Marsz dla Górek Czechowskich przeszedł przez Lublin. Wyjaśniali, dlaczego głosować na „NIE” (wideo)

Kilkaset osób wzięło udział w niedzielnym marszu w proteście przeciwko zabudowie Górek Czechowskich. Mieszkańcy wyjaśniali, jak ważny jest to teren oraz dlaczego nie powinno tam powstać duże osiedle mieszkaniowe.

W niedzielne popołudnie przez centrum Lublina przeszedł „Marsz dla Górek Czechowskich – Nie dla blokowisk”. Wzięło w nim udział kilkaset osób, które z transparentami i kolorowymi rekwizytami nawiązującymi do naturalnego charakteru tego terenu, wyruszyli z pl. Łokietka pod budynek Centrum Spotkania Kultur.

Zgromadzenie miało związek z zaplanowanym na najbliższą niedzielę referendum, w którym mieszkańcy mają się wypowiedzieć na temat przyszłości terenu po dawnym poligonie wojskowym na Czechowie.

Teren ten należy do lubelskiego developera, który na 30 ha chce wybudować osiedle mieszkaniowe, zaś pozostałe 75 ha terenu zamienić w park. Tymczasem to właśnie obszar, który ma zostać zabudowany, budzi największe kontrowersje. Obecnie zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego mogą tam powstać obiekty handlowo – usługowe oraz sportowo rekreacyjne. Inwestor obiecuje przekazać park miastu, w zamian za zmiany w planach i wydanie zgody na budownictwo mieszkaniowe.

Przeciwnicy inwestycji wyjaśniali podczas marszu, że w żaden sposób nie chcą blokować budowy parku. Jak zapewniali, wiedzą doskonale, że teren ten należy zagospodarować, gdyż obecnie jest zanedbany. Protestują jedynie przeciwko zabudowie terenów zielonych, których na terenie Lublina jest bardzo mało.

– Chcemy pokazać, że Lublin to miasto wykształconych ludzi, którzy nie dadzą się zwieść kłamliwej propagandzie inwestora, którego jedynym celem jest kolejne pomnażanie majątku. Tymczasem nam w przeciwieństwie do niego, zależy na dobru mieszkańców jak też samego miasta. My nie walczymy o pieniądze, ale o 30 ha zieleni i o zwierzęta, jakie tam mieszkają – wyjaśniał nam jeden z uczestników marszu.

Zgromadzeni wyjaśniali, że Górki Czechowskie to jeden z nielicznych tak dużych obszarów zielonych na terenie miasta, dodatkowo całkowicie naturalny, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami. Oprócz chronionego chomika europejskiego, spotkać tam można sarny, dziki, a także wiele gatunków ptaków. Dodatkowo cały ten teren ma znaczny wpływ na przewietrzanie miasta. Tymczasem zabudowanie nawet części górek sprawi, że to cenne przyrodniczo miejsce całkowicie straci swój urok i charakter.

 

(wideo – Michał Zdunek)

44 komentarze

 1. Każda z tych osób była tam raz w życiu 30 lat temu albo i nie. Śmiech na sali. A już na pewno nie byli tam rodzice z wózkami czy na normalnych rowerach, bo się tam nie da przejechać. Tak, zostawmy tę wielka psią sralnię i żulerską pijalnię. Na kolejne 50 lat.

  • każdy skrawek ziemi musi być zabudowany i zabetonowany niczym w Sim City? Takie sralnie i pijalnie (nieużytki) też są potrzebne.

   • Zrób sobie nieużytek pod swoim balkonem lub w ogródku. Nieużytki w mieście nie sa potrzebne. Jest potrzebna dobrze zagospodarowana przestrzeń. Pełne śmieci (także toksycznych, szkodliwych dla otoczenia, tak proszę się tam przejść) ugory, tak to jest to, czego Lublin potrzebuje 😀

  • zamknij ryj i nie wypowiadaj sie jak nie wiesz. Skoro tam byli to pewnie tam mieszkaja-deweloperska kreaturo. Wszystko blokowiskami i byle go.wnem zabudowac jak na godebskiego jak na lsmie przed wejsciem do szkoly czy przy muzeum wsi lubelskiej a w planach zamiast parku WKU przy rondzie Raclawickie /Ktasnicka.

   • Też jestem przeciwny dyktaturze ekoterrorystów więc i mnie zamierzasz obrażać?

   • Dokładnie, jak teren zaśmiecony to Straż Miejska powinna odpowiednio zmotywować właściciela do uprzątnięcia… Tylko mandat powinien być adekwatny do wielkości terenu.

   • powinien dawno ogrodzić teren zakaz wstępu teren prywatny a kto wejdzie kula w łep

  • Z dziwną pewnością się wypowiadasz. Większość moich znajomych tam jest co najmniej raz w tygodniu. Rozumiem, że czekasz na 9 piętrowe blokowce. Tak, bywa tam element, ale jest to jeden z niewielu pozostałych otwartych terenów. Już teraz zabudowują wąwóz na Rury. Wszędzie beton.

  • skąd ty niby wiesz kto i kiedy tam był co dokumentację górek czechowskich prowadzisz, spisujesz i fotografujesz wszystkich którzy tam się znajdą, że wiesz kto tam był 30 lat temu jak jakiś komunistyczny frajer, nudzi ci się jak sąsiada nie p0odkablujesz, co panie deweloper żal ci żope ściska, niepotrzebny nieużytek to ty masz między nogami

  • wydaje się Wam, że po przegranym referendum deweloper będzie trzymał kilkadziesiąt hektarów, z którymi nic nie będzie mógł zrobić? Wiecie jaki jest koszt roczny podatku od takiej powierzchni? Oczywiste, że będzie wolał oddać to miastu za symboliczną kwotę.

   BTW. Dlaczego wszyscy zapomnieli, co stało się na ul. Krańcowej kilka lat temu? Czemu nikt nie zajął się temat likwidacji parku dla nowego osiedla?

 2. I dobrze zabudowac tą sralnie., szczalnie i osiedlowa pijalnie, jestem ZA

 3. Cyt.Dodatkowo cały ten teren ma znaczny wpływ na przewietrzanie miasta.Może najpierw załatwmy sprawę z ogrzewaniem i zasilaniem w ciepłą wodę tych dzielnic to zaraz poprawi się czystość powietrza.Kotłownie gazowe w każdym mieszkaniu na pewno nie polepszają jakości powietrza.Po za tym to jest miasto a nie wiejski zaścianek jak ktoś chce mieszkać na wsi niech się przeprowadzi do LSW .A jeśli chodzi o dziki i inne zwierzynę to życzę tym nadgorliwcom ( niegroźnego ) spotkania na prostej drodze po zmroku ciekawe kto przetrzyma wasz samochodzik czy dzik ?

 4. Wara od naszych górek!!!

 5. Widzę że większość nigdy tu nie była ale mniejsza z tym, ten syf to jednak drzewa i rośliny które oczyszczają powietrze z eko pieców na domkach przy ducha i północnej i reszcie uliczek poza tym planowana zabudowa na 9tys mieszkańców co daje nam pewnie kilka tys dodatkowych aut o7-8 rano będzie to co na Gęsiej i Jana Pawła …

 6. Proponuję wszystkim przeciwnikom zabudowy miejskiej wynieść się z miasta.

 7. miasto= beton, co w tym dziwnego?

 8. ATON czyżby Pisowiec się odezwał. WASZE GÓRKI. A pozostali Lublinianie to gorszy sort. ŻENADA.

 9. Żule w białych kołnierzykach, w natarciu. Trza było głosować na żuli?

 10. Mieszkaniec Botanika

  Widzę z Ludzi najbardziej boli że jakaś firma chce na tym zarobić… Szczalnia i śmietnik w mieście jest kompletnie bez sensu. A jeżeli komuś przeszkadzają bloki i korki to można się wyprowadzić na wieś, kupić sobie dużą działkę i tam wyrzucać śmieci i pić po krzakach.

  • Dokładnie. Nie pasuje beton wyprowadzamy się z miasta i budujemy rezydencje na tatowym polu i mamy zieleni w bród. Nie ma obowiązku mieszkania w mieście i narzekania na beton.

  • Równie dobrze deweloper mógł kupić teren gdzieś na wsi i budować to osiedle. Byłoby taniej, bez żadnych protestów i bez utrudień w formalnościach.

 11. Ni to mnie bzdzi ni to mnie wieje, dajcie ludzie se spokój taka shitburza nakręcana przez ludzi którzy na tum zarabiają bo albo nie bardzo chce im sie chodzoc na etat, albo sobie nie radzą na rynku pracy.
  Ja po prostu chce wziąc moje 150zł za prace w niedziele, niech te 8h+nocne liczenie szybko przeleci i se pojade na wycieczke .

 12. Ja będzie jakiś marsz przeciw obrońcom Górek Czechowskich, to dajcie znać.

 13. Ze wsi żem przyszedł do miasta bo bloki kiedyś wybudowały na Czechowie. Wcześniej były tam krzoki. Tera jestem pan miastowy , na mojej wsi mi zazdroszczo, awansowałem społecznie. Tera będe krzyczoł, protestował, nie dom zabudowac górek, nie będzie kolejnych bloków, bo mie nie trza.

 14. Ja specjalnie pójdę na głosowanie i oddam głos na TAK pomimo tego, że w życiu nie byłam na tych „górkach” i mało mnie one obchodzą. Jednak chcę poprzeć inicjatywę „pana żuka” i jego kolegów deweloperów którego przecież kocha większość lublinian.

 15. a ja na LSM mam wszędzie bloki dookoła i muszę patrzeć na skrzywionych sąsiadów codziennie, to czemu inni mają mieć lepiej
  przykro mi, życie

 16. Ja to tak rozumiem: Deweloper z pełną świadomością i wiedzą nabył tereny z ustalonym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza budowy kolejnego blokowiska. Od samego początku próbuje forsować swoje plany biznesowe, za nasze pieniądze to referendum. Nie widzę potrzeby zmiany ze względu na preferencje biznesowe, bo skoro tak, to po co MPZP? No a tych z Państwa, co tak przyklaskują ochoczo tej zmianie, życzę szczęścia gdy zechcecie sami coś podziałać gdy z planem nie będzie zgodne. Ciekawe czy chociaż wiatę na własnej działce postawićie???? Co do bałaganu i śmietnika, to obowiązkiem właściciela jest zadbanie o własny teren, można go zachęcić przy użyciu odpowiednich instrumentów prawnych gdy od obowiązku się uchyla. Jeszcze jedno, nadal przy obecnym MPZP, 75 ha ma pozostać zielone, tak więc głosowanie dotyczy tylko kwestii ile deweloper na swoim gruncie zarobi, a klakierzy niech się ogarną, bo jak żyję, to nie było mi dane widzieć, by deweloper ten czy inny coś za darmo zrobił.

 17. Grupa nowobogackich co na niewiadomych interesach zarabiają nie chce mieć bloków i ludzi w swojej okolicy to protestują i zawłaszczają sobie teren. Tu wcale nie chodzi o powietrze,

 18. Tak dla zmian na górkach

 19. Dzisiaj górki to teren prywatny. Kiedy do Państwo zrozumiecie??? Głos na tak w referendum to szansa na odzyskanie terenu dla mieszkańców

  • głos na nie to także odzyskanie terenu tylko bez blokowiska a za to z niższą usługowo-rekreacyjną zabudową. Ta reszta której nie zabudują wróci do miasta bo nie opłaca im się tego trzymać. Drodzy Lublinianie, poczytajmy mądre strony o górkach a nie reklamy, obietnice i komentarze. Od lat jesteśmy oszukiwani, okradani przez różnych cwaniaków, vat-owców, ambergody i jeszcze do tego dewelo-mordercy terenów zielonych. Opamiętajmy się. Nawet na stronach Kuriera i Dziennika Wsch są mądre artykuły o tym co unijni i polscy specjaliści mówili o ochronie górek, miasta, naszego zdrowia. Proszę pomyślmy o dzieciach, wnukach, co im kiedyś powiemy, że nie dało się temu zapobiec ? przecież jest szansa…

 20. Tak dla parku, tak dla rozwoju miasta. Lublin to miasto wojewódzkie. Jest coraz piękniejsze i racjonalnie gospodarowanie. Nie poddawajmy się grupie lokalnych mieszkańców, którzy swoje mieszkania kupowali w okolicy górek i nie mieli z tym problemu.. teraz wojna bo za oknami mogą mieć bloki…

 21. Tak dla zmian na górkach… Nie wierzcie manipulacji lokalnej społeczności. Im tylko zależy, żeby za oknem nie mieć nowych inwestycji… los chomików i górek mają w nosie

 22. Nie dla ekoterrorystów!!!!!!! Jesteśmy za nowoczesnością i pięknym parkiem zagwarantowanym przez tbv

 23. Teraz to prywatny teren. Głosujemy na tak, żeby mieszkańcy dostali górki do użytku publicznego 🙂 #takwreferendum

 24. Teren jest prywatny.. pamiętajcie …. głos na tak daje szansę na odzyskanie górek dla nas wszystkich

 25. Pani Olga to na 200% z TBV – koleżanko nie ma co nikogo na siłę namawiać bo ludzie mają swój rozum – a wychodzi tylko bardzo duża presja ze strony TBV na zmianę warunków zabudowy – ja rozumiem że tu chodzi o duże pieniądze ale Prezes przy zakupie zaryzykował i dobrze wiedział co kupił !

 26. Tak dla parku. Czas na zmiany i rozwój miasta!!! Górki w tym stanie są niebezpieczne! Niech tam dojdzie do jakiejś tragedii dopiero będzie dym

 27. Czy pamiętacie że ziemia jest w prywatnych rękach??? Jeśli zaglosujemy na tak mamy szansę na park!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej