy do lubelskiego developera, który na 30 ha chce wybudować osiedle mieszkaniowe, zaś pozostałe 75 ha terenu zamienić w park. Tymczasem to właśnie obszar, który ma zostać zabudowany, budzi największe kontrowersje. Obecnie zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego mogą tam powstać obiekty handlowo – usługowe oraz sportowo rekreacyjne. Inwestor obiecuje przekazać park miastu, w zamian za zmiany w planach i wydanie zgody na budownictwo mieszkaniowe.

Przeciwnicy inwestycji wyjaśniali podczas marszu, że w żaden sposób nie chcą blokować budowy parku. Jak zapewniali, wiedzą doskonale, że teren ten należy zagospodarować, gdyż obecnie jest zanedbany. Protestują jedynie przeciwko zabudowie terenów zielonych, których na terenie Lublina jest bardzo mało.

– Chcemy pokazać, że Lublin to miasto wykształconych ludzi, którzy nie dadzą się zwieść kłamliwej propagandzie inwestora, którego jedynym celem jest kolejne pomnażanie majątku. Tymczasem nam w przeciwieństwie do niego, zależy na dobru mieszkańców jak też samego miasta. My nie walczymy o pieniądze, ale o 30 ha zieleni i o zwierzęta, jakie tam mieszkają – wyjaśniał nam jeden z uczestników marszu.

Zgromadzeni wyjaśniali, że Górki Czechowskie to jeden z nielicznych tak dużych obszarów zielonych na terenie miasta, dodatkowo całkowicie naturalny, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami. Oprócz chronionego chomika europejskiego, spotkać tam można sarny, dziki, a także wiele gatunków ptaków. Dodatkowo cały ten teren ma znaczny wpływ na przewietrzanie miasta. Tymczasem zabudowanie nawet części górek sprawi, że to cenne przyrodniczo miejsce całkowicie straci swój urok i charakter.

 

(wideo – Michał Zdunek)

44 komentarze

  1. Tak dla zmian na górkach… Nie wierzcie manipulacji lokalnej społeczności. Im tylko zależy, żeby za oknem nie mieć nowych inwestycji… los chomików i górek mają w nosie

  2. Nie dla ekoterrorystów!!!!!!! Jesteśmy za nowoczesnością i pięknym parkiem zagwarantowanym przez tbv

  3. Teraz to prywatny teren. Głosujemy na tak, żeby mieszkańcy dostali górki do użytku publicznego 🙂 #takwreferendum

  4. Teren jest prywatny.. pamiętajcie …. głos na tak daje szansę na odzyskanie górek dla nas wszystkich

  5. Pani Olga to na 200% z TBV – koleżanko nie ma co nikogo na siłę namawiać bo ludzie mają swój rozum – a wychodzi tylko bardzo duża presja ze strony TBV na zmianę warunków zabudowy – ja rozumiem że tu chodzi o duże pieniądze ale Prezes przy zakupie zaryzykował i dobrze wiedział co kupił !

  6. Tak dla parku. Czas na zmiany i rozwój miasta!!! Górki w tym stanie są niebezpieczne! Niech tam dojdzie do jakiejś tragedii dopiero będzie dym

  7. Czy pamiętacie że ziemia jest w prywatnych rękach??? Jeśli zaglosujemy na tak mamy szansę na park!